Art. 9. - [Nazwa odmiany] - Ochrona prawna odmian roślin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.213 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lutego 2021 r.
Art.  9.  [Nazwa odmiany]
1. 
Nazwa odmiany nie może:
1)
być taka sama jak nazwy lub podobna do nazw odmian występujących na terytorium państw członkowskich, stowarzyszonych lub trzecich, które są lub były nadane odmianom należącym do tego samego lub innych gatunków tego rodzaju, jak również nazw odmian chronionych wyłącznym prawem lub wpisanych do odpowiednich rejestrów odmian, chyba że odmiana nie jest już chroniona lub nie znajduje się w obrocie, a jej nazwa nie była powszechnie znana;
2)
budzić powszechnego sprzeciwu;
3)
wprowadzać w błąd co do hodowcy, jej właściwości lub wartości użytkowych;
4)
być tożsama lub podobna do innych określeń używanych powszechnie w obrocie;
5)
naruszać prawa osób trzecich do znaków towarowych;
6)
zawierać wyrazów "odmiana" lub "odmiana mieszańcowa";
7)
składać się z samych cyfr ani rozpoczynać się od cyfry.
2. 
Jeżeli nazwa odmiany jest nieodpowiednia, Centralny Ośrodek wyznacza hodowcy 14-dniowy termin podania na piśmie propozycji innej nazwy.
3. 
Jeżeli odmiana jest chroniona wyłącznym prawem pod określoną nazwą w innym państwie stowarzyszonym, to w Rzeczypospolitej Polskiej może być chroniona tylko pod tą samą nazwą.
4. 
Obowiązek stosowania nazwy odmiany dotyczy każdego, kto jej materiał siewny lub materiał ze zbioru ocenia, oferuje do sprzedaży, zbywa, udostępnia, reklamuje lub udziela informacji dotyczących odmiany.
5. 
Nazwa odmiany podlega ochronie od dnia przyznania wyłącznego prawa, a w przypadku skreślenia jej z księgi ochrony wyłącznego prawa - dopóki materiał siewny znajduje się w obrocie.