Rozdział 4 - Ogólne zasady tworzenia i przeznaczania formacji obrony cywilnej, ich ramowe struktury organizacyjne i podporządkowanie oraz zasady wyposażania w niezbędny sprzęt i środki - Obrona cywilna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.93.429

Akt utracił moc
Wersja od: 8 października 1993 r.

Rozdział  4

Ogólne zasady tworzenia i przeznaczania formacji obrony cywilnej, ich ramowe struktury organizacyjne i podporządkowanie oraz zasady wyposażania w niezbędny sprzęt i środki

§  49.
1.
Formacjami obrony cywilnej przeznaczonymi do wykonywania zadań ogólnych są oddziały i pododdziały ratownictwa ogólnego.
2.
Formacjami obrony cywilnej przeznaczonymi do wykonywania zadań specjalnych są oddziały i pododdziały:
1)
pierwszej pomocy medycznej,
2)
likwidacji skażeń,
3)
ratownictwa budowlanego,
4)
ratownictwa komunalnego,
5)
ratownictwa energetycznego,
6)
schronowe,
7)
przeciwpożarowe,
8)
porządkowo-ochronne,
9)
łączności,
10)
zaopatrzenia,
11)
wykrywania i alarmowania,
12)
ochrony płodów rolnych,
13)
ochrony produktów żywnościowych,
14)
ochrony zwierząt gospodarskich i pasz,
15)
ratownictwa chemicznego,
16)
ratownictwa przeciwpowodziowego,
17)
budowy i odbudowy awaryjnych ujęć wody.
3.
Formacjami obrony cywilnej przeznaczonymi do wykonywania zadań ogólnych lub do wykonywania zadań specjalnych są również oddziały obrony cywilnej, w których poborowi odbywają zasadniczą służbę w obronie cywilnej.
§  50.
1.
Oddział ratownictwa ogólnego składa się z:
1)
komendy,
2)
pododdziałów ratownictwa ogólnego.
2.
W razie potrzeby w skład oddziału ratownictwa ogólnego mogą wchodzić pododdziały przeznaczone do wykonywania zadań specjalnych na podstawie ustalenia organu tworzącego oddział.
§  51.
Oddział przeznaczony do wykonywania zadań specjalnych składa się z:
1)
komendy,
2)
pododdziałów przeznaczonych do wykonywania zadań specjalnych.
§  52.
1.
Pododdziałami formacji obrony cywilnej są: kompania, pluton i drużyna.
2.
Pododdziały, o których mowa w ust. 1, mogą wchodzić odpowiednio w skład oddziałów, kompanii, plutonów lub występować jako samodzielne.
§  53.
1.
Kompania ratownictwa ogólnego składa się z komendy i pododdziałów ratownictwa ogólnego oraz pododdziałów specjalistycznych - według potrzeb.
2.
Kompania przeznaczona do wykonywania zadań specjalnych składa się z komendy i pododdziałów specjalistycznych - według potrzeb.
§  54.
1.
Pluton ratownictwa ogólnego składa się z komendy oraz drużyn ratownictwa ogólnego i specjalistycznych.
2.
Pluton przeznaczony do wykonywania zadań specjalnych składa się z komendy i drużyn specjalistycznych.
§  55.
1.
Drużyna ratownictwa ogólnego składa się z komendanta oraz ratowników i specjalistów.
2.
Drużyna przeznaczona do wykonywania zadań specjalnych składa się z komendanta i specjalistów.
§  56.
Oddziały i pododdziały przeznaczone do wykonywania zadań specjalnych po sformowaniu przyjmują nazwy swoich specjalności.
§  57.
1.
Formacje obrony cywilnej tworzy się w gminach i w zakładach pracy zatrudniających powyżej 50 pracowników.
2.
W zakładach pracy zatrudniających poniżej 50 pracowników mogą być tworzone wspólne formacje obrony cywilnej dla kilku sąsiadujących ze sobą zakładów.
§  58.
W gminach i w zakładach pracy, w których utworzono co najmniej dwie formacje obrony cywilnej, może być powołana gminna lub zakładowa komenda obrony cywilnej.
§  59.
Komendanci formacji obrony cywilnej podlegają organom tworzącym te formacje.
§  60.
1.
Liczbę i rodzaj powoływanych formacji obrony cywilnej ustala organ tworzący te formacje.
2.
W zakładach pracy, w których gromadzone są substancje stwarzające zagrożenie dla życia i zdrowia okolicznej ludności oraz środowiska, tworzy się formacje obrony cywilnej zdolne do samodzielnego prowadzenia działań ratowniczych w strefach bezpośredniego zagrożenia.
§  61.
1.
Utworzenie oddziału obrony cywilnej, w którym poborowi odbywają zasadniczą służbę w obronie cywilnej, wymaga zgody Szefa Obrony Cywilnej Kraju.
2.
