Ochrona gatunkowa roślin.
Dz.U.2014.1409
Akt obowiązującyROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 9 października 2014 r.
w sprawie ochrony gatunkowej roślin
- przepisy rozporządzenia stosuje się od dnia 1 marca 2015 r.
ZAŁĄCZNIKI
ZAŁĄCZNIK Nr 1
GATUNKI ROŚLIN OBJĘTYCH OCHRONĄ ŚCISŁĄ, Z WYSZCZEGÓLNIENIEM GATUNKÓW WYMAGAJĄCYCH OCHRONY CZYNNEJ
GATUNKI ROŚLIN OBJĘTYCH OCHRONĄ ŚCISŁĄ, Z WYSZCZEGÓLNIENIEM GATUNKÓW WYMAGAJĄCYCH OCHRONY CZYNNEJ
Lp. | Nazwa polska | Nazwa naukowa | |||||
BRUNATNICE | PHAEOPHYTA | ||||||
morszczynowate | Fucaceae | ||||||
1. | morszczyn pęcherzykowaty (3) | Fucus vesiculosus | |||||
KRASNOROSTY | RHODOPHYTA | ||||||
hildenbrandiowate | Hildenbrandiaceae | ||||||
2. | hildenbrandia rzeczna | Hildenbrandtia rivularis | |||||
rozróżkowate | Ceramiaceae | ||||||
3. | rozróżka* (3) | Ceramium diaphanum | |||||
4. | rozróżka* (3) | Ceramium rubrum | |||||
5. | rozróżka* (3) | Ceramium tenuicorne | |||||
widlikowate | Furcellariaceae | ||||||
6. | widlik* (3) | Furcellaria fastigiata | |||||
RAMIENICE | CHAROPHYTA | ||||||
ramienicowate | Characeae | ||||||
7. | krynicznik ciemny (3) | Nitella opaca | |||||
8. | krynicznik cieniutki | Nitella tenuissima | |||||
9. | krynicznik malutki (3) | Nitella confervacea (N. batrachosperma) | |||||
10. | krynicznik obskubany (3) | Nitella syncarpa | |||||
11. | krynicznik przezroczysty (3) | Nitella translucens | |||||
12. | krynicznik smukły (3) | Nitella gracilis | |||||
13. | krynicznik włosowaty (3) | Nitella capillaris | |||||
14. | lychnotamnus brodaty (3) | Lychnothamnus barbatus | |||||
15. | ramienica cienkokolczasta (3) | Chara tenuispina | |||||
16. | ramienica grzywiasta (3) | Chara crassicaulis | |||||
17. | ramienica grubołodygowa (3) | Chara filiformis (Ch. jubata) | |||||
18. | ramienica miotlasta (3) | Chara bauerii (Ch. scoparia) | |||||
19. | ramienica szczeciniasta (3) | Chara strigosa | |||||
20. | ramienica szorstka (3) | Chara aspera | |||||
21. | ramienica wielokolczasta (3) | Chara polyacantha | |||||
22. | ramienica włochata (3) | Chara canescens (Ch. crinita) | |||||
23. | ramienica zagięta (3) | Chara connivens | |||||
24. | ramienica zwyczajna (3) | Chara rudis | |||||
25. | rozsocha skupiona (3) | Tolypella glomerata | |||||
26. | rozsocha splątana (3) | Tolypella intricata | |||||
27. | rozsocha wielka (3) | Tolypella prolifera | |||||
WĄTROBOWCE | MARCHANTIOPHYTA | ||||||
beznerwowate | Aneuraceae | ||||||
28. | lśniątka zakrzywiona (3) | Riccardia incurvata | |||||
29. | lśniątka zatokowa (3) | Riccardia chamedryfolia | |||||
czarostkowate | Fossombroniaceae | ||||||
30. | czarostka drobna | Fossombronia pusilla | |||||
31. | czarostka jamkowata | Fossombronia foveolata | |||||
32. | czarostka krzywa | Fossombronia incurva | |||||
czubkowate | Lophoziaceae | ||||||
33. | czubek delikatny | Lophozia laxa | |||||
34. | czubek długozębny | Lophozia longidens | |||||
35. | czubek główkowaty | Lophozia capitata | |||||
36. | czubek Ruthego | Lophozia rutheana | |||||
37. | wieloklap Kunzego | Barbilophozia kunzeana | |||||
38. | zgiętolist nadrzewny | Anastrophyllum hellerianum | |||||
głowiakowate | Cephaloziaceae | ||||||
39. | bagniczka drobna | Cladopodiella francisci | |||||
40. | bagniczka pływająca | Cladopodiella fluitans | |||||
41. | głowiak buławkowaty | Cephalozia pleniceps | |||||
42. | głowiak Loitlesbergera | Cephalozia loitlesbergeri | |||||
43. | głowiak łańcuszkowaty | Cephalozia catenulata | |||||
44. | natorfek nagi | Odontoschisma denudatum | |||||
45. | natorfek torfowcowy | Odontoschisma sphagni | |||||
jednoczepkowate | Haplomitriaceae | ||||||
46. | jednoczepek Hookera | Haplomitrium hookeri | |||||
manniowate | Aytoniaceae | ||||||
47. | gwiaździanka workowata (1) | Asterella saccata | |||||
48. | mannia pachnąca (1) | Mannia fragrans | |||||
49. | rebulia półkulista | Reboulia hemisphaerica | |||||
miedzikowate | Frullaniaceae | ||||||
50. | miedzik krucholistny | Frullania fragilifolia | |||||
51. | miedzik tamaryszkowy | Frullania tamarisci | |||||
ostroczepkowate | Oxymitraceae | ||||||
52. | ostroczepek łuskowaty (1) | Oxymitra incrassata | |||||
pallawiciniowate | Pallaviciniaceae | ||||||
53. | merkia irlandzka | Moerckia hibernica | |||||
54. | pallawicinia Lyella | Pallavicinia lyellii | |||||
parzochowate | Porellaceae | ||||||
55. | parzoch pieprzowy | Porella arboris-vitae | |||||
56. | parzoch szerokolistny | Porella platyphylla | |||||
płożykowate | Geocalycaceae | ||||||
57. | płozikowiec tarczkowaty | Harpanthus scutatus | |||||
58. | płożyk wonny | Geocalyx graveolens | |||||
wgłębkowate | Ricciaceae | ||||||
59. | wgłębka Hübenera | Riccia huebeneriana | |||||
60. | wgłębka rzęsista (1) | Riccia ciliifera | |||||
61. | wgłębka szara | Riccia trichocarpa | |||||
widlikowate | Metzgeriaceae | ||||||
62. | widlik krzaczkowaty | Metzgeria fruticulosa | |||||
skapankowate | Scapaniaceae | ||||||
63. | skapanka błotna | Scapania paludicola | |||||
64. | skapanka spiczasta | Scapania apiculata | |||||
MCHY | BRYOPHYTA | ||||||
bezlistowate | Buxbaumiaceae | ||||||
65. | bezlist okrywowy (2) (3) | Buxbaumia viridis | |||||
białozębowate | Leucodontaceae | ||||||
66. | jeżolist zwyczajny (3) | Antitrichia curtipendula | |||||
błotniszkowate | Helodiaceae | ||||||
67. | błotniszek wełnisty (3) | Helodium blandowii | |||||
czarnogłowate | Catoscopiaceae | ||||||
68. | czarnogłów czarniawy | Catoscopium nigitum | |||||
drabinowcowate | Cinclidiaceae | ||||||
69. | drabinowiec mroczny | Cinclidium stygium | |||||
krzywoszyjowate | Amblystegiaceae | ||||||
70. | bagiennik widłakowaty (3) | Pseudocalliergon lycopodioides | |||||
71. | bagiennik żmijowaty | Pseudocalliergon trifarium | |||||
72. | haczykowiec (sierpowiec) błyszczący (2) (3) | Hamatocaulis (Drepanocladus) vernicosus | |||||
73. | krzywoząb podsadnikowy | Anacamptodon splachnoides | |||||
74. | mokradłosz Richardsona | Calliergon richardsonii | |||||
75. | mokradłosz wielkolistny | Calliergon megalophyllum | |||||
76. | sierpowiec włosolistny | Drepanocladus capillifolius | |||||
77. | skorpionowiec brunatny | Scorpidium scorpioides | |||||
78. | warnstorfia włoskolistna | Warnstorfia trichophylla | |||||
krótkoszowate | Brachytheciaceae | ||||||
79. | ostrószek kanaryjski | Rhynchostegiella teneriffae | |||||
80. | szydłosz cienki | Cirriphyllum tenuicaule | |||||
miecherowate | Neckeraceae | ||||||
81. | miechera pierzasta | Neckera pennata | |||||
82. | miechera wysmukła | Neckera pumila | |||||
nurzypląsowate | Cinclidotaceae | ||||||
83. | nurzypląs czarniawy | Cinclidotus riparius | |||||
84. | nurzypląs lancetowaty | Cinclidotus fontinaloides | |||||
parzęchlinowate | Meesiaceae | ||||||
85. | mszar krokiewkowaty (3) | Paludella squarrosa | |||||
86. | parzęchlin trójrzędowy (3) | Meesia triquetra | |||||
87. | parzęchlin trzęsawiskowy | Meesia uliginosa | |||||
88. | tępoząb białawy | Amblyodon dealbatus | |||||
płaskolistowate | Hookeriaceae | ||||||
89. | płaskolist lśniący | Hookeria lucens | |||||
płaskomerzykowate | Plagiomniaceae | ||||||
90. | nibyprątnik torfowy | Pseudobryum cinclidioides | |||||
podsadnikowate | Splachnaceae | ||||||
91. | podsadnik kulisty | Splachnum sphaericum | |||||
prątnikowate | Bryaceae | ||||||
92. | prątnik brandenburski | Bryum neodamense | |||||
93. | prątnik jajowaty | Bryum subneodamense | |||||
rokietowate | Hypnaceae | ||||||
94. | rokiet łąkowy | Hypnum pratense | |||||
