Obowiązek uiszczania przedpłat na podatek gruntowy przez podatników podatku gruntowego, osiągających przychody z furmaństwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.32.224

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1952 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 lipca 1952 r.
w sprawie obowiązku uiszczania przedpłat na podatek gruntowy przez podatników podatku gruntowego, osiągających przychody z furmaństwa.

Na podstawie art. 10 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 452) i art. 5 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 56, poz. 506) zarządza się, co następuje:
1.
Podatnicy podatku gruntowego, wykonujący osobiście lub z udziałem członków najbliższej rodziny czynności furmaństwa na rzecz władz, urzędów, zakładów i instytucji państwowych oraz podmiotów gospodarki uspołecznionej, obowiązani są do wpłacania w trybie § 4 przedpłat na podatek gruntowy.
2.
Obowiązek wpłacania przedpłat na podatek gruntowy nie dotyczy przychodów osiąganych za wywózkę drzewa z lasów państwowych.
Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi suma każdorazowo wypłacona podatnikowi z tytułu lub na poczet należności za czynności furmaństwa z wyjątkiem przychodów wymienionych w § 1 ust. 2.
Wysokość przedpłat wynosi 6% od podstawy obliczenia.
Do obliczania i pobierania przedpłat obowiązani są, jako płatnicy, zleceniodawcy wymienieni w § 1 przy każdorazowej wypłacie z tytułu lub na poczet należności za czynności furmaństwa.
1.
Pobrane przedpłaty (§ 1) płatnicy są obowiązani wpłacić na rachunek prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej właściwej według miejsca zamieszkania podatnika w terminach następujących: przedpłaty pobrane w czasie od 1 do 15 każdego miesiąca - do dnia 20 danego miesiąca, pobrane w czasie od 16 do końca miesiąca - do dnia 5 miesiąca następnego.
2.
Płatnicy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pobranych przedpłat oraz składania prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej przy wpłacaniu przedpłat wykazów, uwidaczniając w nich osobę podatnika oraz wysokość przedpłat i podstawę ich obliczenia.
Przedpłaty dokonane na podstawie niniejszego rozporządzenia podlegają potrąceniu od rocznego wymiaru podatku gruntowego.
Rozporządzenie wchodzi w życie w dwa tygodnie po ogłoszeniu.