Rozdział 5 - Zwolnienia, obniżenia i zamienniki. - Obowiązkowe dostawy zbóż.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.32.217

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1953 r.

Rozdział  5

Zwolnienia, obniżenia i zamienniki.

§  28.
1.
Właściciel (dzierżawca, użytkownik) gospodarstwa rolnego o obszarze gruntów ornych poniżej 5 ha przeliczeniowych, mający na utrzymaniu więcej niż czworo dzieci poniżej 14 lat, może złożyć wniosek o obniżenie wysokości obowiązkowych dostaw zbóż.
2.
Obniżenie wynosi 50 kilogramów zboża na każde dziecko powyżej czworga.
§  29.
1.
Odłogi, przydzielone do zagospodarowania indywidualnym gospodarstwom rolnym, spółdzielniom produkcyjnym i zespołom uprawowym po wejściu w życie uchwały Nr 251 Prezydium Rządu z dnia 5 kwietnia 1952 r. w sprawie zagospodarowania odłogów i innych nie zagospodarowanych użytków rolnych - zwolnione są od obowiązkowych dostaw zbóż w roku pierwszego zbioru z tych gruntów.
2.
Utrzymuje się w mocy ulgi, dotyczące dostaw zbóż, a przewidziane w dotychczasowych przepisach w związku z zagospodarowaniem odłogów, przydzielonych przed wejściem w życie powołanej uchwały Nr 251 Prezydium Rządu.
3.
Zwolnienia i ulgi, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się pod warunkiem:
1)
zawarcia z prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej pisemnej umowy o przydzielenie odłogów do zagospodarowania,
2)
uprawiania w całości gruntów ornych własnego gospodarstwa.
4.
W przypadku gdy odłogi zostały zagospodarowane przed wejściem w życie uchwały Nr 251 Prezydium Rządu bez zawarcia pisemnej umowy, ale za wiedzą i zgodą prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej, umowa ta może być sporządzona do dnia 1 października 1952 r.
5.
Za odłogi uważa się użytki rolne, nie uprawiane co najmniej od dwóch lat.
§  30.
1.
Przy ustalaniu obowiązkowych dostaw zbóż z użytków rolnych, nie będących odłogami, a przydzielonych do zagospodarowania indywidualnym gospodarstwom rolnym, stosuje się normy ulgowe w wysokości od 150 do 250 kilogramów zboża z jednego hektara przeliczeniowego gruntów ornych w zależności od rodzaju i stanu przydzielonych użytków. Normę ulgową stosuje się pod warunkiem uprawiania w całości gruntów ornych własnego gospodarstwa i zawarcia umowy o przydzielenie do zagospodarowania użytków rolnych.
2.
Jeżeli norma obowiązkowych dostaw, przypadających z gruntów ornych własnego gospodarstwa, jest niższa od normy ulgowej, wówczas przy ustalaniu obowiązkowych dostaw zbóż z użytków rolnych, przydzielonych do zagospodarowania, stosuje się normę niższą.
3.
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji określi szczegółowe zasady stosowania norm wymienionych w ust. 1.
§  31.
1.
Przy ustalaniu obowiązkowych dostaw zbóż z użytków rolnych, nie będących odłogami, a przydzielonych do zagospodarowania zespołom uprawowym, stosuje się normy ulgowe od 100 do 200 kilogramów zboża z jednego hektara przeliczeniowego gruntów ornych w zależności od rodzaju i stanu przydzielonych użytków.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji określi szczegółowe zasady stosowania norm wymienionych w ust. 1.
§  32.
Normy ulgowe, o których mowa w §§ 30 i 31, stosuje się odpowiednio do odłogów, przydzielonych do zagospodarowania indywidualnym gospodarstwom rolnym i zespołom uprawowym, w latach następnych po roku pierwszego zbioru z tych gruntów do upływu terminu, przewidzianego w umowie o przydzielenie odłogów do zagospodarowania (§ 29 ust. 3 pkt 1).
§  33.
1.
W powiatach, w których plan obowiązkowych dostaw zbóż (§ 2) został wykonany co najmniej w 90%, znosi się na dany rok gospodarczy - w stosunku do gospodarstw, które obowiązek dostawy zbóż wykonały w całości - obowiązek uiszczania opłat za przemiał zbóż w naturze (miarki) oraz obowiązek odstępowania przy przemiale gospodarczym niektórych rodzajów zbóż na rzecz Państwa (odsypy).
2.
Zarządzenie o zniesieniu obowiązków wymienionych w ust. 1 wydaje Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji na wniosek prezydium powiatowej rady narodowej.
§  34. 7
1.
Zakontraktowane płody rolne, wymienione w wykazie, stanowiącym załącznik Nr 5 do niniejszego rozporządzenia, a dostarczone w okresie od dnia 1 czerwca do końca terminów przewidzianych w umowach kontraktacyjnych, zalicza się w danym roku gospodarczym na poczet obowiązkowych dostaw do wysokości ustalonego zobowiązania. Przy zaliczaniu stosuje się normy zamiany, określone w powołanym załączniku Nr 5.
2.
Gospodarstwa zobowiązane do dostarczenia pszenicy mogą zamiast 100 kg pszenicy dostarczyć 110 kg żyta lub jęczmienia bądź 115 kg owsa. Dostawy zbóż zakontraktowanych zalicza się w stosunku 100 kg zbóż zakontraktowanych za 100 kg pszenicy.
§  34a. 8
1.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych gospodarstwa rolne mogą dostarczać zamiast zbóż niekontraktowane produkty roślinne, wymienione w wykazie stanowiącym załącznik nr 6 do niniejszego rozporządzenia.
2.
Niekontraktowane produkty roślinne (ust. 1) odpowiadające obowiązującym normom (standartom) zalicza się na poczet obowiązkowych dostaw do wysokości ustalonego zobowiązania. Przy zaliczaniu stosuje się normy zamiany, określone w załączniku nr 6.
3.
Za dostarczone zamiast zbóż niekontraktowane produkty roślinne (ust. 1) wypłaca się należność w gotówce, obliczaną według stałych cen urzędowych.
§  34b. 9
1.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych zobowiązany do dostawy zbóż może wykonać swój obowiązek przez dostarczenie trzody chlewnej lub mleka według norm zamiany, określonych w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
2.
Za trzodę chlewną i mleko, dostarczone na poczet obowiązkowych dostaw zbóż, dostawca otrzymuje ceny przysługujące za obowiązkowe dostawy tych produktów.
3.
Minister Skupu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego określi przypadki, w których przepisy ust. 1 mogą mieć zastosowanie, tryb postępowania oraz władze właściwe do wydawania decyzji.
7 § 34 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 1953 r. (Dz.U.53.33.138) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 1953 r.
8 § 34a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 października 1953 r. (Dz.U.53.45.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 1953 r.
9 § 34b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 października 1953 r. (Dz.U.53.45.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 1953 r.