95. | rokiet płodny | Hypnum fertile | |||||
skrętkowate | Funariaceae | ||||||
96. | bezrąbek czterokanciasty | Pyramidula tetragona | |||||
97. | czarecznik zaostrzony | Physcomitrium acuminatum | |||||
skrzydlikowate | Fissidentaceae | ||||||
98. | skrzydlik studziennik | Fissidens fontanus | |||||
99. | skrzydlik tęgoszczecinowy | Fissidens crassipes | |||||
strzechwowate | Grimmiaceae | ||||||
100. | rozłupek wiotki | Schistidium flaccidum | |||||
szurpkowate | Orthotrichaceae | ||||||
101. | nastroszek amerykański | Ulota hutchinsiae | |||||
102. | nastroszek długoszypułkowy | Ulota coarctata | |||||
103. | nastroszek Drummonda | Ulota drummondii | |||||
104. | nastroszek morski | Ulota phyllantha | |||||
105. | szurpek szwedzki | Orthotrichum scanicum | |||||
106. | zrostniczek wysmukły | Zygodon gracilis | |||||
107. | zrostniczek skalny | Zygodon rupestris | |||||
108. | zrostniczek Stirtona | Zygodon stirtonii | |||||
109. | zrostniczek ząbkowany | Zygodon dentatus | |||||
110. | zrostniczek zielony | Zygodon viridissimus | |||||
torfowcowate | Sphagnaceae | ||||||
111. | torfowiec Lindberga | Sphagnum lindbergii | |||||
widłozębowate | Dicranaceae | ||||||
112. | krzywoszczeć Schimpera | Campylopus schimperi | |||||
113. | widłoząb Bergera | Dicranum undulatum | |||||
114. | widłoząb zielony (2) | Dicranum viride | |||||
zdrojkowate | Fontinalaceae | ||||||
115. | moczara sierpowata (3) | Dichelyma falcatum | |||||
116. | moczara włoskowata (żaglik włoskowaty) (2) (3) | Dichelyma capillaceum | |||||
117. | zdrojek rokietowaty (3) | Fontinalis hypnoides | |||||
118. | zdrojek szwedzki (3) | Fontinalis dalecarlica | |||||
PAPROTNIKI | PTERIDOPHYTA | ||||||
długoszowate | Osmundaceae | ||||||
119. | długosz królewski (3) | Osmunda regalis | |||||
marsyliowate | Marsileaceae | ||||||
120. | gałuszka kulecznica (1) (3) | Pilularia globulifera | |||||
121. | marsylia czterolistna (1) (2) (3) | Marsilea quadrifolia | |||||
narecznicowate | Dryopteridaceae | ||||||
122. | paprotnik Brauna | Polystichum braunii | |||||
123. | paprotnik kolczysty | Polystichum aculeatum | |||||
124. | paprotnik ostry | Polystichum lonchitis | |||||
nasięźrzałowate | Ophioglossaceae | ||||||
125. | nasięźrzał pospolity (1) | Ophioglossum vulgatum | |||||
126. | podejźrzon księżycowy (1) | Botrychium lunaria | |||||
127. | podejźrzon marunowy (1) | Botrychium matricariifolium | |||||
128. | podejźrzon pojedynczy (1) (2) (3) | Botrychium simplex | |||||
129. | podejźrzon rutolistny (1) | Botrychium multifidum | |||||
130. | podejźrzon wirginijski (1) (3) | Botrychium virginianum | |||||
poryblinowate | Isoëtaceae | ||||||
131. | poryblin jeziorny (3) | Isoëtes lacustris | |||||
132. | poryblin kolczasty (3) | Isoëtes echinospora | |||||
rozpłochowate | Hymenophyllaceae | ||||||
133. | włosocień delikatny (2) (3) | Trichomanes speciosum | |||||
salwinowate | Salviniaceae | ||||||
134. | salwinia pływająca | Salvinia natans | |||||
widłakowate | Lycopodiaceae | ||||||
135. | widlicz (widłak) alpejski (3) | Diphasiastrum alpinum | |||||
136. | widlicz (widłak) cyprysowy | Diphasiastrum tristachyum | |||||
137. | widlicz (widłak) Isslera | Diphasiastrum issleri | |||||
138. | widlicz (widłak) Zeillera | Diphasiastrum zeilleri | |||||
139. | widłaczek (widłak) torfowy (3) | Lycopodiella inundata | |||||
wietlicowate | Athyriaceae | ||||||
140. | rozrzutka brunatna (1) (3) | Woodsia ilvensis | |||||
zanokcicowate | Aspleniaceae | ||||||
141. | języcznik zwyczajny | Phyllitis scolopendrium | |||||
142. | zanokcica serpentynowa (2) (3) | Asplenium adulterinum | |||||
143. | zanokcica klinowata (3) | Asplenium cuneifolium | |||||
144. | zanokcica ciemna (3) | Asplenium adiantum-nigrum | |||||
zmienkowate | Cryptogrammaceae | ||||||
145. | zmienka górska (3) | Cryptogramma crispa | |||||
NASIENNE | SPERMATOPHYTA | ||||||
babkowate | Plantaginaceae | ||||||
146. | babka górska (3) | Plantago atrata subsp. carpathica | |||||
147. | babka nadmorska (b. morska) (1) | Plantago maritima | |||||
148. | babka pierzasta (1) | Plantago coronopus | |||||
149. | brzeżyca jednokwiatowa (3) | Littorella uniflora | |||||
150. | przetacznik zwodny (p. wiechowaty) (1) | Veronica paniculata | |||||
bagnicowate | Scheuchzeriaceae | ||||||
151. | bagnica torfowa | Scheuchzeria palustris | |||||
baldaszkowate | Apiaceae | ||||||
152. | cieszynianka wiosenna | Hacquetia epipactis | |||||
153. | mikołajek nadmorski | Eryngium maritimum | |||||
154. | przewiercień cienki | Bupleurum tenuissimum | |||||
155. | przewiercien długolistny | Bupleurum longifolium | |||||
156. | selery (pęczyna) węzłobaldachowe (3) | Apium nodiflorum | |||||
157. | selery (pęczyna) błotne (1) (2) (3) | Apium repens | |||||
158. | starodub łąkowy (1) (2) (3) | Ostericum palustre | |||||
bobrkowate | Menyanthaceae | ||||||
159. | grzybieńczyk wodny | Nymphoides peltata | |||||
brzozowate | Betulaceae | ||||||
160. | brzoza karłowata (1) (3) | Betula nana | |||||
161. | brzoza niska (1) (3) | Betula humilis | |||||
162. | brzoza ojcowska (1) (3) | Betula x oycoviensis | |||||
dymnicowate | Fumariaceae | ||||||
163. | kokorycz drobna | Corydalis pumila | |||||
dziurawcowate | Hypericaceae | ||||||
164. | dziurawiec nadobny | Hypericum pulchrum | |||||
165. | dziurawiec wytworny (1) | Hypericum elegans | |||||
dzwonkowate | Campanulaceae | ||||||
166. | dzwonecznik wonny (1) (2) (3) | Adenophora liliifolia | |||||
167. | dzwonek boloński (1) | Campanula bononiensis | |||||
168. | dzwonek brodaty | Campanula barbata | |||||
169. | dzwonek karkonoski (1) (2) (3) | Campanula bohemica | |||||
170. | dzwonek piłkowany (d. lancetowaty) (2) (3) | Campanula serrata | |||||
171. | dzwonek syberyjski (1) | Campanula sibirica | |||||
fiołkowate | Violaceae | ||||||
172. | fiołek bagienny | Viola uliginosa | |||||
173. | fiołek mokradłowy (1) | Viola stagnina | |||||
174. | fiołek torfowy | Viola epipsila | |||||
goryczkowate | Gentianaceae | ||||||
175. | centuria nadbrzeżna | Centaurium littorale | |||||
176. | goryczka kropkowana (3) | Gentiana punctata | |||||
177. | goryczka krótkołodygowa (g. Klusjusa) (3) | Gentiana clusii | |||||
178. | goryczka krzyżowa (1) | Gentiana cruciata | |||||
179. | goryczka przeźroczysta (3) | Gentiana frigida | |||||
180. | goryczka śniegowa (3) | Gentiana nivalis | |||||
181. | goryczka wąskolistna (1) | Gentiana pneumonanthe | |||||
182. | goryczka wiosenna (3) | Gentiana verna | |||||
183. | goryczuszka (goryczka) bałtycka (1) | Gentianella baltica | |||||
184. | goryczuszka (goryczka) błotna (1) | Gentianella uliginosa | |||||
185. | goryczuszka (goryczka) czeska (1) (2) (3) | Gentianella bohemica | |||||
186. | goryczuszka (goryczka) gorzkawa | Gentianella amarella | |||||
187. | goryczuszka (goryczka) lodnikowa (3) | Gentianella tenella | |||||
188. | goryczuszka (goryczka) polna (1) | Gentianella campestris | |||||
189. | goryczuszka (goryczka) Wettsteina (1) | Gentianella germanica | |||||
190. | niebielistka (swercja) trwała (1) | Swertia perennis | |||||
goździkowate | Caryophyllaceae | ||||||
191. | goździk kosmaty (1) | Dianthus armeria | |||||
192. | goździk lodowcowy (g. lodnikowy) (3) | Dianthus glacialis | |||||
193. | goździk lśniący (2) (3) | Dianthus nitidus | |||||
194. | goździk okazały (3) | Dianthus speciosus | |||||
195. | goździk pyszny (1) | Dianthus superbus | |||||
196. | goździk siny (1) | Dianthus gratianopolitanus | |||||
