Obrót zwierzyną łowną żywą oraz ubitą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.50.257

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1957 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 25 października 1954 r.
w sprawie obrotu zwierzyną łowną żywą oraz ubitą.

Na podstawie art. 13 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim (Dz. U. Nr 44, poz. 300) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia normują obrót krajowy i zagraniczny zwierzyną żywą oraz ubitą, nie przeznaczoną na własny użytek uprawnionego do polowania.
§  2.
Przez "zwierzynę" rozumie się dzikie zwierzęta łowne, wymienione w art. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim (Dz. U. Nr 44, poz. 300).
§  3.
Obrót zwierzyną żywą może odbywać się wyłącznie w celach hodowlanych, naukowych i eksportu.
§  4. 1
Obrót krajowy zwierzyną żywą wykonuje przedsiębiorstwo, wyznaczone do tego celu przez Ministra Leśnictwa. Polski Związek Łowiecki i zarządcy obwodów łowieckich mogą dokonywać tego obrotu dla celów hodowlanych.
§  5.
1.
Pozyskiwanie zwierzyny żywej do obrotu może być wykonywane w obwodach łowieckich na podstawie planu hodowlanego oraz w zwierzyńcach i bażantarniach.
2.
Pozyskiwanie zwierzyny w drodze odłowów i transport jej należy przeprowadzać w sposób zapewniający należyte jej zabezpieczenie przed zranieniem i obrażeniami wewnętrznymi.
§  6.
Zwierzyna żywa wprowadzona do obrotu powinna być zaopatrzona w urzędowe świadectwo zdrowia, wystawione przez organy powiatowych zarządów weterynarii, stwierdzające ponadto, że zwierzyna ta pochodzi z okręgów wolnych od zaraźliwych chorób zwierzęcych.
§  7.
Zwierzyna może być odławiana w celach hodowlanych dla zaspokojenia potrzeb obwodów łowieckich, zwierzyńców i bażantarni.
§  8.
Zwierzyna pozyskana w celach naukowych może być dostarczana wyłącznie instytucjom powołanym do prowadzenia działalności naukowej.
§  9. 2
1.
Zwierzynę ubitą (dziczyznę) nie przeznaczoną na własny użytek uprawniony do wykonywania polowania obowiązany jest zbyć przedsiębiorstwom wyznaczonym przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego albo jednostkom handlu detalicznego wyznaczonym przez Ministra Handlu Wewnętrznego lub zakładom przemysłu gastronomicznego.
2.
Uprawniony do wykonywania polowania, dostarczając zwierzynę ubitą przedsiębiorstwom, jednostkom handlu detalicznego lub zakładom przemysłu gastronomicznego, określonym w ust. 1, obowiązany jest przedłożyć zaświadczenie o legalnym ubiciu zwierzyny według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wystawione przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego.
3.
Zaświadczenia o legalnym ubiciu zwierzyny są drukami ścisłego zarachowania.
§  10. 3
1.
Przedsiębiorstwa, jednostki handlu detalicznego i zakłady przemysłu gastronomicznego, określone w § 9 ust. 1, mogą nabywać ubitą zwierzynę jedynie od osób posiadających zaświadczenie o legalnym ubiciu zwierzyny.
2.
Przedsiębiorstwa, jednostki handlu detalicznego i zakłady przemysłu gastronomicznego obowiązane są do dołączenia zaświadczenia o legalnym ubiciu zwierzyny do rachunków zakupu.
3.
Zaświadczenia o legalnym ubiciu zwierzyny podlegają kontroli prezydiów rad narodowych, organów Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz organów Polskiego Związku Łowieckiego.
§  11.
1.
Po upływie 14 dni od rozpoczęcia czasu ochronnego dla poszczególnych gatunków zwierzyny sprzedawanie, kupowanie, przewożenie i przenoszenie objętej ochroną zwierzyny, jak również podawanie dziczyzny w miejscach zbiorowego żywienia jest wzbronione. W przypadkach przekroczenia tych zakazów ubita zwierzyna (dziczyzna) podlega zatrzymaniu przy zastosowaniu przepisów rozdziału III kodeksu postępowania karnego (art. 129-147).
2.
Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie mają zastosowania do:
1)
zwierzyny zamrożonej, pochodzącej z remanentów składowanych w chłodniach państwowych;
2)
zwierzyny pochodzącej z odstrzału sanitarnego i redukcyjnego;
3)
zwierzyny pochodzącej ze zwierzyńców i bażantarni;
4)
zatrzymanej zwierzyny nielegalnego pochodzenia, jak również do zatrzymanej zwierzyny na podstawie ust. 1.
3.
W przypadkach wymienionych w ust. 2 pochodzenie zwierzyny wskazuje:
1)
dla zwierzyny zamrożonej - faktura uspołecznionego aparatu skupu, na której stwierdzono, że towar pochodzi z remanentów mrożonych;
2)
dla zwierzyny pochodzącej z odstrzału sanitarnego i redukcyjnego - przydział odstrzału łącznie z zaświadczeniem stwierdzającym, że zwierzyna została ubita na podstawie tego przydziału odstrzału; zaświadczenie wydaje dzierżawca obwodu łowieckiego lub osoba przez niego upoważniona, a w obwodach nie wydzierżawionych - zarządca;
3)
dla zwierzyny pochodzącej ze zwierzyńców i bażantarni - zaświadczenie stwierdzające pochodzenie zwierzyny, wystawione przez właściwy organ zarządzający zwierzyńcem lub bażantarnią;
4)
dla zwierzyny zatrzymanej - zaświadczenie wydane przez organ, który wprowadził zwierzynę zajętą do obrotu.
§  12.
1.
Obrót zagraniczny zwierzyną żywą oraz ubitą prowadzą właściwe przedsiębiorstwa handlu zagranicznego.
2.
Do zwierzyny żywej przeznaczonej na eksport mają odpowiednio zastosowanie §§ 5 i 6.
§  13.
Import zwierzyny żywej może być dokonywany po uprzednim uzyskaniu zgody Ministra Leśnictwa.
§  14.
Rozporządzenie nie narusza przepisów o obrocie skórkami futerkowymi.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 4

Nazwa lub pieczątka podłużna

koła łowieckiego albo

zarządcy obwodu łowieckiego,

wystawiającego zaświadczenie.

Druk ścisłego zarachowania.

ZAŚWIADCZENIE O LEGALNYM UBICIU ZWIERZYNY NR .......

Ob. ...........................................................

nr legitymacji Polskiego Związku Łowieckiego ..................

zamieszkały ...................................................

(miejscowość) ... (powiat) (województwo)

ubił legalnie i ma prawo zbyć w punkcie skupu .................

...............................................................

(gatunek) .................... (ilość zwierzyny).

Data wystawienia pieczęć

zaświadczenia okrągła ..........................

.................... (podpis wystawcy)

Uwaga: Jedno zaświadczenie służy dla 1 sztuki zwierzyny płowej,

dzików i zwierząt futerkowych albo dla jednej lub

większej ilości zwierzyny drobnej, ubitej przez jednego

myśliwego.

Wymienioną wyżej zwierzynę wysłałem w dniu ..................

ze stacji kolejowej ........ za listem przewozowym nr .........

..............................

(podpis myśliwego)

1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 listopada 1957 r. (Dz.U.57.61.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1957 r.
2 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 listopada 1957 r. (Dz.U.57.61.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1957 r.
3 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 listopada 1957 r. (Dz.U.57.61.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1957 r.
4 Załącznik dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 listopada 1957 r. (Dz.U.57.61.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1957 r.