Rozdział 2 - Społeczny Fundusz Oszczędnościowy. - Obowiązek społecznego oszczędzania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.10.74

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

Rozdział  II.

Społeczny Fundusz Oszczędnościowy.

1.
Środki finansowe z wykonania obowiązku społecznego oszczędzania gromadzone będą w Społecznym Funduszu Oszczędnościowym.
2. 7
Społeczny Fundusz Oszczędnościowy dzieli się na:

fundusz A - prywatnego przemysłu, rzemiosła, handlu i usług z wyjątkiem samodzielnych rybaków kutrowych,

fundusz B - rolnictwa,

fundusz C - pracy najemnej,

fundusz D - rybołówstwa morskiego.

3.
Zadaniem Społecznego Funduszu Oszczędnościowego jest gromadzenie środków na finansowanie inwestycyj oraz zasilanie indywidualne uczestników Funduszu w przypadkach, przewidzianych w niniejszej ustawie.
4.
Ilekroć w ustawie niniejszej jest mowa o funduszach bez bliższego określenia, rozumieć należy fundusze, wymienione w ust. 2.
1.
Administrację oraz nadzór nad środkami finansowymi Społecznego Funduszu Oszczędnościowego wykonuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
2.
Rozporządzenie Rady Ministrów, wydane po uzgodnieniu z Radą Państwa, określi udział, a w szczególności formy kontroli społecznej w zakresie wykonywania niniejszej ustawy.
3.
Rozporządzenie Ministra Skarbu może przekazać całkowicie lub częściowo czynności przyjmowania wpłat oszczędnościowych, wypłat z książeczek oszczędnościowych oraz inne czynności, wynikające z wykonywania obowiązku oszczędzania i administrowania Społecznym Funduszem Oszczędnościowym, a w szczególności ustalanie rocznych wkładów (składek) oszczędnościowych (art. 9 ust. 2 i 3) - innym bankom oraz instytucjom kredytowym i oszczędnościowym.
1.
Czynności przekazane z mocy art. 7 ust. 3 bankom i instytucjom w tym przepisie określonym, mogą być częściowo lub całkowicie zlecone rozporządzeniem Ministra Skarbu placówkom kredytowym, którym w tym przypadku przysługiwać będzie także prawo kontroli zbioru i odprowadzania sum pochodzących ze społecznego oszczędzania.
2.
Szczegółowe przepisy o administrowaniu Społecznym Funduszem Oszczędnościowym, warunki wynagrodzenia Banku Gospodarstwa Krajowego, innych banków i instytucyj kredytowych oraz oszczędnościowych, jak również władz podatkowych za czynności, związane z administracją Społecznym Funduszem Oszczędnościowym oraz za wymiar i pobór składek oszczędnościowych ustali zarządzenie Ministra Skarbu.
3.
Oprocentowanie wkładów, tudzież koszty, związane z administracją i nadzorem nad Społecznym Funduszem Oszczędnościowym, będą obciążały Społeczny Fundusz Oszczędnościowy, zaś dochody z oprocentowania kredytu uruchamianego w oparciu o środki pieniężne Funduszu będą wpływać do Funduszu.
7 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. (Dz.U.49.21.136) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1949 r.