197. | gwiazdnica grubolistna | Stellaria crassifolia | |||||
198. | nadbrzeżyca nadrzeczna (1) (3) | Corrigiola litoralis | |||||
gruboszowate | Crassulaceae | ||||||
199. | rojnik górski | Sempervivum montanum | |||||
200. | rojownik (rojnik) pospolity | Jovibarba sobolifera | |||||
201. | rojownik (rojnik) włochaty | Jovibarba hirta | |||||
202. | uwroć wodna (3) | Crassula aquatica | |||||
grzybieniowate | Nymphaeaceae | ||||||
203. | grążel drobny | Nuphar pumila | |||||
jaskrowate | Ranunculaceae | ||||||
204. | ciemiernik czerwonawy (ciemiernik purpurowy)(3) | Helleborus purpurascens | |||||
205. | jaskier illiryjski (1) | Ranunculus illyricus | |||||
206. | miłek wiosenny (1) | Adonis vernalis | |||||
207. | pełnik alpejski (1) | Trollius altissimus | |||||
208. | pełnik europejski (1) | Trollius europaeus | |||||
209. | powojnik prosty | Clematis recta | |||||
210. | sasanka alpejska (1) | Pulsatilla alba | |||||
211. | sasanka łąkowa (1) (2) | Pulsatilla pratensis | |||||
212. | sasanka otwarta (sasanka dzwonkowata) (1) (2) (3) | Pulsatilla patens | |||||
213. | sasanka słowacka (1) (2) (3) | Pulsatilla slavica | |||||
214. | sasanka wiosenna (1) | Pulsatilla vernalis | |||||
215. | tojad * | Aconitum lycoctonum | |||||
216. | tojad lisi | Aconitum vulparia | |||||
217. | tojad mocny | Aconitum firmum | |||||
218. | tojad mołdawski | Aconitum moldavicum | |||||
219. | tojad morawski (2) (3) | Aconitum firmum ssp. Moravicum | |||||
220. | tojad sudecki | Aconitum callibotryon | |||||
221. | tojad taurycki | Aconitum tauricum | |||||
222. | tojad wiechowaty (3) | Aconitum paniculatum | |||||
223. | tojad wschodniokarpacki | Aconitum lasiocarpum | |||||
224. | włosienicznik (jaskier) Baudota (3) | Batrachium baudotii | |||||
225. | włosienicznik (jaskier) pędzelkowaty (3) | Batrachium penicillatum | |||||
jezierzowate | Najadaceae | ||||||
226. | jezierza giętka (1) (2) (3) | Najas flexilis | |||||
227. | jezierza mniejsza | Najas minor | |||||
kłokoczkowate | Staphyleaceae | ||||||
228. | kłokoczka południowa (3) | Staphylea pinnata | |||||
komosowate | Chenopodiaceae | ||||||
229. | łoboda zdobna | Atriplex calotheca | |||||
230. | soliród zielny (1) | Salicornia europaea | |||||
kosaćcowate | Iridaceae | ||||||
231. | kosaciec bezlistny (1) (2) | Iris aphylla | |||||
232. | kosaciec syberyjski (1) | Iris sibirica | |||||
233. | mieczyk błotny (1) (2) (3) | Gladiolus paluster | |||||
234. | mieczyk dachówkowaty (1) | Gladiolus imbricatus | |||||
kotewkowate | Trapaceae | ||||||
235. | kotewka orzech wodny (1) (3) | Trapa natans | |||||
krwawnicowate | Lythraceae | ||||||
236. | krwawnica wąskolistna | Lythrum hyssopifolia | |||||
krzyżowe | Brassicaceae | ||||||
237. | pszonak pieniński (1) (2) (3) | Erysimum pieninicum | |||||
238. | rukiew drobnolistna (3) | Nasturtium microphyllum | |||||
239. | warzucha polska (1) (2) (3) | Cochlearia polonica | |||||
240. | warzucha tatrzańska (2) (3) | Cochlearia tatrae | |||||
liliowate | Liliaceae | ||||||
241. | ciemiężyca (ciemierzyca) biała (1) | Veratrum album | |||||
242. | ciemiężyca (ciemierzyca) czarna (3) | Veratrum nigrum | |||||
243. | czosnek syberyjski | Allium sibiricum | |||||
244. | kosatka kielichowa (1) | Tofieldia calyculata | |||||
245. | lilia bulwkowata (1) | Lilium bulbiferum | |||||
246. | lilia złotogłów | Lilium martagon | |||||
247. | pajęcznica liliowata (1) | Anthericum liliago | |||||
248. | szachownica kostkowata (1) | Fritillaria meleagris | |||||
249. | szafirek miękkolistny (1) | Muscari comosum | |||||
250. | śniedek cienkolistny (1) | Ornithogalum collinum | |||||
lnowate | Linaceae | ||||||
251. | len austriacki | Linum austriacum | |||||
252. | len włochaty (1) | Linum hirsutum | |||||
253. | len złocisty (1) | Linum flavum | |||||
lobeliowate | Lobeliaceae | ||||||
254. | lobelia jeziorna (3) | Lobelia dortmanna | |||||
marzanowate | Rubiaceae | ||||||
255. | przytulia krakowska (1) (2) (3) | Galium cracoviense | |||||
256. | przytulia stepowa (1) | Galium valdepilosum | |||||
257. | przytulia sudecka (1) (2) (3) | Galium sudeticum | |||||
motylkowate | Fabaceae | ||||||
258. | groszek szerokolistny (1) | Lathyrus latifolius | |||||
259. | groszek wielkoprzylistkowy (1) | Lathyrus pisiformis | |||||
260. | ostrołódka kosmata (1) | Oxytropis pilosa | |||||
261. | ostrołódka polna (3) | Oxytropis campestris | |||||
262. | szczodrzeniec zmienny (1) | Chamaecytisus albus | |||||
263. | szyplin jedwabisty (1) | Dorycnium germanicum | |||||
obrazkowate | Araceae | ||||||
264. | obrazki plamiste (3) | Arum maculatum | |||||
pierwiosnkowate | Primulaceae | ||||||
265. | cyklamen purpurowy (3) | Cyclamen purpurascens | |||||
266. | jarnik solankowy (3) | Samolus valerandi | |||||
267. | miecznik nadmorski (1) | Glaux maritima | |||||
268. | pierwiosnek (pierwiosnka) bezłodygowy | Primula vulgaris | |||||
269. | pierwiosnek (pierwiosnka) łyszczak (3) | Primula auricula | |||||
270. | pierwiosnek (pierwiosnka) maleńki (2) (3) | Primula minima | |||||
271. | pierwiosnek (pierwiosnka) omączony | Primula farinosa | |||||
pływaczowate | Lentibulariaceae | ||||||
272. | pływacz * (3) | Utricularia stygia | |||||
273. | pływacz Brema (3) | Utricularia bremii | |||||
274. | pływacz drobny (pływacz mniejszy) (3) | Utricularia minor | |||||
275. | pływacz krótkoostrogowy (pływacz żółtobiały) | Utricularia ochroleuca | |||||
276. | pływacz średni (pływacz pośredni) | Utricularia intermedia | |||||
277. | pływacz zachodni (pływacz zaniedbany) | Utricularia australis | |||||
278. | tłustosz alpejski (3) | Pinguicula alpina | |||||
279. | tłustosz pospolity (3) | Pinguicula vulgaris | |||||
portulakowate | Portulacaceae | ||||||
280. | zdrojek błyszczący (3) | Montia fontana | |||||
rdestnicowate | Potamogetonaceae | ||||||
281. | rdestniczka (rdestnica) gęsta (1) (3) | Groenlandia densa | |||||
rosiczkowate | Droseraceae | ||||||
282. | aldrowanda pęcherzykowata (1) (2) (3) | Aldrovanda vesiculosa | |||||
283. | rosiczka długolistna (3) | Drosera anglica | |||||
284. | rosiczka okrągłolistna | Drosera rotundifolia | |||||
285. | rosiczka owalna | Drosera x obovata | |||||
286. | rosiczka pośrednia | Drosera intermedia | |||||
różowate | Rosaceae | ||||||
287. | jarząb brekinia (brzęk) (3) | Sorbus torminalis | |||||
288. | jarząb szwedzki (3) | Sorbus intermedia | |||||
289. | malina moroszka | Rubus chamaemorus | |||||
290. | pięciornik drobnokwiatowy | Potentilla mircantha | |||||
291. | pięciornik płonny (3) | Potentilla sterilis | |||||
292. | pięciornik skalny | Potentilla rupestris | |||||
293. | pięciornik śląski (1) (3) | Potentilla silesiaca | |||||
294. | róża francuska (1) | Rosa gallica | |||||
295. | rzepik szczeciniasty (2) (3) | Agrimonia pilosa | |||||
296. | tawuła średnia (3) | Spiraea media | |||||
rutowate | Rutaceae | ||||||
297. | dyptam jesionolistny (1) (3) | Dictamnus albus | |||||
sandałowcowate | Santalaceae | ||||||
298. | lenieć alpejski (3) | Thesium alpinum | |||||
299. | lenieć bezpodkwiatkowy (1) (2) (3) | Thesium ebracteatum | |||||
skalnicowate | Scocifragaceae | ||||||
300. | skalnica darniowa bazaltowa | Saxifraga moschata ssp. balsatica | |||||
301. | skalnica torfowiskowa (2) (3) | Saxifraga hirculus | |||||
sosnowate | Pinaceae | ||||||
302. | sosna błotna (3) | Pinus x rhaetica | |||||
storczykowate | Orchidaceae | ||||||
303. | buławnik czerwony | Cephalanthera rubra | |||||
