Ochrona i utrzymanie prawidłowego działania środków komunikacyjnych i środków łączności wraz z przynależnymi urządzeniami urzędów i instytucji rządowych i samorządowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.88.562

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE WYJĄTKOWE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 1 września 1939 r.
o ochronie i utrzymaniu prawidłowego działania środków komunikacyjnych i środków łączności wraz z przynależnymi urządzeniami urzędów i instytucji rządowych i samorządowych.

Na podstawie art. 8 ust. (1) pkt 8) ustawy z dnia 22 lutego 1937 r. o stanie wyjątkowym (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 108) i art. 3 ustawy z dnia 23 czerwca 1939 r. o stanie wojennym (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 366) zarządzam co następuje:
Powiatowe władze administracji ogólnej po porozumieniu się z miejscowymi władzami wojskowymi, kolejowymi i pocztowo-telegraficznymi wydają zarządzenia dotyczące organizacji służby dla ochrony i utrzymania prawidłowego działania środków komunikacyjnych a więc torów, urządzeń i stacji kolejowych, dróg lądowych, mostów, wiaduktów i przepustów drogowych, śluz i urządzeń na drogach żeglugi śródlądowej jako też środków łączności wraz z przynależnymi urządzeniami oraz dla ochrony i utrzymania prawidłowego działania urzędów i instytucji rządowych i samorządowych.

Do służby tej może być również użyta pomocnicza służba bezpieczeństwa, współdziałająca z organami Policji Państwowej.

Powiatowe władze administracji ogólnej w zależności od warunków miejscowych ustalają regulamin pełnienia omawianej służby, wydają szczegółowe zarządzenia co do jej pełnienia oraz przydzielają poszczególne zadania w zakresie ochrony na zasadach określonych w rozporządzeniu wyjątkowym o pomocniczej służbie bezpieczeństwa.
W wyjątkowych przypadkach na zarządzenie wojewódzkiej władzy administracji ogólnej mają być uzbrojone osoby, pełniące służbę dla ochrony i prawidłowego działania obiektów w § 1 niniejszego rozporządzenia oznaczonych.
Strażnicy uprawnieni są do użycia broni w wypadkach rzeczywistego napadu lub zamachu, zagrażającego bezpośrednio ich życiu albo powierzonemu strażnikom mieniu, jeżeli odparcie takiego napadu lub zamachu innymi środkami jest niemożliwe, a zwłoka grozi niebezpieczeństwem.
Użycie broni musi poprzedzić przynajmniej jednorazowe ostrzeżenie.

Jeżeli ze względu na okoliczności danego przypadku ostrzeżenie ustne jest niemożliwe, użycie broni może nastąpić po jednorazowym wystrzale ostrzegawczym w powietrze.

Bez ostrzeżenia wolno użyć broni tylko wówczas, gdy wszelka zwłoka grozi bezpośrednim niebezpieczeństwem życia strażnika lub powierzonego mu mienia.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na obszarze powiatu z dniem obwieszczenia go w miejscowości będącej siedzibą powiatowej władzy administracji ogólnej, a gdy warunki nie pozwalają na dokonanie obwieszczenia w tej miejscowości - z dniem obwieszczenia go w siedzibie właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej.