Obowiązek zaofiarowania do zbiórki zużytych tub metalowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.24.214

Akt utracił moc
Wersja od: 10 czerwca 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 maja 1950 r.
w sprawie obowiązku zaofiarowania do zbiórki zużytych tub metalowych.

Na podstawie art. 2 pkt 1 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105) zarządza się, co następuje:
1.
Tuby metalowe, pozostałe po wydobyciu artykułów w nie opakowanych, stanowią odpadki użytkowe w rozumieniu art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105).
2.
Ilekroć w dalszej treści rozporządzenia mowa jest o tubach bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć tuby metalowe stanowiące stosownie do ust. 1 odpadki użytkowe.
1.
Osoby fizyczne i prawne obowiązane są przy nabywaniu artykułów opakowanych w tuby metalowe zaofiarować tuby do zbiórki i dostarczyć je do punktów sprzedaży tych artykułów.
2.
Tuby powinny być zaofiarowane w ilości odpowiadającej ilości sztuk nabywanych artykułów opakowanych w tuby metalowe.
3.
Obowiązek zaofiarowania uważa się za wykonany również przy zaofiarowaniu tub pozostałych po artykułach innych niż nabywane.
1.
W przypadku niedostarczenia tub przed wydaniem artykułów opakowanych w tuby metalowe nabywca tych artykułów obowiązany jest złożyć u sprzedawcy za pokwitowaniem na zabezpieczenie wykonania obowiązku określonego w § 2, kaucję w wysokości 50 zł za każdą nie dostarczoną tubę. Kaucja podlega zwrotowi z chwilą dostarczenia tuby przy jednoczesnym zwrocie pokwitowania.
2.
W przypadku niedostarczenia tuby przed upływem miesiąca od dnia złożenia kaucji, kaucja ulega przepadkowi na rzecz osoby uprawnionej do gospodarowania na prawach wyłączności złomem metali i stopów nieżelaznych. Jednocześnie z przepadkiem kaucji wygasa obowiązek zaofiarowania i dostarczenia tuby.
3.
Ministrowie Przemysłu Ciężkiego oraz Handlu Wewnętrznego w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Finansów i ogłoszonego w Monitorze Polskim, określą formę wydawanych na kaucję pokwitowań, sposób ewidencjonowania pobranych kaucji oraz sposób przekazywania tub i przepadłych kaucji osobie, o której mowa w ust. 2.
Rozporządzenie nie narusza przepisów o obrocie i gospodarowaniu złomem metali i stopów nieżelaznych.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Przemysłu Ciężkiego oraz Handlu Wewnętrznego.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.