Rozdział 4 - Rejestr obszarów górniczych. - Obszary górnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1979.11.75

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 1979 r.

Rozdział  4

Rejestr obszarów górniczych.

§  20.
Rejestr obszarów górniczych obejmuje wszystkie obszary górnicze utworzone w granicach Państwa.
§  21.
Rejestr obszarów górniczych składa się z:
1)
księgi rejestrowej,
2)
zbioru dokumentów,
3)
mapy przeglądowej utworzonych obszarów górniczych.
§  22.
Do księgi rejestrowej wpisuje się następujące dane:
1)
nazwę obszaru górniczego,
2)
oznaczenie kopaliny,
3)
wielkość powierzchni obszaru górniczego,
4)
położenie administracyjne obszaru górniczego i terenu górniczego,
5)
nazwę i siedzibę zakładu i przedsiębiorstwa górniczego,
6)
oznaczenie zarządzenia o utworzeniu, zmianie, podziale i zniesieniu obszaru górniczego,
7)
wzmianki o utworzeniu w granicach obszaru górniczego innego obszaru górniczego dla innej kopaliny, z podaniem jego nazwy i powołaniem zarządzenia o utworzeniu tego obszaru,
8)
oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów.
§  23.
W zbiorze dokumentów przechowuje się dokumenty, na których podstawie dokonano wpisów do księgi rejestrowej, oraz mapę obszaru. Ponadto w zbiorze dokumentów przechowuje się całą korespondencję związaną z czynnościami rejestrowymi.
§  24.
1.
Odpis zarządzenia o utworzeniu obszaru górniczego wraz z wnioskiem o utworzenie obszaru z załącznikami przesyła się w dwóch egzemplarzach do Wyższego Urzędu Górniczego w celu wpisania tego obszaru do rejestru obszarów górniczych.
2.
Wyższy Urząd Górniczy zamieszcza na mapie obszaru górniczego odpowiednią adnotację o jego zarejestrowaniu, po czym jeden egzemplarz mapy stanowiącej część składową zarządzenia o utworzeniu obszaru górniczego doręcza wnioskodawcy.
3.
Wyższy Urząd Górniczy zawiadamia o dokonanym zarejestrowaniu obszaru górniczego ministra (kierownika urzędu centralnego), który wydał zarządzenie o utworzeniu tego obszaru, Centralny Urząd Geologii, okręgowy urząd górniczy oraz właściwe terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego i podstawowego.
4.
Wnioskodawca jest obowiązany w terminie 30 dni od daty doręczenia mapy obszaru górniczego przesłać określonym w ust. 3 terenowym organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego i podstawowego oraz okręgowemu urzędowi górniczemu mapy sytuacyjne z naniesionymi granicami administracyjnymi oraz granicami utworzonego obszaru górniczego.
5.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym o utworzeniu obszaru górniczego. W ogłoszeniu określa się nazwę i granice obszaru górniczego oraz terenu górniczego, jak również nazwy jednostek administracyjnych objętych terenem górniczym.
§  25.
1.
W wypadkach określonych w § 17 i 18 Wyższy Urząd Górniczy skreśla obszar z rejestru obszarów górniczych. O skreśleniu obszaru zawiadamia się i ogłasza, stosując odpowiednio przepisy § 24 ust. 3 i 5.
2.
Wyższy Urząd Górniczy dokona skreślenia, o którym mowa w ust. 1, w wypadku przewidzianym w § 17, po otrzymaniu wraz z zarządzeniem ministra (kierownika urzędu centralnego) stwierdzenia i ustalenia, o których mowa w § 17 pkt 1 i 2.
§  26.
1.
Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) zawiadamia Wyższy Urząd Górniczy o utworzeniu zakładu górniczego powołanego do eksploatacji obszaru górniczego w wypadku, gdy obszar ten został utworzony na wniosek jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 9 pkt 1.
2.
Zakład górniczy uprawniony do wydobywania kopaliny w granicach obszaru górniczego jest obowiązany zawiadomić Wyższy Urząd Górniczy o każdorazowych zmianach dotyczących oznaczenia przedsiębiorstwa górniczego wpisanego do księgi rejestrowej, składając równocześnie wniosek o dokonanie wpisu nowych danych. Wniosek powinien być zgłoszony w terminie 30 dni od daty zmiany, z dołączeniem odpisu decyzji wprowadzającej zmianę.
§  27.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego wyda szczegółową instrukcję w sprawie zasad prowadzenia rejestru obszarów górniczych oraz wydawania zaświadczeń, wyciągów i odpisów z rejestru obszarów górniczych.