Rozdział 10 - Ogólne przepisy finansowe. - Obowiązkowe ubezpieczenie na wypadek choroby.

Dziennik Ustaw

Dz. Praw P. Pol.1919.9.122

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1919 r.

X.

Ogólne przepisy finansowe.

Dochody kas chorych składają się:

a)
ze składek ubezpieczonych,
b)
ze składek pracodawców,
c)
z wpisowego dobrowolnie ubezpieczonych,
d)
z kar,
e)
z zapomóg instytucji publicznych,
f)
z darowizn i zapisów,
g)
z procentów od kapitału.

Kasy chorych obowiązane są lokować kapitały, prowadzić rachunkowość i układać sprawozdania roczne, według przepisów, ustalonych przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.

Kasy chorych mogą używać dochodów swych tylko: na tworzenie funduszu zapasowego, na świadczenia, przewidziane w statucie, na wydatki, związane z ich udzielaniem, na opłaty na rzecz związku kas oraz na ogólne cele pomocy lekarskiej i zapobiegania chorobom.

Kasa chorych tworzy fundusz zapasowy w wysokości wydatku rocznego, wyprowadzonego na zasadzie przeciętnej z ostatnich 2-ch lat rachunkowych, i winna utrzymywać go przynajmniej na tej wysokości. W tym celu kasa wydziela z ogólnych dochodów conajmniej 10% ogólnej sumy składek, wpisowe od członków dobrowolnych, kary pieniężne oraz sumy, pozostałe po pokryciu świadczeń statutowych i związanych z niemi wydatków.

Gdy dochody kasy nie pokrywają sumy wydatków i odpisów obowiązkowych na fundusz zapasowy, Zarząd winien albo obniżyć świadczenia do granic świadczeń obowiązkowych, albo zwrócić się do Rady kasy z wnioskiem o podwyższenie składek.

Gdy dochody kasy przewyższają wydatki, a fundusz zapasowy podwoi się w porównaniu z najniższą, ustanowioną w art. 169 niniejszego dekretu, wysokością, Zarząd winien zwrócić się do Rady kasy z wnioskiem o rozszerzenie świadczeń.

Do czasu nagromadzenia przepisanego w art. 169 funduszu zapasowego kasa nie ma prawa udzielać świadczeń nadzwyczajnych.