Obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowników wydziałów prezydiów rad narodowych oraz kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych radom narodowym, jak również na niektórych innych stanowiskach pracowniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.62.305

Akt utracił moc
Wersja od: 12 listopada 1958 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1958 r.
w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach kierowników wydziałów prezydiów rad narodowych oraz kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych radom narodowym, jak również na niektórych innych stanowiskach pracowniczych.

Na podstawie art. 62 ust. 2 i 3 ustawy o radach narodowych z dnia 25 stycznia 1958 r. (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), z zastrzeżeniem przepisów ust. 3 oraz § 2 i 5, powołują, odwołują i awansują:
1)
kierowników wydziałów,
2)
zastępców kierowników wydziałów,
3)
kierowników działów i oddziałów kuratorium okręgu szkolnego,
4)
głównych księgowych budżetu województwa w wydziałach finansowych,
5)
wojewódzkich konserwatorów przyrody, wojewódzkich lekarzy weterynarii i inspektorów Państwowej Inspekcji Plonów,
6)
dyrektorów średnich szkół medycznych,
7)
dyrektorów (kierowników), ich zastępców i głównych księgowych przedsiębiorstw, zjednoczeń, zarządów, zakładów i instytucji objętych lub rozliczających się z jednostkowym budżetem województwa (miasta wyłączonego z województwa).
2.
Powoływanie, odwoływanie i awansowanie osób wymienionych w ust. 1 pkt 1, 5, 7 oraz zastępcy kierownika wydziału rolnictwa i leśnictwa do spraw leśnictwa, zastępcy kierownika wydziału zdrowia do spraw lecznictwa i do spraw ochrony macierzyństwa i zdrowia dziecka oraz kierownika komórki nadzoru farmaceutycznego następuje za uprzednią zgodą właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego). Niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.
3.
Kierowników wydziału finansowego, urzędu spraw wewnętrznych, przewodniczącego wojewódzkiej (miejskiej) komisji planowania gospodarczego, kuratora okręgu szkolnego i jego zastępcę, wojewódzkiego (miejskiego) komendanta straży pożarnych oraz komendanta wojewódzkiego (miejskiego) terenowej obrony przeciwlotniczej powołuje, odwołuje i awansuje właściwy minister w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
4.
Decyzje w sprawach pracowników, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3, 4 i 6, podejmuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) po wysłuchaniu opinii kierownika właściwego wydziału prezydium.
Dyrektorów (kierowników) i ich zastępców oraz głównych księgowych przedsiębiorstw podległych zjednoczeniom (zarządom), objętych lub rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim, powołuje, odwołuje i awansuje dyrektor zjednoczenia za zgodą kierownika właściwego wydziału prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego, po porozumieniu z właściwymi prezydiami rad narodowych niższego stopnia.
1.
Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw, z zastrzeżeniem przepisu § 5 powołują, odwołują i awansują:
1)
kierowników wydziałów,
2)
zastępców kierowników wydziałów,
3)
kierowników referatów (komórek równorzędnych) w wydziale,
4)
powiatowych lekarzy weterynarii,
5)
głównych księgowych budżetu powiatu w wydziałach finansowych,
6)
dyrektorów (kierowników), ich zastępców oraz głównych księgowych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji objętych lub rozliczających się z jednostkowym budżetem powiatu (miasta, dzielnicy).
2.
Powoływanie, odwoływanie i awansowanie osób wymienionych w ust. 1 pkt 1, 4, 5, 6, powiatowego (miejskiego) komendanta straży pożarnych, komendanta powiatowego (miejskiego) terenowej obrony przeciwlotniczej oraz zastępców kierowników wydziałów finansowych i kierowników referatów wydziałów finansowych następuje za uprzednią zgodą kierownika właściwego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez kierownika właściwego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.
3.
Decyzje w sprawach pracowników, o których mowa w ust. 1 pkt 2-3, podejmuje prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej po wysłuchaniu opinii kierownika właściwego wydziału prezydium.
1.
Prezydia miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty miejskie oraz rad narodowych osiedli powołują, odwołują i awansują:
1)
kierowników referatów,
2)
kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych miejskiej (dzielnicowej, osiedla) radzie narodowej.

Powołanie, odwołanie i awansowanie następuje za uprzednią zgodą prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. Niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.

2.
Kierowników (dyrektorów) przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych gromadzkiej radzie narodowej oraz ich zastępców powołuje, odwołuje i awansuje prezydium gromadzkiej rady narodowej za uprzednią zgodą prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Zasady powoływania, odwoływania i awansowania sekretarzy gromadzkich regulują przepisy odrębne.
W razie utworzenia wspólnych wydziałów prezydiów rad narodowych decyzje w sprawach powoływania, odwoływania, przenoszenia i awansowania kierowników i tych pracowników wydziałów, których rozporządzenie dotyczy, z zastrzeżeniem przepisów § 1 ust. 3, podejmuje prezydium, któremu wspólny wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym, w porozumieniu z zainteresowanym prezydium. Poza tym stosuje się przepisy rozporządzenia dotyczące trybu powoływania, odwoływania, przenoszenia i awansowania kierowników i pracowników wydziałów.
Przenoszenie pracowników, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, następuje na podstawie decyzji organu nowego miejsca zatrudnienia powziętej za zgodą organu dotychczasowego miejsca zatrudnienia przy zastosowaniu przez te organy trybu i zasad przewidzianych dla powoływania i odwoływania pracowników wydziałów.
W razie utworzenia wydziału w trybie oznaczonym w § 3 ust. 3, § 6 ust. 3 i § 9 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 103) organ wyrażający zgodę na utworzenie wydziału określi tryb powoływania, odwoływania i awansowania kierownika wydziału i w miarę potrzeby innych pracowników wydziału, stosując odpowiednio przepisy niniejszego rozporządzenia.
W § 4 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie kuratoriów okręgów szkolnych i inspektoratów oświaty (Dz. U. Nr 25, poz. 104) po zdaniu trzecim dodaje się zdanie w brzmieniu: "W razie gdy do zakresu działania inspektora szkolnego należą sprawy kultury, wniosek kuratora okręgu szkolnego wymaga uzgodnienia z kierownikiem wydziału kultury prezydium wojewódzkiej rady narodowej".
Prezydia rad narodowych informują radę narodową na najbliższej sesji rady o zmianach na stanowiskach kierowników wydziałów oraz dyrektorów przedsiębiorstw, zjednoczeń, zakładów i instytucji podległych radom narodowym.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wydziałach, należy przez to rozumieć również jednostki równorzędne podporządkowane prezydium rady narodowej.
Pozostają w mocy dotychczasowe przepisy dotyczące obsadzania i zmian na stanowiskach tych pracowników prezydiów rad narodowych, do których nie mają zastosowania przepisy niniejszego rozporządzenia.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 1958 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.58.66.331).