Rozdział 3 - Zmiany i znoszenie obszarów górniczych. - Obszary górnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1979.11.75

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 1979 r.

Rozdział  3

Zmiany i znoszenie obszarów górniczych.

§  16.
1.
Zmiana granic obszaru górniczego, podział obszaru górniczego, a także zmiana w określeniu kopaliny, dla której obszar górniczy został utworzony, mogą być dokonane w wypadkach uzasadnionych rozeznaniem sytuacji geologiczno-górniczej uzyskanym po utworzeniu tego obszaru.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1, a także w razie zmiany zasięgu szkodliwych wpływów na powierzchnię eksploatacji złoża kopaliny w obszarze górniczym stosuje się odpowiednio przepisy o tworzeniu obszarów górniczych.
§  17.
Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) wydaje zarządzenie o zniesieniu obszaru górniczego w uzgodnieniu z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia wojewódzkiego po:
1)
uzyskaniu stwierdzenia Prezesa Centralnego Urzędu Geologii, że zasoby geologiczne nadające się do gospodarczego wykorzystania w granicach znoszonego obszaru górniczego zostały wyczerpane,
2)
ustaleniu przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, że prace rekultywacyjne, związane z eksploatacją górniczą w granicach znoszonego obszaru górniczego, zostały zakończone.
§  18.
Obszar górniczy uważa się za nie istniejący, jeżeli w jego granicach złoże kopaliny nie było przedmiotem eksploatacji w okresie 10 lat od daty utworzenia tego obszaru.
§  19.
1.
Okręgowy urząd górniczy może zezwolić zakładowi górniczemu na przekroczenie robotami górniczymi granicy obszaru górniczego bez względu na to, czy z tym obszarem graniczy inny obszar górniczy, jeżeli jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa lub prawidłowej gospodarki złożem. W razie gdy roboty górnicze mają być prowadzone na terenie nie objętym granicami innego obszaru górniczego, zezwolenie może być wydane po uzgodnieniu z właściwym miejscowo terenowym organem administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Zezwolenie może być udzielone tylko w wypadku, gdy planowane roboty górnicze nie zmienią w istotny sposób granic obszaru górniczego, a w szczególności gdy:
1)
służąc eksploatacji złoża kopaliny położonego poza granicami obszaru górniczego mają objąć tylko niektóre części złoża (pokładu),
2)
mają być prowadzone poza granicami obszaru górniczego w innym celu aniżeli eksploatacja złoża kopaliny.
3.
Zezwolenia udziela się w trybie ustalonym dla zatwierdzania planu ruchu, określając szczegółowo roboty górnicze, a także miejsce ich wykonywania.