Obowiązkowe szczepienia ochronne przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.17.102

Akt utracił moc
Wersja od: 9 marca 1959 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 27 lutego 1959 r.
w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Na podstawie art. 11 ust. 1 lit. a) ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. z 1935 r. Nr 27, poz. 198 i z 1949 r. Nr 25, poz. 174) zarządza się, co następuje:
1.
Osoby w wieku powyżej 6 miesięcy, zamieszkałe bądź przebywające na obszarze Polski, podlegają obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciwko chorobie Heinego-Medina (zapaleniu przednich rogów rdzenia - poliomyelitis anterior acuta).
2.
Szczepienia dzielą się na podstawowe i powtórne (przypominające).
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na wniosek wojewódzkich inspektorów sanitarnych (inspektorów sanitarnych miast wyłączonych z województw) ustalają w drodze zarządzeń obszary, na których mają być przeprowadzone szczepienia, rodzaje szczepień (§ 1 ust. 2), sposób ich wykonania, roczniki podlegające szczepieniom w danym roku kalendarzowym oraz terminy szczepień.
2.
Zarządzenia (ust. 1) w części dotyczącej rodzaju szczepień, sposobu ich wykonania oraz wieku osób podlegających szczepieniu wymagają zgody Ministra Zdrowia.
1.
Osoby, u których lekarz zakładu społecznego służby zdrowia stwierdził istnienie czasowych przeciwwskazań do szczepienia, nie podlegają szczepieniu przez czas trwania tych przeciwwskazań. Okoliczność istnienia przeciwwskazań oraz czas ich trwania lekarz stwierdza odpowiednim zaświadczeniem.
2.
Po upływie określonego w zaświadczeniu czasu trwania przeciwwskazania osoby określone w ust. 1 obowiązane są zgłosić się do szczepienia w najbliższym wyznaczonym terminie.
1.
Szczepienia przeprowadzają zakłady społeczne służby zdrowia wyznaczone przez właściwe do spraw zdrowia organy prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty miejskie, dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych.
2.
Zakłady przeprowadzające szczepienia wydają zaświadczenia stanowiące dowód poddania się szczepieniu.
3.
Osoby podlegające szczepieniom w danym roku kalendarzowym zostają powiadomione o terminie i miejscu szczepień za pomocą imiennych wezwań lub obwieszczeń.
Szczepienia ochronne przeciwko chorobie Heinego-Medina są bezpłatne.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.