Rozdział 2 - Prawo sprzedaży mięsa z uboju gospodarczego. - Obrót mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.70.445

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1970 r.

II.

Prawo sprzedaży mięsa z uboju gospodarczego.

§  4.
1.
Prawo sprzedaży mięsa z uboju gospodarczego przysługuje:
1)
producentom rolnym, którzy wykonali w całości obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych za dany rok lub część obowiązkowych dostaw rocznych przypadającą na dany kwartał i nie zalegają w obowiązkowych dostawach za okresy poprzednie oraz
2)
producentom rolnym, którzy nie są objęci obowiązkowymi dostawami zwierząt rzeźnych lub są od tych dostaw zwolnieni.
2.
Jeżeli jednak producent zamierza sprzedać mięso z uboju gospodarczego wcześniej niż w kwartale, w którym przypada termin wykonania obowiązkowej dostawy, jest on uprawniony do tej sprzedaży pod warunkiem dostarczenia przynajmniej jednego tucznika na poczet obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
§  5.
Członkowie spółdzielni produkcyjnych odpowiadający wymaganiom określonym w § 4 ust. 1 mają prawo sprzedaży mięsa z uboju gospodarczego pod warunkiem, że spółdzielnie produkcyjne, których są członkami, nie posiadają zaległości w obowiązkowych dostawach zwierząt rzeźnych za okresy poprzednie.
§  6. 1
1.
Producent może sprzedawać mięso z uboju gospodarczego jedynie na terenie powiatu, w którym znajduje się jego gospodarstwo. W wypadkach gospodarczo uzasadnionych zezwolenie może być wydane na sprzedaż w powiatach graniczących z tym powiatem.
2.
Producent może również sprzedawać mięso pochodzące z uboju gospodarczego w gminnych spółdzielniach "Samopomoc Chłopska", położonych na terenie powiatu, w którym znajduje się jego gospodarstwo, oraz w tych spółdzielniach położonych w powiatach graniczących z tym powiatem.
3.
Na obszarze miast wyłączonych z województw, miast wojewódzkich, Gdyni i Sopotu oraz miast górnośląskiego okręgu przemysłowego mogą sprzedawać mięso z uboju gospodarczego producenci, których gospodarstwa są położone na terenie tych miast, oraz producenci, których gospodarstwa znajdują się w powiatach wymienionych w odpowiednich pozycjach wykazu stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego rozporządzenia.
§  7.
1. 2
Producent rolny może sprzedawać mięso wieprzowe, wołowe, cielęce, baranie, słoninę, sadło, podroby i jelita.
2.
Sprzedaż wędlin oraz wyrobów wędliniarskich przez producenta rolnego jest zakazana.
§  8.
1.
Producent rolny sprzedający mięso z uboju gospodarczego powinien posiadać zaświadczenie stwierdzające, że jest do tego uprawniony stosownie do przepisów §§ 4-6 rozporządzenia.
2.
Ponadto powinien on posiadać zezwolenie na wprowadzenie mięsa do obrotu, wydane przez organ urzędowego badania mięsa (§ 18).
1 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 maja 1970 r. (Dz.U.70.16.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 1970 r.
2 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 listopada 1960 r. (Dz.U.60.55.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 1961 r.