304. | buławnik wielkokwiatowy | Cephalanthera damasonium | |||||
305. | buławnik mieczolistny | Cephalanthera longifolia | |||||
306. | dwulistnik muszy (1) | Ophrys insectifera | |||||
307. | gołek białawy | Leucorchis albida | |||||
308. | gółka długoostrogowa (1) | Gymnadenia conopsea | |||||
309. | gółka wonna | Gymnadenia odoratissima | |||||
310. | koślaczek stożkowaty (3) | Anacamptis pyramidalis | |||||
311. | kręczynka jesienna (1) | Spiranthes spiralis | |||||
312. | kruszczyk błotny | Epipactis palustris | |||||
313. | kruszczyk drobnolistny | Epipactis microphylla | |||||
314. | kruszczyk Muellera | Epipactis muelleri | |||||
315. | kruszczyk ostropłatkowy | Epipactis leptochila | |||||
316. | kruszczyk połabski | Epipactis albensis | |||||
317. | kruszczyk siny | Epipactis purpurata | |||||
318. | kukuczka kapturkowata (3) | Neottianthe cucullata | |||||
319. | kukułka (storczyk) bałtycka (1) | Dactylorhiza baltica | |||||
320. | kukułka (storczyk) bzowa (1) | Dactylorhiza sambucina | |||||
321. | kukułka (storczyk) Fuchsa (1) | Dactylorhiza fuchsii | |||||
322. | kukułka (storczyk) Russowa (1) | Dactylorhiza russowii | |||||
323. | kukułka (storczyk) Ruthego (1) | Dactylorhiza ruthei | |||||
324. | kukułka (storczyk) Traunsteinera (1) | Dactylorhiza traunsteineri | |||||
325. | lipiennik Loesela (1) (2) (3) | Liparis loeselii | |||||
326. | listera sercowata | Listera cordata | |||||
327. | miodokwiat krzyżowy (3) | Herminium monorchis | |||||
328. | obuwik pospolity (1) (2) (3) | Cypripedium calceolus | |||||
329. | ozorka zielona (1) | Coeloglossum viride | |||||
330. | potrostek alpejski | Chamorchis alpina | |||||
331. | storczyca kulista (1) | Traunsteinera globosa | |||||
332. | storczyk blady (1) | Orchis pallens | |||||
333. | storczyk błotny (1) | Orchis palustris | |||||
334. | storczyk cuchnący (1) | Orchis coriophora | |||||
335. | storczyk drobnokwiatowy (1) | Orchis ustulata | |||||
336. | storczyk kukawka (1) | Orchis militaris | |||||
337. | storczyk męski (1) | Orchis mascula | |||||
338. | storczyk purpurowy (1) | Orchis purpurea | |||||
339. | storczyk samiczy (1) (3) | Orchis morio | |||||
340. | storczyk trójzębny (1) (3) | Orchis tridentata | |||||
341. | storzan bezlistny (3) | Epipogium aphyllum | |||||
342. | tajęża jednostronna | Goodyera repens | |||||
343. | wątlik błotny | Hammarbya paludosa | |||||
344. | wyblin jednolistny | Malaxis monophyllos | |||||
345. | żłobik koralowy | Corallorhiza trifida | |||||
szczeciowate | Dipsacaceae | ||||||
346. | czarcikęsik Kluka (1) | Succisella inflexa | |||||
szorskolistne | Boraginaceae | ||||||
347. | niezapominajka wczesna | Myosotis praecox | |||||
348. | żmijowiec czerwony (1) (2) (3) | Echium russicum | |||||
trawy | Poaceae | ||||||
349. | koleantus delikatny (2) (3) (3) | Coleanthus subtilis | |||||
350. | kostrzewa ametystowa | Festuca amethystina | |||||
351. | kostrzewa blada (1) (3) | Festuca pallens | |||||
352. | ostnica Jana (1) | Stipa joannis | |||||
353. | ostnica piaskowa (1) | Stipa borysthenica | |||||
354. | ostnica powabna (1) | Stipa pulcherrima | |||||
355. | ostnica włosowata (1) | Stipa capillata | |||||
356. | perłówka siedmiogrodzka | Melica transsilvanica | |||||
357. | wiechlina (wyklina) granitowa | Poa granitica | |||||
trędownikowate | Scrophulariaceae | ||||||
358. | gnidosz dwubarwny (3) | Pedicularis oederi | |||||
359. | gnidosz Hacqueta (3) | Pedicularis hacquetii | |||||
360. | gnidosz królewski | Pedicularis sceptrum-carolinum | |||||
361. | gnidosz okółkowy (3) | Pedicularis verticillata | |||||
362. | gnidosz sudecki (2) (3) | Pedicularis sudetica | |||||
363. | lindernia mułowa (2) (3) | Lindernia procumbens | |||||
364. | lnica wonna (2) (3) | Linaria odora | |||||
365. | pszeniec grzebieniasty | Melampyrum cristatum | |||||
366. | tocja alpejska (2) (3) | Tozzia alpina | |||||
turzycowate | Cyperaceae | ||||||
367. | cibora Michela | Cyperus michelianus | |||||
368. | cibora żółta (3) | Cyperus flavescens | |||||
369. | kłóć wiechowata (3) | Caldium mariscus | |||||
370. | marzyca czarniawa | Schoenus nigricans | |||||
371. | marzyca ruda | Schoenus ferrugineus | |||||
372. | oczeret sztyletowaty | Schoenoplectus mucronatus | |||||
373. | ponikło kraińskie (2) (3) | Eleocharis carniolica | |||||
374. | ponikło maleńkie | Eleocharis parvula | |||||
375. | ponikło wielołodygowe | Eleocharis multicaulis | |||||
376. | przygiełka brunatna | Rhynchospora fusca | |||||
377. | turzyca Buxbauma | Carex buxbaumii | |||||
378. | turzyca Davalla (1) | Carex davalliana | |||||
379. | turzyca delikatna | Carex supina | |||||
380. | turzyca patagońska | Carex magellanica | |||||
381. | turzyca pchla (1) | Carex pulicaris | |||||
382. | turzyca rozsunięta | Carex divulsa | |||||
383. | turzyca strunowa | Carex chordorrhiza | |||||
384. | turzyca torfowa (3) | Carex heleonastes | |||||
385. | turzyca życicowa | Carex loliacea | |||||
386. | turzyca żytowata (1) | Carex secalina | |||||
387. | wełnianka delikatna | Eriophorum gracile | |||||
wargowe | Lamiaceae | ||||||
388. | macierzanka wczesna (1) | Thymus praecox | |||||
389. | pszczelnik wąskolistny | Dracocephalum ruyschiana | |||||
wawrzynkowate | Thymelaeaceae | ||||||
390. | wawrzynek główkowy (1) (3) | Daphne cneorum | |||||
wielosiłowate | Polemoniaceae | ||||||
391. | wielosił błękitny (1) | Polemonium coeruleum | |||||
wierzbowate | Salicaceae | ||||||
392. | wierzba borówkolistna (1) (3) | Salix myrtilloides | |||||
393. | wierzba lapońska (1) (3) | Salix lapponum | |||||
wilczomleczowate | Euphorbiaceae | ||||||
394. | wilczomlecz (ostromlecz) pstry (3) | Euphorbia epithymoides | |||||
woskownicowate | Myricaceae | ||||||
395. | woskownica europejska (1) (3) | Myrica gale | |||||
wrzosowate | Ericaceae | ||||||
396. | chamedafne północna (3) | Chamaedaphne calyculata | |||||
397. | mącznica lekarska | Arctostaphylos uva-ursi | |||||
398. | różanecznik żółty (1) (2) (3) | Rhododendron luteum | |||||
399. | wrzosiec bagienny (3) | Erica tetralix | |||||
złożone | Asteraceae | ||||||
400. | arnika górska (1) | Arnica montana | |||||
401. | aster gawędka (1) | Aster amellus | |||||
402. | aster solny (1) | Aster tripolium | |||||
403. | chryzantema (złocień) Zawadzkiego (3) | Dendranthema zawadzkii | |||||
404. | dziewięćsił popłocholistny (1) (2) (3) | Carlina onopordifolia | |||||
405. | języczka syberyjska (1) (2) (3) | Ligularia sibirica | |||||
406. | mniszek pieniński (3) | Taraxacum pieninicum | |||||
407. | ożota zwyczajna | Linosyris vulgaris | |||||
408. | przymiotno węgierskie (3) | Erigeron hungaricus | |||||
409. | sierpik różnolistny (1) (2) (3) | Serratula lycopifolia | |||||
410. | szarotka alpejska (3) | Leontopodium alpinum | |||||
411. | wężymord stepowy (1) | Scorzonera purpurea | |||||
zosterowate | Zosteraceae | ||||||
412. | zostera morska | Zostera marina | |||||
żabieńcowate | Alismataceae | ||||||
413. | elisma wodna (2) (3) | Luronium natans | |||||
414. | kaldezja dziewięciornikowata (1) (2) (3) | Caldesia parnassifolia | |||||
żabiściekowate | Hydrocharitaceae | ||||||
415. | przesiąkra okółkowa (3) | Hydrilla verticillata |
Gatunki roślin zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne, w następujący sposób:
- wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD,
- małymi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy rodzin,
- nazwy naukowe dodatkowo wyróżniono czcionką pochyłą.
