Obowiązkowe ubezpieczenie budynków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.5.23

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1972 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lutego 1972 r.
w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia budynków.

Na podstawie art. 6 ust. 1 i art. 22 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94) zarządza się, co następuje:
1.
Za budynek w rozumieniu rozporządzenia uważa się każdą budowlę, umocowaną w ziemi lub na ziemi, posiadającą ściany lub słupy albo filary oraz pokrycie dachowe.
2.
Posiadacza budynku traktuje się w stosunkach wynikających z obowiązkowego ubezpieczenia budynków na równi z właścicielem, z wyjątkiem co do prawa do odszkodowania i zastrzeżeniem § 26.
3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o PZU - należy przez to rozumieć Państwowy Zakład Ubezpieczeń;
2)
o biurze gromadzkiej rady narodowej - należy przez to rozumieć również właściwy organ administracji prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej lub rady narodowej osiedla;
3)
o inspektoracie PZU - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną PZU stopnia powiatowego.
Obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają budynki należące:
1)
do rolniczych spółdzielni produkcyjnych;
2)
do osób fizycznych.
1.
Wyłącza się z obowiązkowego ubezpieczenia budynki:
1)
przemysłowe i wiatraki, z wyjątkiem budynków rolniczych spółdzielni produkcyjnych;
2)
opuszczone przez właścicieli i nie używane;
3)
o charakterze tymczasowym lub przeznaczone na rozbiórkę;
4)
znajdujące się w zarządzie państwowych i spółdzielczych jednostek organizacyjnych (z wyjątkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych) oraz organizacji politycznych, społecznych, zawodowych i samorządu gospodarczego.
2.
Za budynki przemysłowe uważa się pomieszczenia zakładów przemysłowych oraz inne pomieszczenia, tworzące z nimi jedną całość gospodarczą. Za zakład przemysłowy uważa się taki zakład, w którym produkcja odbywa się za pomocą silników mechanicznych o mocy ogółem co najmniej 10 koni mechanicznych, albo w którym pracuje na jednej zmianie przynajmniej 15 robotników.
3.
Jeżeli budynek mieści częściowo zakład przemysłowy, częściowo zaś przeznaczony jest na inne cele, nie będące w związku gospodarczym z zakładem przemysłowym, uznaje się go za przemysłowy tylko wówczas, gdy przynajmniej w połowie powierzchni użytkowej zajęty jest na cele przemysłowe.
4.
Za budynki o charakterze tymczasowym lub przeznaczone na rozbiórkę uważa się budynki:
1)
mające tymczasowy charakter z samego przeznaczenia;
2)
nie nadające się do używania z powodu złego stanu;
3)
przeznaczone do usunięcia z gruntu, na którym się znajdują, na skutek umowy bądź też z innych przyczyn;
4)
przeznaczone na rozbiórkę na skutek zarządzenia organów administracji państwowej;
5)
przeznaczone na rozbiórkę w związku z uzyskanym przez właściciela - osobę fizyczną pozwoleniem na budowę nowego budynku, mającego służyć temu samemu celowi co budynek przeznaczony na rozbiórkę.
5.
Za budynki znajdujące się w zarządzie uważa się budynki pozostające w posiadaniu zależnym jednostek gospodarki uspołecznionej lub innych osób prawnych.
1.
PZU odpowiada za szkody wyrządzone w ubezpieczonych budynkach przez pożar, uderzenie piorunu, wszelkiego rodzaju wybuchy, upadek pojazdu powietrznego, powódź, huragan, lawiny, trzęsienie, zapadanie i usuwanie się ziemi, jak również za szkody wyrządzone przez grad z wyłączeniem szkód w budynkach cieplarni i oranżerii.
2.
PZU w granicach sumy ubezpieczenia pokrywa ponadto szkody powstałe w ubezpieczonym budynku wskutek zaginięcia lub kradzieży dokonanej w czasie zdarzenia losowego i akcji ratowniczej oraz niezbędne i udowodnione koszty ratowania, poniesione przez właściciela ubezpieczonego budynku.
3.
Za huragan w rozumieniu rozporządzenia uważa się wiatry, których działanie zdolne jest do wyrządzenia masowych szkód. Pojedyncze szkody uważa się za szkody spowodowane huraganem wówczas, gdy w najbliższym sąsiedztwie stwierdzono ślady działania huraganu lub też rodzaj szkody i jej rozmiary świadczą wyraźnie o działaniu wiatru o prędkości nie mniejszej niż 24,5 m/sek.
4.
