Rozdział 6 - Obowiązki właściciela i skutki ich niedopełnienia. - Obowiązkowe ubezpieczenie budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.38.250

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1984 r.

Rozdział  6

Obowiązki właściciela i skutki ich niedopełnienia.

§  34.
Właściciel budynku oraz mienia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem, jest obowiązany:
1)
opłacać składki za to ubezpieczenie według stawek określonych odrębnymi przepisami,
2)
zawiadomić PZU o:
a)
powstaniu gospodarstwa rolnego lub założeniu spółdzielni rolniczej i zmianie obszaru użytków rolnych;
b)
wzniesieniu budynku, podając na formularzu PZU w ciągu 3 miesięcy od dnia wybudowania jego wymiary, rodzaj materiału użytego do budowy ścian i pokrycia dachu oraz wartość kosztorysową,
c)
przebudowie, kapitalnym remoncie lub zmianie pokrycia budynku, z uwzględnieniem wymagań określonych pod lit. b),
d)
rozbiórce, zbyciu lub przejściu budynku do kategorii budynków nie podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu,
3)
ułatwić PZU ustalenie wartości budynków, mienia ruchomego, upraw oraz stanu zwierząt gospodarskich,
4) 9
zawiadomić PZU w ciągu miesiąca od dnia otrzymania dokumentu ubezpieczenia, że dokument ten nie obejmuje wszystkich należących do niego budynków
5)
stosować się do przepisów przeciwpożarowych i innych, mających na celu zapobieganie powstaniu szkody,
6) 10
zawiadomić PZU, jeżeli wykazane w wezwaniu płatniczym lub nakazie płatniczym:
a)
obszar użytków rolnych,
b)
liczba bydła albo koni

są niezgodne z faktycznym stanem posiadania.

§  35.
1.
W razie powstania szkody właściciel jest obowiązany:
1)
w miarę możliwości zapobiec powiększeniu się szkody,
2)
zawiadomić PZU najpóźniej w ciągu 4 dni o powstałej szkodzie lub otrzymaniu wiadomości o szkodzie,
3)
ułatwić PZU prowadzenie czynności niezbędnych do ustalenia rozmiarów i przyczyny szkody,
4)
dostarczyć niezbędne dowody oraz udzielić potrzebnych wyjaśnień.
2.
Zawiadomienie o szkodzie może być dokonane przez poszkodowanych indywidualnie lub zbiorowo. W zawiadomieniu podaje się imię i nazwisko poszkodowanego, przyczynę szkody, rodzaj i obszar uszkodzonych upraw, uszkodzone elementy poszczególnych budowli, rodzaj uszkodzonych rzeczy itp.
3.
W razie kradzieży pozostałości z budynku lub mienia ruchomego, które uległy szkodzie, właściciel jest obowiązany bezzwłocznie zawiadomić o tym organy Milicji Obywatelskiej.
4.
Do czasu dokonania przez PZU oględzin nie wolno bez zezwolenia PZU zmieniać stanu spowodowanego przez szkodę w budynkach, mieniu ruchomym i uprawach, chyba że zmiana leży w interesie gospodarczym lub jest niezbędna do zapobieżenia powiększeniu się szkody.
5.
PZU nie może powoływać się na przepis ust. 4, jeżeli w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia o szkodzie nie dokonał oględzin.
§  36.
Właściciel upraw jest obowiązany:
1)
dokonać sprzętu we właściwym czasie,
2)
podać w zawiadomieniu o szkodzie, że w związku ze znaczną szkodą zamierza zebrać uprawy przed ich dojrzeniem albo zaorać uszkodzone pole lub jego część.
§  37.
Właściciel zwierząt gospodarskich jest obowiązany:
1)
przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji, żywienia i użytkowania zwierząt,
2)
stosować się do przepisów w sprawie zwalczania zaraźliwych chorób zwierzęcych oraz niezwłocznie zgłaszać takie przypadki do najbliższego zakładu weterynaryjnego albo do urzędu gminy lub sołtysa, a w razie wypadku lub choroby zwierzęcia - wezwać niezwłocznie pracownika służby weterynaryjnej i zastosować się do jego zaleceń,
3)
w razie dobicia zwierzęcia - poddać mięso badaniu przez osobę uprawnioną,
4)
w razie padnięcia zwierzęcia - niezwłocznie zawiadomić o tym pracownika służby weterynaryjnej, który ustali przyczynę padnięcia,
5)
w ciągu 7 dni od dnia powstania szkody dostarczyć PZU:
a)
zgłoszenie szkody na formularzu PZU, poświadczone przez sołtysa,
b)
opinię pracownika służby weterynaryjnej na formularzu PZU co do leczenia i wyniku dokonanej sekcji zwierzęcia oraz poubojowego badania mięsa,
c)
rachunek wydany przez jednostkę uspołecznioną za zakupione od poszkodowanego mięso i skórę, chyba że mięso uznane zostało za niezdatne do spożycia,
d)
rachunki poniesionych kosztów leczenia oraz kosztów sekcji zwierzęcia, wydane przez pracownika służby weterynaryjnej.
§  38.
1.
Jeżeli właściciel budynku, za który odpowiedzialność PZU z tytułu ubezpieczenia rozpoczyna się z dniem pokrycia dachem, nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w § 34 pkt 2 lit b) - PZU zmniejsza odszkodowanie o 25%.
2. 11
Jeżeli właściciel nie dopełnił obowiązków określonych w § 34 pkt 2 lit. c) oraz w pkt 4 i 6:
1)
odpowiedzialność PZU w budynkach ogranicza się do budynków wymienionych w dokumencie ubezpieczenia, bez uwzględnienia dokonanego remontu i przebudowy, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w ust. 1,
2)
odszkodowanie za szkody w mieniu ruchomym, uprawach i zwierzętach może być zmniejszone w takim stosunku, w jakim obszar lub liczba zwierząt, wymienione w nakazie płatniczym lub wezwaniu płatniczym, pozostaje do faktycznego stanu posiadania - nie więcej jednak niż o 50%.
3.
Jeżeli właściciel umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa nie dopełnił obowiązków określonych w § 34 pkt 3 i 5, § 35 ust. 1, 3 i 4, § 36 i 37, a niedopełnienie to miało wpływ na rozmiar szkody lub ustalenie wysokości odszkodowania, PZU może je zmniejszyć o 50%, chyba że szczególne względy społeczne lub gospodarcze przemawiają za wypłatą pełnego odszkodowania.
4.
W razie niezawiadomienia PZU przez właściciela o pominięciu w dokumencie ubezpieczenia zwierząt gospodarskich podlegających rejestracji w dniu jej przeprowadzenia, PZU może zmniejszyć odszkodowanie o 50%.
9 § 34 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.9.36) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
10 § 34 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.9.36) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
11 § 38 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 30 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.9.36) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.