Art. 19a. - [Definicja najmu okazjonalnego, obligatoryjne i fakultatywne warunki umowy] - Ochrona praw lokatorów, mieszkaniowy zasób gminy i zmiana Kodeksu cywilnego.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.725 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 18 kwietnia 2023 r.
Art. 19a. [Definicja najmu okazjonalnego, obligatoryjne i fakultatywne warunki umowy]
1.
Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.1a.
(uchylony).2.
Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:1)
oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust. 2;2)
wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;3)
oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w pkt 2 lub ust. 3, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.3.
W razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić oświadczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, pod rygorem wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 19d ust. 5.4.
Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu.5.
Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela, o których mowa w ust. 4.6.
Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.7.
Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie oświadczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, wynosi nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (6)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (6)
- Czy najem wspólnej nieruchomości może rozliczać jeden z małżonków?
- Na podstawie jakich przepisów gmina, może udostępnić lokale komunalne, wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy, na rzecz obywateli Ukrainy?
- Czy gmina może zawrzeć umowę najmu lokalu na czas nieoznaczony z osobą, która spełnia kryteria dochodowe, ale posiada tytuł prawny do innego lokalu?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (4)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (4)
- X C 209/17 - Wyrok Sądu Rejonowego w Toruniu
- II Ca 204/17 - Wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie
- 3485/02, Prawo do poszanowania mienia. Warunki dopuszczalności skargi indywidualnej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dopuszczalność skarg w sprawie czynszów regulowanych po wydaniu wyroku pilotażowego ETPC z 22 lutego 2005 r. w sprawie 35014/97, Hutten-Czapska przeciwko Polsce., THE ASSOCIATION OF REAL PROPERTY OWNERS IN ŁÓDŹ v. POLSKA - Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (8)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (2)
Komentarze liczba obiektów na liście: (3)
- Ochrona praw lokatorów i mieszkaniowy zasób gminy. Komentarz
- Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Komentarz
- Komentarz do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, [w:] Ochrona praw lokatorów. Dodatki mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów, wyd. V