* Brak nazwy gatunkowej polskiej.
(1) - gatunki wymagające ochrony czynnej.
(2) - gatunki, których dotyczy zakaz transportu okazów gatunków roślin dziko występujących, zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia oraz nie dotyczy odstępstwo, o którym mowa w § 8 pkt 3.
(3) - gatunki, których nie dotyczy odstępstwo, o którym mowa w § 8 pkt 1.
ZAŁĄCZNIK Nr 2
GATUNKI ROŚLIN OBJĘTYCH OCHRONĄ CZĘŚCIOWĄ
GATUNKI ROŚLIN OBJĘTYCH OCHRONĄ CZĘŚCIOWĄ
Lp. | Nazwa polska | Nazwa naukowa | |||
KRASNOROSTY | RHODOPHYTA | ||||
rozróżkowate | Ceramiaceae | ||||
1. | rozróżka * (3) | Ceramium circinatum | |||
RAMIENICE | CHAROPHYTA | ||||
ramienicowate | Characeae | ||||
2. | krynicznik kolczasty (3) | Nitella mucronata | |||
3. | krynicznik giętki | Nitella flexilis | |||
4. | krynicznica tępa | Nitellopsis obtusa | |||
5. | ramienica bałtycka | Chara baltica | |||
6. | ramienica wieńcowa (3) | Chara braunii (Ch. Coronata) | |||
7. | ramienica kolczasta (3) | Chara aculeoata | |||
8. | ramienica kosmata (3) | Chara hispida | |||
9. | ramienica omszona | Chara tomentosa | |||
10. | rozsocha morska (3) | Tolypella nidifica | |||
WĄTROBOWCE | MARCHANTIOPHYTA | ||||
buławniczkowate | Cephaloziellaceae | ||||
11. | buławniczka delikatna | Cephaloziella elachista | |||
12. | buławniczka ząbkowana | Cephaloziella spinigera | |||
czarostkowate | Fossombroniaceae | ||||
13. | czarostka Wondraczekiego | Fossombronia wondraczekii | |||
głowiakowate | Cephaloziaceae | ||||
14. | głowiak długokłosy | Cephalozia macrostachya | |||
15. | nowellia krzywolistna | Nowellia curvifolia | |||
jednoczepkowate | Haplomitriaceae | ||||
16. | meszek darenkowy | Jungermannia caespiticia | |||
łuskolistowate | Lepidoziaceae | ||||
17. | biczyca trójwrębna | Bazzania trilobata | |||
miedzikowate | Frullaniaceae | ||||
18. | miedzik płaski | Frullania dilatata | |||
parzochowate | Porellaceae | ||||
19. | parzoch Bauera | Porella baueri | |||
20. | parzoch sercowaty | Porella cordaeana | |||
piórkowcowate | Trichocoleaceae | ||||
21. | piórkowiec kutnerowaty | Trichocolea tomentella | |||
rzęsiakowate | Ptilidiaceae | ||||
22. | rzęsiak pospolity | Ptilidium ciliare | |||
skosatkowate | Plagiochilaceae | ||||
23. | skosatka zanokcicowata | Plagiochila asplenioides | |||
srebrzykowate | Gymnomitriaceae | ||||
24. | miechrza wycięta | Marsupella emarginata | |||
widlikowate | Metzgeriaceae | ||||
25. | widlicowiec omszony | Apometzgeria pubescens | |||
26. | widlik podwójny | Metzgeria conjugata | |||
MCHY | BRYOPHYTA | ||||
bezlistowate | Buxbaumiaceae | ||||
27. | bezlist zwyczajny | Buxbaumia aphylla | |||
bielistkowate | Leucobryaceae | ||||
28. | bielistka jałowcowata | Leucobryum jun ipero ideum | |||
29. | bielistka siwa | Leucobryum glaucum | |||
błotniszkowate | Helodiaceae | ||||
30. | źródliskowiec tujowaty | Palustriella decipiens | |||
31. | źródliskowiec zmienny | Palustriella commutata | |||
drabikowate | Climaciaceae | ||||
32. | drabik drzewkowaty | Climacium dendroides | |||
drobniaczkowate | Seligeriaceae | ||||
33. | drobniaczek łukowaty | Seligeria campylopoda | |||
34. | drobniaczek rozłożysty | Seligeria patula | |||
35. | drobniaczek wapienny | Seligeria calcarea | |||
36. | krótkoząb skalny | Brachydontium trichodes | |||
fałdźcowate | Rhytidiaceae | ||||
37. | fałdziec pomarszczony | Rhytidium rugosum | |||
gajnikowate | Hylocomiaceae | ||||
38. | fałdownik nastroszony | Rhytidiadelphus squarrosus | |||
39. | fałdownik trzyrzędowy | Rhytidiadelphus triquetrus | |||
40. | gajniczek krótkodzióbkowy | Loeskeobryum brevirostre | |||
41. | gajnik lśniący | Hylocomium splendens | |||
42. | rokietnik pospolity | Pleurozium schreberi | |||
jętniczkowate | Ephemeraceae | ||||
43. | jętniczek odgiętolistny | Ephemerum recurvifolium | |||
44. | jętniczek zbity | Ephemerum cohaerens | |||
krótkoszowate | Brachytheciaceae | ||||
45. | brodawkowiec czysty | Pseudoscleropodium purum | |||
46. | dzióbkowiec bruzdowany | Eurhynchium striatum | |||
47. | dzióbkowiec Zetterstedta | Eurhynchium angustirete | |||
48. | krótkosz namurnikowy | Brachythecium geheebii | |||
krzewinkowate | Thamnobyaceae | ||||
49. | krzewik źródliskowy | Thamnobryum alopecurum | |||
krzywoszyjowate | Amblystegiaceae | ||||
50. | błyszcze włosowate (3) | Tomentypnum nitens | |||
51. | krzywoszyj korzeniowy | Amblystegium radicale | |||
52. | limprichtia długokończysta | Limprichtia revolvens | |||
53. | limprichtia pośrednia | Limprichtia cossonii | |||
54. | sierpowiec brudny | Drepanocladus sordidus | |||
55. | sierpowiec jeziorny | Drepanocladus stagnatus | |||
56. | sierpowiec moczarowy | Drepanocladus sendtneri | |||
57. | tęposz niski | Leptodictyum humile | |||
58. | wodnokrzywoszyj rzeczny | Hygroamblystegium fluviatile | |||
59. | wodnokrzywoszyj zanurzony | Hygroamblystegium tenax | |||
miecherowate | Neckeraceae | ||||
60. | gładysz paprociowaty | Homalia trichomanoides | |||
61. | miechera Bessera | Neckera besseri | |||
62. | miechera kędzierzawa | Neckera crispa | |||
63. | miechera spłaszczona | Neckera complanata | |||
naleźlinowate | Andreaceae | ||||
64. | naleźlina Blytta | Andreaea blyttii | |||
65. | naleźlina grubożebrowa | Andreaea crassinervia | |||
66. | naleźlina Rotha | Andreaea rothii | |||
67. | naleźlina skalna | Andreaea rupestris | |||
68. | naleźlina śnieżna | Andreaea nivalis | |||
69. | naleźlina zimna | Andreaea frigida | |||
osadniczkowate | Disceliaceae | ||||
70. | osadniczek goły | Discelium nudum | |||
płoniwowate | Pottiaceae | ||||
71. | boczeń nastroszony | Pleurochaete squarrosa | |||
72. | bródek zwisły | Tortula cernua | |||
73. | kędzierzawka krucha | Tortella fragilis | |||
74. | kędzierzawka żółtozielona | Tortella flavovirens | |||
75. | pędzliczek brodawkowaty | Syntrichia papillosa | |||
76. | pędzliczek chiński | Syntrichia sinensis | |||
77. | pędzliczek gładkowłoskowy | Syntrichia laevipila | |||
78. | pędzliczek szerokolistny | Syntrichia latifolia | |||
79. | pędzliczek zielonawy | Syntrichia virescens | |||
80. | ślimakobrzeżek lessowy | Hilpertia velenovskyi | |||
płonnikowate | Polytrichaceae | ||||
81. | płonnik cienki | Polytrichum strictum | |||
82. | płonnik pospolity | Polytrichum commune | |||
podsadnikowate | Splachnaceae | ||||
83. | długoszyj piłkowany | Tayloria serrata | |||
84. | podsadnik pęcherzykowaty | Splachnum ampullaceum | |||
prątnikowate | Bryaceae | ||||
85. | prątnik zbiegający | Bryum weigelii | |||
próchniczkowate (mochwianowate) | Aulacomniaceae | ||||
86. | próchniczek błotny | Aulacomnium palustre | |||
rokietowate | Hypnaceae | ||||
87. | grzebieniowiec piórkowaty | Ctenidium molluscum | |||
88. | mokradłoszka zaostrzona | Calliergonella cuspidata | |||
89. | piórosz pierzasty | Ptilium crista-castrensis | |||
90. | płaszczeniec marszczony | Buckiella undulata | |||
skrzydlikowate | Fissidentaceae | ||||
91. | skrzydlik długoszowaty | Fissidens osmundoides | |||
