Obowiązek zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.66.403

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1947 r.

DEKRET
z dnia 28 października 1947 r.
w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
1.
Osoby, które w dniu 1 sierpnia 1947 r. prowadziły przemysł w rozumieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowym (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 468) z późniejszymi zmianami albo wykonywały inne zajęcia zarobkowe, polegające na prywatno-prawnym, zawodowym i odpłatnym świadczeniu rzeczy lub usług, obowiązane są zawiadomić o tym właściwą miejscowo władzę przemysłową I instancji.
2.
Osoby określone w ust. 1, o ile są objęte organizacjami samorządu zawodowego, obowiązane są złożyć zawiadomienie władzy tego samorządu.
3.
Obowiązek ten dotyczy także osób, które rozpoczęły prowadzenie przemysłu lub wykonywanie zajęć zarobkowych (ust. 1) w czasie od dnia 2 sierpnia 1947 r. do dnia wejścia w życie niniejszego dekretu.
1.
Od wykonania obowiązku określonego w art. 1 wolne są osoby:
a)
wykonywające prywatno-prawne zawodowe i odpłatne świadczenia rzeczy lub usług, wolne od podatku obrotowego, w myśl art. 3 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23),
b)
obowiązane do uzyskania zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych na podstawie ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zezwoleniu na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 220) oraz rozporządzeń wydanych na podstawie tej ustawy.
2.
Przepis ustępu poprzedniego nie zwalnia tych osób od obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu lub wykonywaniu zajęć nie wymienionych w ust. 1.

Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych oraz z innymi zainteresowanymi ministrami ustali tryb i terminy dokonania zawiadomienia oraz warunki uzyskania stwierdzenia o wypełnieniu obowiązku określonego w art. 1.

1.
Rozporządzenie Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu określi wysokość opłat, związanych z dokonaniem zawiadomienia. Opłat tych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 10 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 25, poz. 99).
2.
Od obowiązku wnoszenia opłat zwolnione są:
a)
przedsiębiorstwa: państwowe, samorządu terytorialnego, spółdzielcze, o ile są prowadzone w zarządzie przedsiębiorstw państwowych, samorządu terytorialnego albo spółdzielni,
b)
przedsiębiorstwa znajdujące się pod zarządem państwowym lub samorządowym,
c)
spółki handlowe, w których więcej niż połowa kapitału zakładowego należy do Skarbu Państwa, przedsiębiorstw państwowych lub samorządowych.
3.
Ministrowie Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami mogą zwolnić przedsiębiorstwa, których zyski obracane są wyłącznie na cele publiczne, od obowiązku wnoszenia opłat.

Uprawnienie to Ministrowie Przemysłu i Handlu oraz Skarbu mogą przelać w całości lub w części na władze podległe.

1.
Kto nie dopełni obowiązku, przewidzianego w przepisie art. 1 niniejszego dekretu lub w rozporządzeniach wydanych na jego podstawie, podlega karze aresztu do 3-ch miesięcy oraz grzywny do 500.000 złotych albo jednej z tych kar.
2.
Do orzekania powołane są władze administracji ogólnej.
3.
Jednocześnie ze skazanym za przestępstwo określone w ust. 1 władza orzekająca zarządzi całkowite wstrzymanie ruchu zakładu przemysłowego do czasu spełnienia obowiązku określonego w art. 1.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz Ministrom: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Skarbu i innym zainteresowanym ministrom każdemu w jego zakresie działania.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.