Wnioski (w formie zbiorczych zestawień) o utworzenie oddziału, o którym mowa w ust. 1, zainteresowane organy składają do Szefa Obrony Cywilnej Kraju w terminie do dnia 1 grudnia roku poprzedzającego utworzenie oddziału.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:
1)
oznaczenie organu wnoszącego o utworzenie oddziału,
2)
określenie rodzaju oddziału,
3)
miejsce stacjonowania oraz nazwę jednostki organizacyjnej, przy której oddział zostanie utworzony,
4)
skład oddziału i jego strukturę organizacyjną.
4.
Jeżeli organem tworzącym oddział obrony cywilnej, o którym mowa w ust. 1, jest wójt lub kierownik zakładu pracy, do wniosku załącza się opinię właściwego szefa obrony cywilnej województwa o celowości utworzenia oddziału.
§  62.
Szef Obrony Cywilnej Kraju, stosownie do potrzeb obrony cywilnej, dokonuje podziału i przydzielenia, określonej w odrębnych przepisach, liczby poborowych, przeznaczonych do odbycia w danym roku zasadniczej służby w obronie cywilnej. O dokonanym podziale Szef Obrony Cywilnej Kraju informuje organy zgłaszające wniosek oraz właściwe organy wojskowe.
§  63.
1.
Koszty związane z utrzymaniem i zapewnieniem funkcjonowania oddziału obrony cywilnej do odbywania zasadniczej służby w obronie cywilnej ponosi organ tworzący oddział.
2.
Organy tworzące oddziały do odbywania zasadniczej służby w obronie cywilnej są zobowiązane do:
1)
zapewnienia junakom zakwaterowania oraz warunków do pracy kadrze oddziału,
2)
zapewnienia warunków do szkolenia i wykonywania zadań obrony cywilnej przez junaków,
3)
umożliwienia junakom podnoszenia kwalifikacji ogólnych i zawodowych, w tym przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
4)
zapewnienia junakom całodziennego wyżywienia lub wypłaty równoważnika pieniężnego,
5)
zaopatrzenia junaków w umundurowanie, odzież i obuwie ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej,
6)
pokrywania wydatków z tytułu uposażenia i innych należności pieniężnych junaków i kadry oddziału oraz obowiązkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także przejazdów do miejsca wykonywania zadań obrony cywilnej i z powrotem,
7)
zapewnienia junakom możliwości korzystania z urządzeń socjalnych, kulturalnych i sportowych, jeżeli brak ich w miejscu zakwaterowania.
§  64.
1.
W oddziałach obrony cywilnej do odbywania zasadniczej służby w obronie cywilnej na stanowiska komendantów powinny być wyznaczane (zatrudniane) osoby posiadające odpowiednie predyspozycje pedagogiczne oraz przygotowanie specjalistyczne:
1)
pracownicy cywilni na podstawie umowy o pracę,
2)
żołnierze zawodowi skierowani do wykonywania zadań w obronie cywilnej na podstawie odrębnych przepisów oraz oddelegowani funkcjonariusze innych służb.
2.
Z wnioskiem o skierowanie żołnierza zawodowego lub oddelegowanie funkcjonariusza do wykonywania zadań w oddziałach obrony cywilnej, o których mowa w ust. 1, występują organy tworzące te oddziały.
§  65.
1.
Ogólne kierownictwo i nadzór nad formacjami obrony cywilnej należy do właściwych szefów obrony cywilnej.
2.
Nadzór fachowy nad przygotowaniem formacji obrony cywilnej przeznaczonych do wykonywania zadań specjalnych sprawują właściwi ministrowie.
§  66.
1.
Wyposażenie formacji obrony cywilnej stanowią sprzęt i materiały ustalone tabelami należności, nabywane ze środków budżetu państwa przewidzianych na cele obrony cywilnej lub środków samorządów terytorialnych, podmiotów gospodarczych i organizacji społecznych.
2.
W sprzęt, o którym mowa w ust. 1, wyposaża Szef Obrony Cywilnej Kraju, na podstawie zamówień zgłaszanych przez szefów obrony cywilnej województw.
3.
W czasie prowadzenia ćwiczeń i w akcjach ratunkowych mogą być wykorzystane przez formacje obrony cywilnej nieruchomości i rzeczy ruchome oddane do używania w ramach świadczeń na rzecz obrony, na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
§  67.
Szczegółowe struktury organizacyjne, zadania, zasady szkolenia i wyposażenia formacji obrony cywilnej określają odrębne przepisy.