strzechwowate | Grimmiaceae | ||||
92. | rozłupek brunatny | Schistidium brunnescens | |||
93. | rozłupek czarniawy | Schistidium atrofuscum | |||
94. | rozłupek włoskoząb | Schistidium trichodon | |||
95. | siatkoząb darniowy | Coscinodon cribrosus | |||
96. | strzechewka bruzdowana | Orthogrimmia sessitana | |||
97. | strzechewka darniowa | Orthogrimmia caespiticia | |||
98. | strzechwa bezząb | Grimmia anodon | |||
99. | strzechwa włosista | Grimmia crinita | |||
100. | strzechwowiec okrągły | Dryptodon orbicularis | |||
101. | strzechwowiec zwodniczy | Dryptodon decipiens | |||
szmotłochowate | Bartramiaceae | ||||
102. | bagniak darniowy | Philonotis caespitosa | |||
103. | bagniak długokończysty | Philonotis marchica | |||
104. | bagniak kutnerowaty | Philonotis tomentella | |||
105. | bagniak spiralny | Philonotis seriata | |||
106. | bagniak wapienny | Philonotis calcarea | |||
107. | bagniak włosowaty | Philonotis arnellii | |||
108. | bagniak zdrojowy | Philonotis fontana | |||
szurpkowate | Orthotrichaceae | ||||
109. | nastroszek Brucha | Ulota bruchii | |||
110. | nastroszek kędzierzawy | Ulota crispa | |||
111. | szurpek bezzębny | Orthotrichum gymnostomum | |||
112. | szurpek delikatny | Orthotrichum tenellum | |||
113. | szurpek porosły | Orthotrichum lyellii | |||
114. | szurpek skalny | Orthotrichum rupestre | |||
115. | szurpek słoikowaty | Orthotrichum urnigerum | |||
torfowcowate | Sphagnaceae | ||||
116. | torfowiec bałtycki | Sphagnum balticum | |||
117. | torfowiec błotny | Sphagnum palustre | |||
118. | torfowiec brodawkowaty | Sphagnum papillosum | |||
119. | torfowiec brunatny | Sphagnum fuscum | |||
120. | torfowiec cieniutki | Sphagnum tenellum | |||
121. | torfowiec czerwonawy | Sphagnum rubellum | |||
122. | torfowiec Dusena | Sphagnum majus | |||
123. | torfowiec frędzlowany | Sphagnum fimbriatum | |||
124. | torfowiec Girgensohna | Sphagnum girgensohnii | |||
125. | torfowiec jednoboczny | Sphagnum subsecundum | |||
126. | torfowiec Jensena | Sphagnum jensenii | |||
127. | torfowiec magellański | Sphagnum magellanicum | |||
128. | torfowiec miękki | Sphagnum molle | |||
129. | torfowiec nastroszony | Sphagnum squarrosum | |||
130. | torfowiec obły | Sphagnum teres | |||
131. | torfowiec okazały | Sphagnum riparium | |||
132. | torfowiec ostrolistny | Sphagnum capillifolium | |||
133. | torfowiec pierzasty | Sphagnum subnitens | |||
134. | torfowiec pięciorzędowy | Sphagnum quinquefarium | |||
135. | torfowiec płowy | Sphagnum subfulvum | |||
136. | torfowiec pogięty | Sphagnum flexuosum | |||
137. | torfowiec pokrewny | Sphagnum affine | |||
138. | torfowiec Russowa | Sphagnum russowii | |||
139. | torfowiec skręcony | Sphagnum contortum | |||
140. | torfowiec spiczastolistny | Sphagnum cuspidatum | |||
141. | torfowiec szorstki | Sphagnum compactum | |||
142. | torfowiec środkowy | Sphagnum centrale | |||
143. | torfowiec tępolistny | Sphagnum obtusum | |||
144. | torfowiec Warnstorfa | Sphagnum warnstorfii | |||
145. | torfowiec wąskolistny | Sphagnum angustifolium | |||
146. | torfowiec wklęsłolistny | Sphagnum platyphyllum | |||
147. | torfowiec Wulfa | Sphagnum wulfianum | |||
148. | torfowiec zanurzony | Sphagnum inundatum | |||
149. | torfowiec kończysty | Sphagnum fallax | |||
150. | torfowiec ząbkowany | Sphagnum denticulatum | |||
tujowcowate | Thuidiaceae | ||||
151. | jodłówka pospolita | Abietinella abietina | |||
152. | tujowiec delikatny | Thuidium delicatulum | |||
153. | tujowiec szerokolistny | Thuidium recognitum | |||
154. | tujowiec tamaryszkowaty | Thuidium tamariscinum | |||
155. | tujowiec włoskolistny | Thuidium philibertii | |||
widłozębowate | Dicranaceae | ||||
156. | krzywoszczeć krucha | Campylopus fragilis | |||
157. | krzywoszczeć pogięta | Campylopus flexuosus | |||
158. | krzywoszczeć torfowa | Campylopus pyriformis | |||
159. | różnoząb delikatny | Cynodontium tenellum | |||
160. | różnoząb smukły | Cynodontium gracilescens | |||
161. | różnoząb zwodniczy | Cynodontium fallax | |||
162. | widłoząb błotny | Dicranum bonjeanii | |||
163. | widłoząb kędzierzawy | Dicranum polysetum | |||
164. | widłoząb miotłowy | Dicranum scoparium | |||
165. | widłoząb płowy | Dicranum fulvum | |||
166. | widłoząb sudecki | Dicranum sendtneri | |||
167. | zwiesiniec szorstki | Dicranodontium asperulum | |||
zdrojkowate | Fontinalaceae | ||||
168. | zdrojek łuseczkowaty | Fontinalis squamosa | |||
zwiślikowate | Anomodontaceae | ||||
169. | zwiślik długolistny | Anomodon longifolius | |||
170. | zwiślik krótkokończysty | Anomodon rugelii | |||
171. | zwiślik maczugowaty | Anomodon attenuatus | |||
172. | zwiślik wiciowy | Anomodon viticulosus | |||
PAPROTNIKI | PTERIDOPHYTA | ||||
języcznikowate | Blechnaceae | ||||
173. | podrzeń żebrowiec | Blechnum spicant | |||
widliczkowate | Selaginellaceae | ||||
174. | widliczka ostrozębna (3) | Selaginella selaginoides | |||
widłakowate | Lycopodiaceae | ||||
175. | widlicz (widłak) spłaszczony | Diphasiastrum complanatum | |||
176. | widłak goździsty | Lycopodium clavatum | |||
177. | widłak jałowcowaty | Lycopodium annotinum | |||
178. | wroniec widlasty (widłak wroniec) | Huperzia selago | |||
wietlicowate | Athyriaceae | ||||
179. | pióropusznik strusi | Matteucia struthiopteris | |||
zanokcicowate | Aspleniaceae | ||||
180. | zanokcica północna (3) | Asplenium septentrionale | |||
NASIENNE | SPERMATOPHYTA | ||||
amarylkowate | Amaryllidaceae | ||||
181. | śnieżyca wiosenna | Leucoium vernum | |||
182. | śnieżyczka przebiśnieg | Galanthus nivalis | |||
babkowate | Plantaginaceae | ||||
183. | konitrut błotny | Gratiola officinalis | |||
baldaszkowate | Apiaceae | ||||
184. | dzięgiel (arcydzięgiel) litwor | Angelica archangelica | |||
bobrkowate | Menyanthaceae | ||||
185. | bobrek trójlistkowy | Menyanthes trifoliata | |||
cisowate | Taxaceae | ||||
186. | cis pospolity | Taxus baccata | |||
dzwonkowate | Campanulaceae | ||||
187. | dzwonek szerokolistny | Campanula latifolia | |||
188. | zerwa kulista (zerwa główkowata) | Phyteuma orbiculare | |||
goryczkowate | Gentianaceae | ||||
189. | centuria nadobna | Centaurium pulchellum | |||
190. | centuria pospolita (centuria zwyczajna) | Centaurium erythraea | |||
191. | goryczka trojeściowa (goryczka trojeściowata) | Gentiana asclepiadea | |||
192. | goryczuszka (goryczka) orzęsiona | Gentianella ciliata | |||
193. | goryczuszka (goryczka) wczesna | Gentianella lutescens | |||
goździkowate | Caryophyllaceae | ||||
194. | goździk piaskowy | Dianthus arenarius | |||
195. | goździk postrzępiony (3) | Dianthus plumarius | |||
196. | goździk skupiony | Dianthus compactus | |||
197. | łyszczec (gipsówka) wiechowaty | Gypsophila paniculata | |||
gruszyczkowate | Pyrolaceae | ||||
198. | pomocnik baldaszkowy | Chimaphila umbellata | |||
grzybieniowate | Nymphaeaceae | ||||
199. | grzybienie białe | Nymphaea alba | |||
200. | grzybienie północne (grzybienie zapoznane) | Nymphaea candida | |||