Za powódź uważa się wylew wód bieżących lub stojących z ich naturalnych lub sztucznych łożysk. Nie uważa się jednak za powódź wylewu wód z rowów melioracyjnych, spowodowanego przez ulewne deszcze lub tajanie śniegu, na skutek wadliwego działania bądź uszkodzenia z winy rolnika urządzeń odwadniających, wodociągowych, kanalizacyjnych, basenów lub podobnych urządzeń. Szczegółowe zasady uznawania szkód powodziowych określają przepisy regulujące obowiązkowe ubezpieczenie ziemiopłodów od gradobicia i powodzi.
5.
Za szkodę uważa się utratę lub zmniejszenie się wartości ubezpieczonego budynku z powodu jego zniszczenia albo uszkodzenia przez bezpośrednie lub pośrednie działanie przyczyn wymienionych w ust. 1 bądź wskutek zastosowania środków mających na celu ratowanie budynku.
PZU nie odpowiada za szkody:
1)
spowodowane umyślnie przez właściciela, a w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych - za szkody spowodowane wskutek nieprzestrzegania przez zarząd spółdzielni przepisów o ochronie przeciwpożarowej i innych mających na celu zapobieganie powstaniu szkody; w razie umyślnego spowodowania wypadku przez któregokolwiek z członków spółdzielni, wyłączenie odpowiedzialności PZU dotyczy tylko szkód poniesionych przez sprawcę;
2)
spowodowane przez zapadanie lub usuwanie się ziemi, jeżeli jest ono następstwem działalności ludzkiej, jak wykopy ziemne, eksploatacja bogactw mineralnych itp.;
3)
powstałe wskutek działań wojennych.
Budynek podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu z dniem rozpoczęcia używania go lub pokrycia dachem.
1.
Właściciel obowiązany jest powiadomić PZU o rozpoczęciu używania budynku lub pokryciu go dachem. Właściciel obowiązany jest również zgłosić zmiany dokonane w ubezpieczonym budynku, powodujące zmniejszenie lub zwiększenie jego wartości.
2.
Właściciel budynku jest obowiązany dokonać zgłoszenia budynku we właściwym miejscowo inspektoracie PZU ustnie, listownie lub telegraficznie z podaniem wymiarów budynku, rodzaju materiału użytego do budowy ścian i pokrycia dachu.
3.
Właściciel obowiązany jest udzielić na żądanie PZU wyjaśnień mających wpływ na ustalenie sumy ubezpieczenia i wysokości składki ubezpieczeniowej.
Właściwy do spraw budownictwa organ prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej przesyła inspektoratowi PZU kopię wydanego pozwolenia na budowę budynku.
1.
PZU dokonuje oszacowania zgłoszonych budynków oraz budynków nie zgłoszonych, lecz zarejestrowanych z urzędu przez PZU, najpóźniej w ciągu roku od daty ich zgłoszenia lub zarejestrowania.
2.
PZU sprawdza co najmniej raz na 10 lat stan ubezpieczonych budynków.
1.
PZU ponosi odpowiedzialność od dnia rozpoczęcia używania budynku lub pokrycia go dachem; odpowiedzialność obejmuje również zmiany powodujące zwiększenie lub zmniejszenie wartości budynku.
2.
Odpowiedzialność PZU ustaje z dniem przejścia budynku do kategorii budynków wyłączonych z obowiązkowego ubezpieczenia.
1.
Sumy ubezpieczenia budynków należących do osób fizycznych ustala się w wysokości 100% wartości na podstawie oszacowania.
2.
Podstawą do ustalenia sumy ubezpieczenia budynków w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych jest wartość podana w bilansie spółdzielni, sporządzonym na koniec roku poprzedzającego rok ubezpieczenia, a w stosunku do budynków nowo wybudowanych lub nabytych - wartość ustalona w protokole końcowego odbioru robót lub według dowodów nabycia.
3.
Stopień zużycia budynku określa się w granicach nie przekraczających 70% sumy oszacowania budynku w stanie nowym.
4.
Oszacowania wartości dokonuje PZU według norm szacunkowych, uwzględniających ceny materiałów budowlanych i koszty robocizny; normy zatwierdza Minister Finansów i ogłasza w Monitorze Polskim.
W razie konieczności PZU dokonuje oszacowania budynku na podstawie oględzin w obecności właściciela. Nieobecność prawidłowo powiadomionego właściciela nie wstrzymuje oszacowania budynku.
1.
W ciągu miesiąca od daty oszacowania lub sprawdzenia stanu ubezpieczonych budynków PZU przesyła właścicielowi dokument ubezpieczenia, w którym powinno być podane: przeznaczenie budynku, suma ubezpieczenia i składka dla każdego budynku oraz ogólna suma składki za ubezpieczenie wszystkich budynków podanych w dokumencie ubezpieczenia.
