Obrót i gospodarowanie żelastwem, druzgiem żeliwnym, żelastwem użytkowym oraz złomem metali i stopów nieżelaznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.27.184

Akt utracił moc
Wersja od: 21 maja 1948 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 marca 1948 r.
w sprawie obrotu i gospodarowania żelastwem, druzgiem żeliwnym, żelastwem użytkowym oraz złomem metali i stopów nieżelaznych.

Na podstawie art. 2 pkt 1 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105) zarządza się, co następuje:
1.
Żelastwo, druzg żeliwny, złom metali i stopów nieżelaznych są odpadkami użytkowymi w rozumieniu art. 1 pkt 1 i 2 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105). Żelastwo użytkowe może być zaliczone do odpadków na warunkach ustalonych zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu wydanym w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Odbudowy i Komunikacji.
2.
Przez nazwę "żelastwo" rozumie się odpadki oraz niezdatne do dalszego użytku (nie znajdujące już więcej zastosowania) przedmioty z żelaza i stali, z leizny kowalskiej, ze staliwa, jak też i otoczki żeliwne, które mogą być użyte do ponownego przetopienia.
3.
Przez nazwę "druzg żeliwny" rozumie się odpadki oraz niezdatne do dalszego użytku (nie znajdujące już więcej zastosowania) przedmioty z żeliwa szarego oraz żeliwa utwardzonego, które mogą być użyte do ponownego przetopienia.
4.
Przepisy niniejszego rozporządzenia odnoszą się także do żelastwa, druzgu żeliwnego, złomu metali i stopów nieżelaznych, pozostałych ze sprzętu wojskowego, które dla dalszego użytku na cele obrony narodowej nie nadają się (złom wojskowy).
1.
Osoby fizyczne i prawne prawa prywatnego i publicznego, będące w posiadaniu odpadków użytkowych określonych w § 1 ust. 1, 2 i 3, obowiązane są zabezpieczyć materiały te przed ich zniszczeniem i zaofiarować je do zbiórki po cenach ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu w terminie 30-dniowym od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Obowiązek zabezpieczenia ciąży na posiadaczu do czasu zabrania materiałów, nie dłużej jednakże niż sześć miesięcy od daty zaofiarowania (zawiadomienia).
2.
Obowiązek zabezpieczenia i zaofiarowania do skupu złomu wojskowego bez względu na to, gdzie się on znajduje, ciąży na władzach wojskowych.
3.
Odpadki użytkowe, wymienione w § 1, powstałe po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia winny być zgłoszone i zaofiarowane do zbiórki przed upływem miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały.
Szczegółowe przepisy, wydane przez Ministrów Odbudowy oraz Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Ziem Odzyskanych, unormują zagadnienie obrotu i gospodarowania żelastwem użytkowym, pochodzącym z rozbiórki budynków zniszczonych wskutek wojny.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.