jaskrowate | Ranunculaceae | ||||
201. | jaskier wielki | Ranunculus lingua | |||
202. | orlik pospolity | Aquilegia vulgaris | |||
203. | pluskwica europejska (pluskwica cuchnąca) | Cimicifuga europaea | |||
204. | tojad dzióbaty | Aconitum variegatum | |||
205. | tojad Gayera | Aconitum x gayeri | |||
206. | tojad kosmatoowockowy | Aconitum x hebegynum | |||
207. | tojad Lengyela | Aconitum x lengyelii | |||
208. | tojad Pawłowskiego | Aconitum x pawlowskii | |||
209. | włosienicznik rzeczny | Batrachium fluitans | |||
210. | włosienicznik skapopręcikowy | Batrachium trichophyllum | |||
211. | zawilec narcyzowy (zawilec narcyzowaty) | Anemone narcissifolia | |||
212. | zawilec wielkokwiatowy (zawilec leśny) | Anemone sylvestris | |||
kosaćcowate | Iridaceae | ||||
213. | szafran spiski | Crocus scepusiensis | |||
krzyżowe | Brassicaceae | ||||
214. | rukiew wodna | Nasturtium officinale | |||
liliowate | Liliaceae | ||||
215. | cebulica dwulistna (oszloch) | Scilla bifolia | |||
216. | ciemiężyca (ciemierzyca) zielona | Veratrum lobelianum | |||
217. | czosnek kątowaty | Allium angulosum | |||
218. | czosnek niedźwiedzi | Allium ursinum | |||
marzanowate | Rubiaceae | ||||
219. | przytulia szorstkoowockowa | Galium pumilum | |||
motylkowate | Fabaceae | ||||
220. | groszek błotny | Lathyrus palustris | |||
221. | groszek wschodniokarpacki | Lathyrus laevigatus | |||
222. | komonicznik skrzydlastostrąkowy | Tetragonolobus maritimus | |||
223. | wilżyna ciernista | Ononis spinosa | |||
224. | wilżyna rozłogowa | Ononis repens | |||
nadwodnikowate | Elatinaceae | ||||
225. | nadwodnik naprzeciwlistny | Elatine hydropiper | |||
226. | nadwodnik okółkowy | Elatine alsinastrum | |||
227. | nadwodnik sześciopręcikowy | Elatine hexandra | |||
228. | nadwodnik trójpręcikowy | Elatine triandra | |||
obrazkowate | Araceae | ||||
229. | obrazki alpejskie | Arum alpinum | |||
oliwnikowate | Elaeagnaceae | ||||
230. | rokitnik zwyczajny | Hippophaë rhamnoides | |||
pierwiosnkowate | Primulaceae | ||||
231. | pierwiosnek (pierwiosnka) wyniosły | Primula elatior | |||
232. | zarzyczka (kortusa) górska | Cortusa matthioli | |||
przewiertniowate | Caprifoliaceae | ||||
233. | wiciokrzew (suchokrzew) pomorski | Lonicera periclymenum | |||
234. | zimoziół (linnea) północny | Linnaea borealis | |||
psiankowate | Solanaceae | ||||
235. | lulecznica kraińska | Scopolia carniolica | |||
236. | pokrzyk wilcza-jagoda | Atropa belladonna | |||
różowate | Rosaceae | ||||
237. | parzydło leśne | Aruncus sylvestris | |||
238. | wiśnia karłowata | Cerasus fruticosa | |||
sitowate | Juncaceae | ||||
239. | sit tępokwiatowy | Juncus subnodulosus | |||
skalnicowate | Saxifragaceae | ||||
240. | skalnica gronkowa | Saxifraga paniculata | |||
sosnowate | Pinaceae | ||||
241. | sosna kosa (kosodrzewina, kosodrzew) (3) | Pinus mugo | |||
242. | sosna limba (limba) (3) | Pinus cembra | |||
storczykowate | Orchidaceae | ||||
243. | gnieźnik leśny | Neottia nidus-avis | |||
244. | kruszczyk rdzawoczerwony | Epipactis atrorubens | |||
245. | kruszczyk szerokolistny | Epipactis helleborine | |||
246. | kukułka (storczyk) krwista | Dactylorhiza incarnata | |||
247. | kukułka (storczyk) plamista | Dactylorhiza maculata | |||
248. | kukułka (storczyk) szerokolistna | Dactylorhiza majalis | |||
249. | listera jajowata | Listera ovata | |||
250. | podkolan biały | Platanthera bifolia | |||
251. | podkolan zielonawy | Platanthera chlorantha | |||
świbkowate | Juncaginaceae | ||||
252. | świbka morska | Triglochin maritimum | |||
tamaryszkowate | Tamaricaceae | ||||
253. | września pobrzeżna | Myricaria germanica | |||
trawy | Poaceae | ||||
254. | sesleria błotna | Sesleria uliginosa | |||
255. | turówka leśna | Hierochloë australis | |||
256. | turówka wonna | Hierochloë odorata | |||
trędownikowate | Scrophulariaceae | ||||
257. | dziewanna fioletowa | Verbascum phoeniceum | |||
258. | gnidosz błotny | Pedicularis palustris | |||
259. | gnidosz rozesłany | Pedicularis sylvatica | |||
260. | naparstnica zwyczajna | Digitalis grandiflora | |||
turzycowate | Cyperaceae | ||||
261. | turzyca dwupienna | Carex dioica | |||
262. | turzyca kulista | Carex globularis | |||
263. | turzyca loarska | Carex ligerica | |||
264. | turzyca Michela | Carex michelii | |||
265. | turzyca piaskowa | Carex arenaria | |||
266. | turzyca Reichenbacha | Carex pseudo-brizoides | |||
267. | wełnianeczka alpejska | Baeothryon alpinum | |||
268. | wełnianeczka darniowa | Baeothryon caespitosum | |||
wargowe | Lamiaceae | ||||
269. | miodownik melisowaty (miodownik wielkokwiatowy) | Melittis melissophyllum | |||
wawrzynkowate | Thymelaeaceae | ||||
270. | wawrzynek wilczełyko | Daphne mezereum | |||
wrzosowate | Ericaceae | ||||
271. | bagno zwyczajne | Ledum palustre | |||
272. | bażyna czarna | Empetrum nigrum | |||
273. | gruszyczka mniejsza | Pyrola minor | |||
274. | gruszyczka okrągłolistna | Pyrola rotundifolia | |||
275. | gruszyczka średnia | Pyrola media | |||
276. | gruszyczka zielonawa | Pyrola chlorantha | |||
277. | gruszycznik jednokwiatowy | Moneses uniflora | |||
278. | modrzewnica zwyczajna | Andromeda polifolia | |||
zarazowate | Orobanchaceae | ||||
279. | zaraza* | Orobanche bohemica | |||
280. | zaraza* | Orobanche kochi | |||
281. | zaraza* | Orobanche mayeri | |||
282. | zaraza alzacka | Orobanche alsatica | |||
283. | zaraza Bartlinga | Orobanche bartlingii | |||
284. | zaraza bladokwiatowa | Orobanche pallidiflora | |||
285. | zaraza bluszczowa | Orobanche hederae | |||
286. | zaraza błękitnawa | Orobanche coerulescens | |||
287. | zaraza czerwonawa | Orobanche lutea | |||
288. | zaraza gałęzista | Orobanche ramosa | |||
289. | zaraza goryczelowa | Orobanche picridis | |||
290. | zaraza macierzankowa | Orobanche alba | |||
291. | zaraza niebieska | Orobanche purpurea | |||
292. | zaraza piaskowa | Orobanche arenaria | |||
293. | zaraza przytuliowa (zaraza pospolita) | Orobanche caryophyllacea | |||
294. | zaraza wielka | Orobanche elatior | |||
295. | zaraza żółta | Orobanche flava | |||
zimowitowate | Colchicaceae | ||||
296. | zimowit jesienny | Colchicum autumnale | |||
złożone | Asteraceae | ||||
297. | dziewięćsił bezłodygowy | Carlina acaulis | |||
298. | kocanki piaskowe | Helichrysum arenarium | |||
299. | ostrożeń pannoński | Cirsium pannonicum | |||
300. | ostrożeń siedmiogrodzki | Cirsium decussatum | |||
INNE GATUNKI | |||||
301. | gatunki wymienione w załączniku IV dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz. Urz. WE L 206 z 22.07.1992, str. 7, z późn. zm.) - inne niż gatunki objęte ochroną ścisłą na podstawie załącznika nr 1 do rozporządzenia |
Gatunki roślin zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne, w następujący sposób:
- wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD,
- małymi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy rodzin,
- nazwy naukowe dodatkowo wyróżniono czcionką pochyłą.