2.
Jeżeli dokument ubezpieczenia nie obejmuje wszystkich budynków znajdujących się w danej nieruchomości w dniu szacowania, właściciel obowiązany jest w ciągu miesiąca od daty otrzymania dokumentu zawiadomić o tym inspektorat powiatowy PZU.
1.
PZU obowiązany jest dostosować ogólne sumy ubezpieczenia budynków do zmian w cenach materiałów budowlanych i kosztach robocizny.
2.
O dokonaniu ogólnej zmiany sum ubezpieczenia budynków w związku ze zmianą cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny PZU zawiadamia właścicieli w drodze obwieszczeń.
Właściciel jest obowiązany utrzymywać ubezpieczone budynki w należytym stanie i stosować się do przepisów przeciwpożarowych i innych, mających na celu zapobieganie powstaniu szkody, oraz przeprowadzać w terminie nakazane przez właściwe organy administracji państwowej zmiany mające na celu poprawę stanu bezpieczeństwa ogniowego, a w razie powstania szkody, w miarę możności, zapobiec jej rozszerzeniu się.
1.
Właściciel zawiadamia o szkodzie inspektorat PZU lub biuro gromadzkiej rady narodowej najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia powstania szkody lub otrzymania o niej wiadomości. Biuro gromadzkiej rady narodowej zawiadamia niezwłocznie inspektorat PZU o każdej wiadomej szkodzie.
2.
Do czasu oględzin przez PZU nie wolno bez zgody PZU zmieniać stanu spowodowanego przez szkodę, chyba że zmiana leży w interesie społecznym lub jest niezbędna do zapobieżenia powiększaniu się szkody. PZU nie może powoływać się na ten przepis ze skutkiem prawnym, jeżeli w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie nie dokonał oględzin.
3.
Właściciel budynku jest obowiązany ułatwić PZU przeprowadzenie czynności mających na celu ustalenie rozmiarów szkody, udzielić potrzebnych wyjaśnień oraz dostarczyć niezbędne dowody.
4.
W razie zaginięcia jakichkolwiek pozostałości z budynku, który uległ szkodzie, przed dokonaniem oględzin przez PZU, właściciel jest obowiązany najpóźniej w ciągu 4 dni zawiadomić o tym miejscowe organy Milicji Obywatelskiej.
W razie niedopełnienia przez właściciela budynku, wskutek złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa, obowiązków określonych:
1)
w § 16 ust. 1 i 3, jeżeli niedopełnienie to miało wpływ na rozmiar szkody lub ustalenie wysokości odszkodowania, PZU może odmówić odszkodowania;
2)
w § 15 i § 16 ust. 2 i 4, jeżeli niedopełnienie to miało wpływ na powstanie i rozmiar szkody lub ustalenie wysokości odszkodowania, PZU może zmniejszyć odszkodowanie do połowy.
1.
Oszacowania szkody w ubezpieczonym budynku dokonuje PZU w obecności właściciela budynku oraz świadków. Nieobecność prawidłowo powiadomionego właściciela nie wstrzymuje oszacowania szkody.
2.
PZU ustala wysokość odszkodowania w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie.
1.
Szkodę oblicza się według norm szacunkowych z uwzględnieniem stopnia zużycia budynku.
2.
Od obliczonej szkody potrąca się wartość nadających się do użytku pozostałości budynku, zmniejszoną o koszty rozbiórki, oczyszczenia itp.
1.
Za szkody spowodowane:
1)
przez uderzenie piorunu, powódź, huragan, grad, lawiny, trzęsienie, zapadanie i usuwanie się ziemi, upadek pojazdu powietrznego, wszelkiego rodzaju wybuchy oraz pożar powstały bez winy właściciela, odszkodowanie ustala się w wysokości 100% szkody, w granicach sumy ubezpieczenia;
2)
przez pożar zawiniony przez właściciela, za które zgodnie z przepisami rozporządzenia odszkodowanie przysługuje, ustala się je w wysokości 80% szkody, w granicach sumy ubezpieczenia.
2.
Jeżeli przy oszacowaniu szkody okaże się, że suma ubezpieczenia zniszczonego lub uszkodzonego budynku została ustalona niezgodnie z obowiązującymi normami szacunkowymi, a różnica przekracza 10% sumy ubezpieczenia, PZU dokona poprawki sumy ubezpieczenia.
1.
Odszkodowanie za szkody powstałe w budynkach wypłaca się właścicielowi na odbudowę zniszczonego lub budowę albo remont innego budynku.
