Rozdział 1 - Zasady tworzenia obszarów górniczych. - Obszary górnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1979.11.75

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 1979 r.

Rozdział  1

Zasady tworzenia obszarów górniczych.

§  1.
Obszar górniczy tworzy się dla określonej kopaliny, której wydobywanie ze złoża podlega prawu górniczemu.
§  2.
1.
Obszar górniczy tworzy się dla zakładu górniczego.
2.
Dla jednego zakładu górniczego można tworzyć kilka obszarów górniczych, jeżeli złoża tej samej kopaliny, przeznaczone do eksploatacji przez ten sam zakład, występują w takiej odległości od siebie, że tworzenie dla tych złóż wspólnego obszaru górniczego byłoby nieuzasadnione.
§  3.
Obszar górniczy określa taką przestrzeń, która jest niezbędna ze względu na wymagania techniki górniczej i bezpieczeństwa eksploatacji, a także ze względu na prawidłową gospodarkę złożem kopaliny i właściwą lokalizację urządzeń zakładu górniczego.
§  4.
Przy ustalaniu wielkości i położenia tworzonego obszaru górniczego uwzględnia się, poza danymi określonymi w § 3, również zasady prawidłowej ochrony powierzchni i środowiska naturalnego oraz rekultywacji terenów górniczych, a także uzasadnione interesy społeczne i gospodarcze użytkowników terenów, które zostaną objęte obszarem górniczym, oraz terenów położonych w zasięgu szkodliwych wpływów na powierzchnię eksploatacji złóż kopalin w tym obszarze.
§  5.
1.
Obszar górniczy powinien stanowić zamkniętą i zwartą całość i nie może zawierać w obrębie swych granic przestrzeni wyłączonych.
2.
Przy tworzeniu obszarów górniczych dla określonej kopaliny nie wolno pozostawiać poza granicami lub pomiędzy granicami tych obszarów takiej przestrzeni, w której kopalina ta występuje, jeżeli przestrzeń ta ze względu na swe rozmiary nie nadawałaby się do utworzenia odrębnego obszaru górniczego.
3.
Obszar górniczy dla kopalin bitumicznych w stanie gazowym i płynnym oraz dla wód leczniczych określa strukturę geologiczną lub jej część, nadającą się do odrębnej eksploatacji.
4.
Przy tworzeniu obszarów górniczych dla wód leczniczych i peloidów uwzględnia się ponadto warunki geologiczne, hydrogeologiczne i morfologiczne.
§  6.
Wielkość obszaru górniczego określa powierzchnia rzutu poziomego, wyznaczona przez krawędzie przecięcia się płaszczyzn tworzących pionowe granice tego obszaru z płaszczyznami tworzącymi powierzchnię złoża kopaliny.
§  7.
Każdy obszar górniczy oznacza się odrębną nazwą według nazwy miejscowości bądź jej dzielnicy położonej najbliżej złoża kopaliny, dla której tworzony jest obszar górniczy.