Art. 23. - [Prawo do używania materiału ze zbioru jako materiału siewnego odmiany chronionej wyłącznym prawem] - Ochrona prawna odmian roślin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.213 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lutego 2021 r.
Art.  23.  [Prawo do używania materiału ze zbioru jako materiału siewnego odmiany chronionej wyłącznym prawem]
1. 
Posiadacz gruntów rolnych może, za opłatą uiszczaną na rzecz hodowcy, używać materiału ze zbioru jako materiału siewnego odmiany chronionej wyłącznym prawem, jeżeli materiał ten uzyskał w posiadanym gospodarstwie rolnym i użyje go na terenie tego gospodarstwa rolnego.
2. 
Prawo do używania materiału ze zbioru jako materiału, o którym mowa w ust. 1:
1)
dotyczy materiału siewnego następujących roślin:
a)
bobiku,
b)
grochu siewnego,
c)
jęczmienia,
d)
kukurydzy,
e)
lnu zwyczajnego (oleistego),
f)
lucerny siewnej,
g)
łubinu wąskolistnego,
h)
łubinu żółtego,
i)
owsa,
j)
pszenicy twardej,
k)
pszenicy zwyczajnej,
l)
pszenżyta,
m)
rzepaku,
n)
rzepiku,
o)
wyki siewnej,
p)
żyta,
q)
ziemniaka,
r)
soi;
2)
nie dotyczy odmian mieszańcowych i odmian powstałych ze swobodnego krzyżowania się linii gatunków obcopylnych (odmian syntetycznych).
3. 
Bez uiszczania opłaty, o której mowa w ust. 1, materiału ze zbioru jako materiału siewnego odmiany chronionej wyłącznym prawem mogą używać posiadacze gruntów rolnych o powierzchni:
1)
do 10 ha - w przypadku odmiany chronionej wyłącznym prawem będącej odmianą roślin, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. q;
2)
do 25 ha - w przypadku odmiany chronionej wyłącznym prawem będącej odmianą roślin, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a-p oraz r.
3a. 
Hodowca, który nie pobiera opłaty, o której mowa w ust. 1, ogłasza na swojej stronie internetowej lub na stronie internetowej organizacji hodowców informację zawierającą wskazanie:
1)
odmiany chronionej wyłącznym prawem, w odniesieniu do której nie pobiera tej opłaty;
2)
okresu, przez jaki nie pobiera tej opłaty.
3b. 
Posiadacz gruntów rolnych może używać materiału ze zbioru jako materiału siewnego odmiany chronionej wyłącznym prawem bez uiszczania opłaty, o której mowa w ust. 1, w zakresie wskazanym w informacji, o której mowa w ust. 3a.
4. 
Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, sposób oraz termin jej uiszczenia są ustalane w umowie zawartej między:
1)
hodowcą a posiadaczem gruntów rolnych albo
2)
hodowcą a organizacją reprezentującą posiadaczy gruntów rolnych, albo
3)
organizacją hodowców a posiadaczem gruntów rolnych, albo
4)
organizacją hodowców a organizacją reprezentującą posiadaczy gruntów rolnych

- z tym że wysokość opłaty nie powinna przekraczać wysokości opłaty licencyjnej za daną kategorię materiału siewnego, ustalonej przez hodowcę tego materiału.

4a. 
Hodowca, który pobiera opłatę, o której mowa w ust. 1, jednorazowo przy zakupie materiału siewnego, informację w tym zakresie ogłasza na swojej stronie internetowej lub na stronie internetowej organizacji hodowców.
5. 
Jeżeli umowa, o której mowa w ust. 4, nie została zawarta, to opłata uiszczana na rzecz hodowcy:
1)
wynosi 50% opłaty licencyjnej za daną kategorię materiału siewnego, ustalonej w danym roku przez hodowcę tego materiału;
2)
powinna być uiszczona w terminie 30 dni od dnia wykorzystania materiału ze zbioru, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, jako materiału siewnego odmiany chronionej wyłącznym prawem.
6. 
Jeżeli posiadacz gruntów rolnych nie uiszcza opłaty, o której mowa w ust. 1, hodowca może żądać od niego zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie za każdy dzień zwłoki.
7. 
Organizacja hodowców może pobierać opłatę, o której mowa w ust. 1, na rzecz hodowcy, który jest jej członkiem, po zawarciu umowy z tym hodowcą.
8. 
Umowa, o której mowa w ust. 7, zawiera w szczególności:
1)
oznaczenie stron umowy;
2)
czas trwania umowy;
3)
upoważnienie do pobierania przez organizację hodowców opłaty, o której mowa w ust. 1, na rzecz hodowcy;
4)
wskazanie odmian roślin, do których hodowcy przysługuje wyłączne prawo, za które ma być pobierana przez organizację hodowców opłata, o której mowa w ust. 1, na rzecz hodowcy;
5)
sposób i termin rozliczenia pobranej przez organizację hodowców opłaty, o której mowa w ust. 1, na rzecz hodowcy.