2.
W uzasadnionych społecznie lub gospodarczo wypadkach odszkodowanie może być wypłacone na cele inne niż wymienione w ust. 1.
3.
Odszkodowanie za szkody powstałe w budynkach należących do spadku wypłaca się temu spadkobiercy, który spełnia warunki do dziedziczenia określone w Kodeksie cywilnym.
Odszkodowanie za szkody powstałe w budynkach rolniczej spółdzielni produkcyjnej wypłaca się jednorazowo, po złożeniu w PZU przez zarząd spółdzielni pisemnego oświadczenia, że otrzymane odszkodowanie będzie zużyte zgodnie z § 21 ust. 1 i 2.
1.
Odszkodowanie za szkody powstałe w budynkach stanowiących własność osób fizycznych wypłaca się w dwóch ratach:
1)
pierwszą ratę - w wysokości 1/3 odszkodowania - wypłaca się po złożeniu przez właściciela budynku pisemnego oświadczenia, że otrzymane odszkodowanie zużyje zgodnie z § 21 ust. 1 i 2;
2)
drugą ratę wypłaca się w ciągu 14 dni po złożeniu przez właściciela budynku pisemnego oświadczenia, że pierwsza rata została zużyta na budowę lub na zakup materiałów budowlanych, zwiezionych na plac budowy.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do szkód nie przekraczających 1/3 wartości budynku w stanie nowym lub kwoty 5.000 zł. Odszkodowanie w tych wypadkach wypłaca się jednorazowo po złożeniu przez właściciela oświadczenia, że zostanie ono zużyte zgodnie z § 21 ust. 1 i 2.
1.
Odszkodowanie, o którym mowa w § 22 oraz w § 23 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, PZU wypłaca w ciągu miesiąca od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie.
2.
Jeżeli czynności mające na celu ustalenie odszkodowania nie mogą być bez winy PZU zakończone w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia o szkodzie, odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 14 dni po zakończeniu tych czynności. Jednakże bezsporną część odszkodowania należy wypłacić w terminie oznaczonym w ust. 1.
3.
PZU może wstrzymać wypłatę odszkodowania do czasu zakończenia postępowania karnego prawomocnym rozstrzygnięciem, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że szkoda została spowodowana czynem przestępnym popełnionym przez właściciela.
Jeżeli w wypłacie odszkodowania jednorazowo lub w ratach nastąpiła zwłoka z winy PZU, właścicielowi budynku należą się odsetki za zwłokę w wysokości 1% za każdy rozpoczęty miesiąc.
Jeżeli miejsce pobytu właściciela budynku jest nieznane, odszkodowanie wypłaca się według zasad określonych w § 23 posiadaczowi zależnemu, który podejmie odbudowę zniszczonego albo budowę lub remont innego budynku tego właściciela.
1.
Przepisy dotyczące ograniczeń egzekucji sądowej i administracyjnej w stosunku do odszkodowań z ubezpieczeń majątkowych i osobowych nie mają zastosowania, jeżeli wniosek o egzekucję z kwoty odszkodowania złożył wierzyciel, który udzielił właścicielowi budynku pożyczki lub materiału na odbudowę po powstaniu szkody.
2.
W razie gdy odszkodowanie nie zostało wypłacone z powodu niedopełnienia przez właściciela warunków określonych w § 23, PZU pokrywa należności instytucji kredytowych z tytułu pożyczek udzielonych na budowę budynku, który uległ zniszczeniu, w granicach nie wypłaconego właścicielowi odszkodowania.
1.
Z chwilą wypłaty odszkodowania przechodzą na PZU wszelkie prawa, jakie do wysokości wypłaconego odszkodowania przysługują właścicielowi zniszczonego lub uszkodzonego budynku w stosunku do osób trzecich z tytułu odpowiedzialności za spowodowanie szkody.
2.
Jeżeli właściciel zniszczonego lub uszkodzonego budynku zrzekł się bez zgody PZU prawa do odszkodowania od osób trzecich z tytułu poniesionej straty, PZU jest wolny od obowiązku wypłaty odszkodowania.
Jeżeli po wypłacie odszkodowania zostanie ujawniona okoliczność, która na mocy przepisów rozporządzenia pozbawia właściciela prawa do odszkodowania, PZU może zażądać zwrotu wypłaconej sumy odszkodowania wraz z kosztami oszacowania szkody.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 września 1957 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia budynków (Dz. U. z 1957 r. Nr 52, poz. 254, z 1961 r. Nr 3, poz. 13 i z 1962 r. Nr 3, poz. 6).
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Finansów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1972 r.