Obrót i gospodarowanie ubocznymi produktami poubojowymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.27.108

Akt utracił moc
Wersja od: 22 marca 1947 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 stycznia 1947 r.
w sprawie obrotu i gospodarowania ubocznymi produktami poubojowymi.

Na podstawie art. 1 pkt 3 i art. 2 pkt 1 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105) zarządza się, co następuje:
Ubocznymi produktami poubojowymi w rozumieniu art. 1 pkt 3 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105) są:
1)
pochodzące ze zwierząt poddanych urzędowemu zbadaniu, z których mięso uznane zostało za zdatne do spożycia:
a)
gruczoły wewnętrznego wydzielania i inne organy, a mianowicie; trzustka, jajniki, jądra, tarczyca, grasica, przysadka mózgowa, ciałka żółte, nadnercza, mlecz pacierzowy, przytarczyszki, szyszynka, gruczoły łzowe, łożysko, woreczki żółciowe, ścięgna, żółć, kamienie żółciowe, gruczoły krokowe,
b)
przełyki, żołądki wieprzowe, żołądki cielęce, jelita, pęcherze;
2)
tłuszcze techniczne, a mianowicie: łój otokowy bydlęcy, a nadto inne tłuszcze zwierzęce, nie nadające się do spożycia a pochodzące z rzeźni i fabryk przetworów mięsnych;
3)
kości odpadkowe, racice, rogi, kopyta, części nóg bydlęcych ze stawem skokowym i odpadki skór;
4)
szczecina, włos koński, kiście ogonowe, uszy bydlęce i końskie;
5)
krew techniczna.
Właściciel, posiadacz bądź każdy, kto w ich imieniu ubija zwierzę w rzeźniach i fabrykach przetworów mięsnych, z wyjątkiem osób dokonywujących uboju dla własnego gospodarstwa domowego, obowiązany jest zabezpieczyć przed zniszczeniem produkty poubojowe, wymienione w § 1, i zaofiarować je organizacji skupu za wynagrodzeniem, które ustala Minister Aprowizacji i Handlu w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.

W przypadku, gdy osoby wymienione w ust. 1, nie są obecne przy uboju, obowiązki te ciążą na zarządzie rzeźni.

Minister Aprowizacji i Handlu upoważniony jest do określenia sposobu wykonania obowiązku zabezpieczenia i zaofiarowania do skupu produktów poubojowych oraz zwalniania od tych obowiązków.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Aprowizacji i Handlu w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Zdrowia.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.