Rozdział 5 - Użycie broni przez organy ochrony granic. - Ochrona granic państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.9.51

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1990 r.

Rozdział  V.

Użycie broni przez organy ochrony granic.

1.
Organy ochrony granic mogą użyć broni:
1)
w celu odparcia bezpośredniego i gwałtownego zamachu na życie lub zdrowie żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza lub innej osoby albo w celu przełamania oporu, grożącego bezpośrednim niebezpieczeństwem dla ich życia lub zdrowia,
2)
przeciwko osobie, która po wezwaniu jej do zatrzymania się, zagrożeniu użyciem broni i ostrzegawczym strzale w górę nie zatrzymuje się, a nie można zatrzymać jej w inny sposób,
3)
przy usiłowaniu ucieczki osoby zatrzymanej, jeżeli w danych warunkach nie można zapobiec ucieczce w inny sposób.
2.
Użycie broni nie może mieć na celu pozbawienia życia, powinno następować w sposób wyrządzający możliwie najmniejszą szkodę osobie, przeciwko której broni użyto, i nie narażać życia lub zdrowia innych osób.

Jeżeli statek na morskich wodach wewnętrznych i wodach terytorialnych mimo wezwania nie zatrzyma się, nie przerwie załadunku lub wyładunku, nie przerwie przyjmowania ludzi na pokład lub wysadzania ze statku, należy najpierw oddać strzał ostrzegawczy w powietrze, następnie strzał przed dziób i za rufę statku, a jeżeli statek mimo to nie zastosuje się do wezwania, otworzyć ogień do statku. W nocy należy ponadto przed użyciem broni wyrzucić dwie rakiety koloru zielonego. To samo stosuje się podczas pościgu statku na pełnym morzu.

1. 21
Statek powietrzny, który bez zezwolenia lub wbrew warunkom otrzymanego zezwolenia przekracza przestrzeń powietrzną nad terytorium lądowym Państwa albo nad jego wodami wewnętrznymi lub terytorialnymi, powinien stosownie do wezwania właściwego organu zmienić kurs lub wysokość lotu albo wylądować na wskazanym miejscu.
2.
Statek powietrzny, który nie zastosuje się do wezwania, może być zmuszony do lądowania. W przypadku wrogiego działania ze strony statku powietrznego może nastąpić użycie broni, celem zmuszenia go do lądowania.
20 Art. 28 zmieniony przez art. 7 pkt 13 ustawy z dnia 17 grudnia 1977 r. o morzu terytorialnym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz.U.77.37.162) z dniem 1 stycznia 1978 r.
21 Art. 29 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 14 ustawy z dnia 17 grudnia 1977 r. o morzu terytorialnym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz.U.77.37.162) z dniem 1 stycznia 1978 r.