Obowiązek pracy felczerów (starszych felczerów) oraz pielęgniarek w zakładach społecznych służby zdrowia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.42.325

Akt utracił moc
Wersja od: 13 sierpnia 1951 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 31 lipca 1951 r.
w sprawie obowiązku pracy felczerów (starszych felczerów) oraz pielęgniarek w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i z 1951 r. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia.
1.
Czas przewidzianej w art. 27 ust. 1 obowiązkowej pracy felczerów w zakładach społecznych służby zdrowia oraz w lecznictwie pracowniczym ustala się w wymiarze 46 godzin tygodniowo.
2.
Przewidziany w ust. 1 wymiar czasu pracy obowiązkowej obniża się:
1)
do 36 godzin tygodniowo dla felczerów zatrudnionych:
a)
w sanatoriach, szpitalach i oddziałach szpitalnych dla chorych na gruźlicę,
b)
w szpitalach i oddziałach szpitalnych dla chorych zakaźnie,
c)
w szpitalach psychiatrycznych,
2)
do 25 godzin tygodniowo dla felczerów zatrudnionych:
a)
w rentgenologicznych zakładach i pracowniach diagnostycznych, jeżeli praca połączona jest stale z narażeniem na działanie promieni Rentgena,
b)
w rentgenologicznych pracowniach terapeutycznych,
3)
do 24 godzin tygodniowo dla felczerów zatrudnionych w pracowniach radowych, jeżeli praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu.
Od obowiązku pracy przewidzianego w art. 27 ust. 1 wolni są felczerzy niezdolni do wykonywania zawodu wskutek trwałej choroby lub ułomności cielesnej, stwierdzonych świadectwem urzędowym.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m.st. Warszawy lub m. Łodzi) może ustalić czas pracy felczera w wymiarze niższym niż określony w § 2 ze względu na przekroczenie 60 lat życia, a 55 lat życia, jeżeli chodzi o kobiety bądź ze względu na stan zdrowia stwierdzony świadectwem urzędowym.
Na poczet pracy obowiązkowej felczera przewidzianej w art. 27 ust. 1 zalicza się pracę felczera zatrudnionego w służbie zdrowia przez władze, urzędy lub państwowe przedsiębiorstwa i instytucje, jak również w charakterze felczera w kolejowej służbie zdrowia.
1.
Felczer zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin może być powołany do innego zakładu jedynie w takim wymiarze, aby łączna liczba zatrudnienia odpowiadała normom ustalonym w § 2 lub na podstawie § 4.
2.
W przypadku zatrudnienia felczera w dwóch lub więcej zakładach, w których obowiązują różne wymiary godzin, łączna liczba godzin zatrudnienia powinna odpowiadać najniższemu z tych wymiarów.
Felczerów wykonujących swój zawód, a nie zatrudnionych w zakładach wymienionych w § 2 lub zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m.st. Warszawy lub m. Łodzi) powołuje do pracy w jednym z zakładów, położonych w miejscu ich zamieszkania bądź wykonywania zawodu, biorąc pod uwagę ich kwalifikacje zawodowe, miejsce zatrudnienia i miejsce zamieszkania.
1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do starszych felczerów oraz do pielęgniarek z tym, że czas pracy obowiązkowej pielęgniarek ustala się w wymiarze 48 godzin tygodniowo.
2.
Do czasu pracy obowiązkowej pielęgniarek zalicza się również czas pracy w zakładach opieki społecznej oraz w zakładach wychowawczych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.