§ 6. - Ochrona gatunkowa zwierząt.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.2380 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 21 listopada 2022 r.
§ 6.
1.
W stosunku do dziko występujących zwierząt, należących do gatunków objętych ochroną ścisłą oraz częściową, o których mowa w lp. 1-478 i 480-592 w załączniku nr 1 do rozporządzenia oraz w lp. 1-210 w załączniku nr 2 do rozporządzenia, wprowadza się następujące zakazy:1)
umyślnego zabijania;2)
umyślnego okaleczania lub chwytania;3)
umyślnego niszczenia ich jaj lub form rozwojowych;4)
transportu;5)
chowu;6)
zbierania, pozyskiwania, przetrzymywania lub posiadania okazów gatunków;7)
niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania;8)
niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk lub innych schronień;9)
umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień;10)
zbywania, oferowania do sprzedaży, wymiany lub darowizny okazów gatunków;11)
wwożenia z zagranicy lub wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków;12)
umyślnego przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca;13)
umyślnego wprowadzania do środowiska przyrodniczego.2.
W stosunku do dziko występujących zwierząt, oznaczonych symbolem (1) w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia, wprowadza się dodatkowo zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia.3.
W stosunku do dziko występujących zwierząt, oznaczonych symbolem (2) w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia, wprowadza się dodatkowo zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących.4.
W stosunku do dziko występujących zwierząt, oznaczonych symbolem (3) w załączniku nr 1 do rozporządzenia, wprowadza się dodatkowo zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie.5.
Zakazy, o których mowa w ust. 1 pkt 7-9 oraz w ust. 3, nie dotyczą gołębia miejskiego (Columba livia forma urbana), z wyłączeniem miejsc gniazdowania w trakcie obecności piskląt w gnieździe.6.
Zakaz, o którym mowa w ust. 3, w zakresie dotyczącym miejsc żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących nie dotyczy czapli siwej (Ardea cinerea) i kormorana (Phalacrocorax carbo) w obrębach hodowlanych ustanowionych zgodnie z przepisami o rybactwie śródlądowym.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (25)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (25)
- Czy na płoszenie gołębi potrzebujemy zezwolenia z RDOŚ?
- Jak powinien postąpić organ wydający zezwolenie na usunięcie drzewa po stwierdzeniu budki lęgowej podczas oględzin drzewa?
- Czy użycie armatki hukowej do celów działalności rolniczej wymaga uzyskania decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w trybie art. 56 ust. 2 u.o.p. na odstępstwo od zakazów względem gatunków zwierząt objętych ochroną?