* Brak nazwy gatunkowej polskiej.
(3) - gatunki, których nie dotyczy odstępstwo, o którym mowa w § 8 pkt 1.
ZAŁĄCZNIK Nr 3
GATUNKI ROŚLIN OBJĘTYCH OCHRONĄ CZĘŚCIOWĄ, KTÓRE MOGĄ BYĆ POZYSKIWANE, ORAZ SPOSOBY ICH POZYSKIWANIA
GATUNKI ROŚLIN OBJĘTYCH OCHRONĄ CZĘŚCIOWĄ, KTÓRE MOGĄ BYĆ POZYSKIWANE, ORAZ SPOSOBY ICH POZYSKIWANIA
Lp. | Nazwa polska | Nazwa naukowa | Sposób pozyskiwania |
MCHY | BRYOPHYTA | ||
gajnikowate | Hylocomiaceae | ||
1. | fałdownik nastroszony | Rhytidiadelphus squarrosus | Zbiór ręczny. Zostawić nie mniej niż 75% każdego płata i zbierać nie częściej niż raz na 5 lat w tym samym miejscu. |
2. | rokietnik pospolity | Pleurozium schreberi | Zbiór ręczny. Zostawić nie mniej niż 75% każdego płata i zbierać nie częściej niż raz na 5 lat w tym samym miejscu. |
krótkoszowate | Brachytheciaceae | ||
3. | brodawkowiec czysty | Pseudoscleropodium purum | Zbiór ręczny. Zostawić nie mniej niż 75% każdego płata i zbierać nie częściej niż raz na 5 lat w tym samym miejscu. |
widłozębowate | Dicranaceae | ||
4. | widłoząb kędzierzawy | Dicranum polysetum | Zbiór ręczny. Zostawić nie mniej niż 75% każdego płata i zbierać nie częściej niż raz na 5 lat w tym samym miejscu. |
5. | widłoząb miotłowy | Dicranum scoparium | Zbiór ręczny. Zostawić nie mniej niż 75% każdego płata i zbierać nie częściej niż raz na 5 lat w tym samym miejscu. |
torfowcowate | Sphagnaceae | ||
6. | torfowiec kończysty | Sphagnum fallax | Zbiór ręczny. Zostawić nie mniej niż 75% każdego płata i zbierać nie częściej niż raz na 5 lat w tym samym miejscu. |
NASIENNE | SPERMATOPHYTA | ||
bobrkowate | Menyanthaceae | ||
7. | bobrek trójlistkowy | Menyanthes trifoliata | Ścinanie ziela narzędziami ręcznymi bez uszkadzania części podwodnych lub podziemnych. Zostawić nie mniej niż 75% populacji i zbierać nie częściej niż raz na 5 lat w tym samym miejscu. |
liliowate | Liliaceae | ||
8. | czosnek niedźwiedzi | Allium ursinum | Zbiór ręczny z licznych populacji, wyłącznie na obszarze województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Zostawić nie mniej niż 75% populacji. Nie należy uszkadzać części podziemnych. |
oliwnikowate | Elaeagnaceae | ||
9. | rokitnik zwyczajny | Hippophaë rhamnoides | Zbiór owoców, bez uszkadzania krzewów, poza siedliskami wydmowymi i klifowymi. |
trawy | Poaceae | ||
10. | turówka leśna | Hierochloë Australis | Ścinanie ziela narzędziami ręcznymi bez uszkadzania części podziemnych. |
11. | turówka wonna | Hierochloë odorata | Ścinanie ziela narzędziami ręcznymi bez uszkadzania części podziemnych. |
złożone | Asteraceae | ||
12. | kocanki piaskowe | Helichrysum arenarium | Zbiór ręczny koszyczków. Zostawić nie mniej niż 75% populacji. |
Gatunki roślin zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne, w następujący sposób:
- wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD,
- małymi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy rodzin,
- nazwy naukowe dodatkowo wyróżniono czcionką pochyłą.
ZAŁĄCZNIK Nr 4
GATUNKI ROŚLIN WYMAGAJĄCYCH USTALENIA STREF OCHRONY ICH OSTOI I STANOWISK ORAZ WIELKOŚĆ TYCH STREF OCHRONY
GATUNKI ROŚLIN WYMAGAJĄCYCH USTALENIA STREF OCHRONY ICH OSTOI I STANOWISK ORAZ WIELKOŚĆ TYCH STREF OCHRONY
Lp. | Nazwa polska | Nazwa naukowa | Wielkość strefy ochrony |
PAPROTNIKI | PTERIDOPHYTA | ||
poryblinowate | Isoëtaceae | ||
1. | poryblin kolczasty | Isoëtes echinospora | Cały zbiornik wodny, w którym występuje. |
rozpłochowate | Hymenophyllaceae | ||
2. | włosocień delikatny | Trichomanes speciosum | Stanowisko wraz z ostoją o promieniu do 100 m od granic stanowiska. |
zanokcicowate | Aspleniaceae | ||
3. | zanokcica ciemna | Asplenium adiantum-nigrum | Stanowisko wraz z ostoją o promieniu do 30 m od granic stanowiska. |
4. | zanokcica klinowata | Asplenium cuneifolium | Stanowisko wraz z z ostoją o promieniu do 30 m od granic stanowiska. |
5. | zanokcica serpentynowa | Asplenium adulterinum | Stanowisko wraz z ostoją o promieniu do 30 m od granic stanowiska. |
NASIENNE | SPERMATOPHYTA | ||
krzyżowe | Brassicaceae | ||
6. | warzucha polska | Cochlearia polonica | Stanowisko wraz z ostoją o promieniu do 50 m od granic stanowiska. |
liliowate | Liliaceae | ||
7. | ciemiężyca (ciemierzyca) czarna | Veratrum nigrum | Stanowisko wraz z ostoją o promieniu do 50 m od granic stanowiska. |
rosiczkowate | Droseraceae | ||
8. | aldrowanda pęcherzykowata | Aldrovanda vesiculosa | Cały zbiornik wodny, w którym występuje. |
storczykowate | Orchidaceae | ||
9. | kukuczka kapturkowata | Neottianthe cucullata | Stanowisko wraz z ostoją o promieniu do 100 m od granic stanowiska. |
10. | miodokwiat krzyżowy | Herminium monorchis | Całe torfowisko, na którym występuje. |
zabieńcowate | Alismataceae | ||
11. | elisma wodna | Luronium natans | Cały zbiornik wodny, w którym występuje. |
12. | kaldezja dziewięciornikowata | Caldesia parnassifolia | Cały zbiornik wodny, w którym występuje, wraz z ostoją o promieniu do 50 m od granic stanowiska. |
Gatunki roślin zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne, w następujący sposób:
- wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD,
- małymi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy rodzin,
- nazwy naukowe dodatkowo wyróżniono czcionką pochyłą.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »