Rozdział 2 - Przedmiot i zakres ubezpieczenia. - Obowiązkowe ubezpieczenie budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.38.250

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1984 r.

Rozdział  2

Przedmiot i zakres ubezpieczenia.

§  4.
1.
Przedmiotem ubezpieczenia są:
1)
budynki, z wyłączeniem:
a)
opuszczonych przez właściciela,
b)
mających charakter tymczasowy z samego przeznaczenia,
c)
przeznaczonych na rozbiórkę lub do usunięcia z gruntu, z upływem terminu określonego w ostatecznej decyzji naczelnika gminy lub w umowie,
d)
budynków przemysłowych i użytkowanych na potrzeby warsztatów rzemieślniczych i usługowych;
2)
mienie ruchome:
a)
ziemiopłody zebrane i złożone w budynkach, stertach, stogach, kopcach i piwnicach, artykuły żywnościowe oraz pasza dla zwierząt,
b)
zwierzęta gospodarskie, z wyłączeniem zwierząt futerkowych oraz drobiu w produkcji fermowej,
c)
inwentarz martwy, materiały budowlane, w tym również materiały użyte w toku prowadzonej budowy budynku oraz inne materiały służące za potrzeby własne gospodarstwa, z wyłączeniem materiałów i maszyn służących do produkcji przemysłowej i rzemieślniczej,
d)
ruchomości domowe, w tym również należące do osób mieszkających z właścicielem i prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe, a w spółdzielniach rolniczych - urządzenia lokali biurowych, przedszkoli, świetlic i klubów;
3)
uprawy:
a)
żyto, pszenica, jęczmień, owies i proso - ziarno i słoma,
b)
gryka i kukurydza - ziarno,
c)
rośliny pastewne przeznaczone na pasze - ziarno, korzenie, bulwy, zielona masa,
d)
mieszanki zbóż i roślin pastewnych,
e)
ziemniaki - bulwy,
f)
buraki cukrowe - korzenie i liście,
g)
trawy łąk i pastwisk zaliczone do klas I-IV normy państwowej ustalonej dla siana; obszary łąk i pastwisk, na których siano jest zaliczone do klas I-IV normy państwowej, określa naczelnik gminy.
2.
Na działkach o obszarze do 0,5 ha przedmiotem ubezpieczenia są budynki (ust. 1 pkt 1) oraz mienie ruchome właściciela (ust. 1 pkt 2) i ruchomości domowe osób z nim mieszkających i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe (ust. 1 pkt 2 lit. d) pod warunkiem jednak, że na działce znajduje się budynek objęty obowiązkowym ubezpieczeniem.
3.
Nie są objęte ubezpieczeniem:
1)
domki kempingowe o powierzchni zabudowy do 30 m2 oraz domy letniskowe wybudowane bez zezwolenia naczelnika gminy,
2)
szklarnie, inspekty, namioty i tunele foliowe,
3)
wszelkie budowle wzniesione na terenie ogrodów działkowych.
§  5.
1.
PZU odpowiada za szkody powstałe wskutek następujących zdarzeń losowych:
1)
w budynkach i mieniu ruchomym - pożaru, uderzenia piorunu, powodzi, lawiny, gradu, zapadania i usuwania się ziemi, wszelkiego rodzaju wybuchów, upadku pojazdu powietrznego, porażenia zwierząt gospodarskich prądem elektrycznym oraz huraganu i nadmiernego opadu śniegu; nie uważa się za powstałe wskutek huraganu lub nadmiernego opadu śniegu pojedynczych szkód w pokryciu i konstrukcji dachowej, jeżeli okaże się, że konserwacja tych elementów była zaniedbana albo konstrukcja dachowa budynku nie odpowiadała normom technicznym;
2)
w uprawach (§ 4 ust. 1 pkt 3 lit. a)-f) - gradobicia i powodzi, a w trawach łąk i pastwisk (§ 4 ust. 1 pkt 3 lit. g) - powodzi.
2.
PZU odpowiada ponadto za szkody w ubezpieczonym budynku oraz mieniu ruchomym powstałe wskutek zaginięcia lub kradzieży dokonanej w czasie zdarzeń losowych (ust. 1 pkt 1).
3.
Za szkodę w budynku i mieniu ruchomym uważa się utratę lub zmniejszenie ich wartości spowodowane zniszczeniem lub uszkodzeniem, jeżeli bezpośrednią lub pośrednią przyczyną było zdarzenie wymieniona w ust. 1 pkt 1.
§  6.
1.
W województwach, w których w drodze uchwały wojewódzkiej rady narodowej wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie zwierząt od padnięcia i dobicia z konieczności, przedmiotem ubezpieczenia są:
1)
bydło i konie w wieku od 6 miesięcy, stanowiące własność osób fizycznych,
2)
trzoda chlewna o wadze co najmniej 15 kg:
a)
w indywidualnych gospodarstwach rolnych,
b)
osób fizycznych na działkach o obszarze do 0,5 ha, jeżeli jest sprzedawana w uspołecznionych punktach skupu,

- chyba że uchwała wojewódzkiej rady narodowej dotyczy tylko niektórych zwierząt wymienionych w pkt 1 i 2.

2.
Bydło i konie w województwie ubezpieczone są według jednolitej wartości normowej wynoszącej 100% dla bydła i 150% dla koni przeciętnej wartości rzeźnej wynikającej ze skupu bydła rzeźnego w tym województwie, chyba że w podjętej uchwale wojewódzkiej rady narodowej zostały określone wartości normowe w innej wysokości. Przeciętną wartość rzeźną ustala PZU w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, na podstawie danych skupu uspołecznionego.
3.
W ramach ubezpieczenia zwierząt, o których mowa w ust. 1, PZU odpowiada za szkody powstałe wskutek padnięcia lub dobicia ich z konieczności z powodu choroby albo wypadku. Za chorobę zwierzęcia uważa się również komplikacje powstałe w wyniku ciąży, porodu lub zabiegu przeprowadzonego przez pracownika służby weterynaryjnej.
4.
Uważa się, że dobicie z konieczności nastąpiło, gdy pracownik służby weterynaryjnej stwierdził na piśmie, że:
1)
nie ma widoków na wyleczenie zwierzęcia i istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że zwierzę wskutek choroby padnie w ciągu najbliższych 6 tygodni,
2)
koń utracił całkowicie przydatność użytkową wskutek wypadku lub nieuleczalnej choroby,
3)
agresywność zwierzęcia zagraża zdrowiu lub życiu obsługujących ludzi,
4)
dobicie zwierzęcia w następstwie wypadku było konieczne w celu uratowania jego wartości rzeźnej (mięsa) lub skrócenia cierpień; w razie niemożności wezwania lub przybycia pracownika służby weterynaryjnej, oświadczenie stwierdzające konieczność dobicia mogą złożyć na piśmie dwaj miejscowi rolnicy.
5.
Obowiązkowym ubezpieczeniem mogą być również objęte:
1)
pełne koszty leczenia i koszty sekcji padłego zwierzęcia,
2)
trzoda chlewna o wadze zwierzęcia co najmniej 20 kg,

- jeżeli zostanie to przewidziane w uchwale wojewódzkiej rady narodowej.