Obowiązek uprawy niektórych roślin przemysłowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.13.76

Akt utracił moc
Wersja od: 15 kwietnia 1945 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA i REFORM ROLNYCH
z dnia 11 kwietnia 1945 r.
w sprawie obowiązku uprawy niektórych roślin przemysłowych.

Na podstawie art. 50 pkt 3) i 54 ust. (1) pkt 1) ustawy z dnia 30 marca 1939 r. o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 200) w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Aprowizacji i Handlu oraz Skarbu zarządzam, co następuje:
Wprowadza się obowiązek uprawy następujących roślin przemysłowych:
a)
buraka cukrowego,
b)
roślin oleistych - lnu, konopi, rzepaku i rzepiku,
c)
cykorii,
d)
tytoniu.
Obowiązek uprawy roślin określonych w § 1 zarządzają wojewodowie w całości lub w części na wniosek właściwych izb rolniczych, uzgodniony z wojewódzkim zarządem Związku Samopomocy Chłopskiej, a jeśli chodzi o uprawę tytoniu - w porozumieniu z zakładami uprawy tytoniu. Obowiązek uprawy może być zarządzony, o ile obowiązki uprawy dobrowolnie przyjęte, a zatwierdzone przez izbę rolniczą z uwzględnieniem § 6 niniejszego rozporządzenia, nie wyczerpują planu upraw na dany okręg. Upraw, nie zatwierdzonych przez izbę rolniczą, nie zalicza się na poczet planu upraw.
Zarządzenie wojewody winno szczegółowo określić rodzaje roślin, podlegających obowiązkowi uprawy oraz obszar, jaki należy uprawić.
Najmniejszy obszar jednej plantacji stanowi dla:
a)
buraka cukrowego - 20 arów,
b)
roślin oleistych - łącznie 20 arów,
c)
cykorii - 10 arów,
d)
tytoniu - 8 arów.
W wypadkach wprowadzenia obowiązku uprawy roślin przemysłowych łączna powierzchnia wszystkich tych upraw nie może przekraczać:
w gospod. ponad 2 ha do 5 ha ziemi ornej - 0,2 ha
" od 5 " " 10 " " "- 0,8 "
" " 10 " " 20 " " " - 1,5 "
" " 20 " " 50 " " " - 3 "

Gospodarstwa, posiadające do 2 ha ziemi ornej, zwolnione są od obowiązku uprawy roślin przemysłowych.

Uprawa roślin wymienionych w § 1 może odbywać się tylko na glebach nadających się do danej uprawy i gwarantujących co najmniej średni plon.
Ustalenie przydatności pod uprawę: a) roślin określonych w § 1 od a) do c) należy do właściwości izb rolniczych i powiatowych biur rolnych, b) tytoniu - do inspektorów uprawy tytoniu w porozumieniu z powiatowym biurem rolnym.
Na podstawie zarządzenia wojewody, określonego w § 2, sporządzą: a) powiatowe biura rolne w porozumieniu ze Związkiem Samopomocy Chłopskiej co do roślin wymienionych w § 1 pkt a)-c), b) inspektorzy uprawy tytoniu - co do tytoniu - listy imienne rolników, w stosunku do których ma być zastosowany obowiązek uprawy. Listy te ulegają zatwierdzeniu przez starostę.

Przy sporządzaniu list rolników i określaniu powierzchni upraw roślin przemysłowych, wymienionych w § 1 należy brać pod uwagę ilość rąk roboczych, siłę nawozową i siłę pociągową danego gospodarstwa oraz w wypadku plantacji buraczanych i cykorii, odległość gospodarstwa od punktu odbioru.

Uchylanie się od obowiązku świadczeń nakazanych niniejszym rozporządzeniem będzie karane w myśl art. 92 ustawy z dnia 30 marca 1939 r. o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 200).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.