Art. 18. - Ochrona informacji niejawnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.196.1631 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 2010 r.
Art.  18.
1.
Za ochronę informacji niejawnych odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej, w której takie informacje są wytwarzane, przetwarzane, przekazywane lub przechowywane.
2.
Kierownikowi jednostki organizacyjnej podlega bezpośrednio pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych, zwany dalej "pełnomocnikiem ochrony", który odpowiada za zapewnienie przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych.
2a.
Kierownik jednostki organizacyjnej może powołać zastępcę pełnomocnika ochrony.
3.
Pełnomocnikiem ochrony w jednostce organizacyjnej może być osoba, która:
  1)
posiada obywatelstwo polskie;
  2)
posiada co najmniej średnie wykształcenie;
  3)
posiada odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez służbę ochrony państwa po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego, o którym mowa w art. 36 ust. 1;
  4)
odbyła przeszkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych.
3a.
Zastępcą pełnomocnika ochrony w jednostce organizacyjnej może być osoba, która spełnia warunki określone w ust. 3.
4.
Pełnomocnik ochrony kieruje wyodrębnioną, wyspecjalizowaną komórką organizacyjną do spraw ochrony informacji niejawnych, zwaną dalej "pionem ochrony", do której zadań należy:
  1)
zapewnienie ochrony informacji niejawnych, w tym ich ochrony fizycznej;
  2)
zapewnienie ochrony systemów i sieci teleinformatycznych, w których są wytwarzane, przetwarzane, przechowywane lub przekazywane informacje niejawne;
  3)
kontrola ochrony informacji niejawnych oraz przestrzegania przepisów o ochronie tych informacji;
  4)
okresowa kontrola ewidencji, materiałów i obiegu dokumentów;
  5)
opracowywanie planu ochrony informacji niejawnych w jednostce organizacyjnej i nadzorowanie jego realizacji;
  6)
szkolenie pracowników w zakresie ochrony informacji niejawnych na zasadach określonych w rozdziale 8.
4a.
Kierownik jednostki organizacyjnej może powierzyć pełnomocnikowi ochrony wykonywanie innych zadań, o ile ich realizacja nie naruszy prawidłowego wykonywania zadań, o których mowa w ust. 4.
5.
Pracownikiem pionu ochrony w jednostce organizacyjnej może być osoba, która:
  1)
posiada obywatelstwo polskie;
  2)
posiada odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa wydane po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego, o którym mowa w art. 36 ust. 1;
  3)
odbyła przeszkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych.
6.
Pełnomocnik ochrony, w zakresie realizacji swoich zadań, w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, ma prawo żądać od komórek organizacyjnych w swojej jednostce organizacyjnej udzielenia natychmiastowej pomocy.
7.
W zakresie realizacji swoich zadań pełnomocnik ochrony współpracuje z właściwymi jednostkami i komórkami organizacyjnymi służb ochrony państwa. Pełnomocnik ochrony na bieżąco informuje kierownika jednostki organizacyjnej o przebiegu tej współpracy.
8.
Pełnomocnik ochrony opracowuje plan postępowania z materiałami zawierającymi informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.
9.
Pełnomocnik ochrony podejmuje działania zmierzające do wyjaśnienia okoliczności naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych, zawiadamiając o tym kierownika jednostki organizacyjnej, a w przypadku naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych, oznaczonych klauzulą "poufne" lub wyższą, również właściwą służbę ochrony państwa.