Obowiązek meldunkowy osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.60.335

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1961 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH I OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 grudnia 1961 r.
w sprawie obowiązku meldunkowego osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

Na podstawie art. 98 ust. 2, art. 102 ust. 4 i art. 162 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) oraz art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o ewidencji i kontroli ruchu ludności (Dz. U. Nr 33, poz. 164) zarządza się, co następuje:
Przez użyte w rozporządzeniu określenie wojskowy obowiązek meldunkowy - rozumie się obowiązek meldunkowy osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu lub obowiązkowi służby wojskowej kobiet, określony w art. 96 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 oraz w art. 107 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108).
1.
Wojskowy obowiązek meldunkowy ciąży na:
1)
przedpoborowych,
2)
poborowych (również na poborowych korzystających z odroczenia zasadniczej służby wojskowej oraz zaliczanych do ponadkontyngentu),
3)
żołnierzach zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej bez przeniesienia do rezerwy,
4)
studentach szkół wyższych i słuchaczach innych szkół odbywających wojskowe szkolenie w ramach studium wojskowego oraz na osobach, które były przeznaczone do wojskowego szkolenia studentów, a nie ukończyły tego szkolenia - do czasu przeniesienia ich do rezerwy,
5)
żołnierzach rezerwy.
2.
Wojskowy obowiązek meldunkowy ciąży również na kobietach:
1)
przeznaczonych do służby wojskowej i przeniesionych do rezerwy,
2)
przeniesionych do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej lub po ukończeniu wojskowego szkolenia studentek szkół wyższych.
Wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu nie podlegają osoby pełniące czynną służbę wojskową.
Wojskowy obowiązek meldunkowy ustaje w razie zwolnienia od powszechnego obowiązku wojskowego lub od obowiązku służby wojskowej kobiet.
Wojskowy obowiązek meldunkowy osób wymienionych w § 2 polega na:
1)
zgłaszaniu:
a)
zmian miejsca pobytu stałego (zamieszkania) oraz zmian miejsca pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące,
b)
wyjazdu z miejsca zamieszkania na pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące i powrotu do miejsca zamieszkania po czasowej nieobecności trwającej ponad 2 miesiące,
c)
zmian adresu w obrębie miejsca zamieszkania lub w obrębie miejsca pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące,
d)
zmian imienia lub nazwiska,
e)
zmian dotyczących wykształcenia (w razie uzyskania średniego lub wyższego wykształcenia) i zawodu; osoby posiadające stopień oficerski obowiązane są ponadto do zgłaszania zmian dotyczących miejsca zatrudnienia i stanowiska pracy (stanowiska służbowego),
2)
osobistym zgłaszaniu się na wezwanie właściwych organów (§ 11 ust. 1) w sprawach dotyczących wojskowego obowiązku meldunkowego - w czasie i miejscu określonych w wezwaniu.
1.
Zmiany wymienione w § 5 pkt 1 lit. a), c) i d) zgłasza się łącznie z wykonaniem obowiązku meldunkowego określonego w przepisach o ewidencji i kontroli ruchu ludności, przez wypełnienie formularzy przewidzianych w tych przepisach.
2.
Zmiany wymienione w § 5 pkt 1 lit. b) zgłasza się na formularzu zawiadomienia o czasowej nieobecności w miejscu zamieszkania i o powrocie do miejsca zamieszkania po czasowej nieobecności, stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1.
Zmiany wymienione w § 5 pkt 1 lit. a)-d) zgłasza się osobie prowadzącej książkę meldunkową, a w razie niemożności zgłoszenia ich tej osobie - bezpośrednio właściwemu organowi ewidencji i kontroli ruchu ludności - w następujących terminach:
1)
zmiany dotyczące zameldowania - najpóźniej przed upływem czwartej doby licząc od dnia przybycia,
2)
zmiany dotyczące wymeldowania - bezpośrednio przed wyjazdem, nie później jednak niż w ciągu dwóch dni od chwili wyjazdu,
3)
zmiany imienia lub nazwiska - w ciągu 14 dni od dnia otrzymania dokumentu stwierdzającego zmianę.
2.
Przy zgłaszaniu zmian wymienionych w ust. 1 osoby podlegające wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu obowiązane są przedłożyć wojskowy dokument osobisty lub zaświadczenie o zgłoszeniu się do rejestracji przedpoborowych.
3.
Przepisy § 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 listopada 1961 r. w sprawie wykonywania obowiązku meldunkowego oraz prowadzenia ewidencji ludności (Dz. U. Nr 56, poz. 313) stosuje się odpowiednio.
Zmiany wykształcenia, zawodu, miejsca zatrudnienia i stanowiska pracy (§ 5 pkt 1 lit. e) zgłasza się w ciągu 14 dni od dnia powstania zmiany ustnie lub pisemnie listem poleconym bezpośrednio w wojskowej komendzie rejonowej, w której ewidencji pozostaje osoba obowiązana do zgłoszenia tych zmian. Przy zgłoszeniu ustnym należy okazać dokument uzasadniający zgłoszenie zmiany, a przy zgłoszeniu pisemnym - podać nazwę, numer i datę dokumentu oraz przez kogo został wydany.
1.
Organy ewidencji i kontroli ruchu ludności, którym zgłoszono zmiany wymienione w § 5 pkt 1 lit. a)-d), obowiązane są:
1)
odnotować w rejestrach mieszkańców i kartach pobytu czasowego dane dotyczące stosunku do powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku służby wojskowej kobiet) osób podlegających wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu,
2)
potwierdzić fakt zgłoszenia zmiany w wojskowych dokumentach osobistych lub zaświadczeniach o zgłoszeniu się do rejestracji przedpoborowych przedłożonych przez osoby podlegające wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu,
3)
zawiadomić niezwłocznie organ określony w ust. 2 o zgłoszeniu tych zmian przez osobę podlegającą wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu; wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Zawiadomienia określone w ust. 1 pkt 3 dotyczące:
1)
przedpoborowych i poborowych, którzy nie stawali jeszcze do poboru - przesyła się do właściwych organów prowadzących rejestr przedpoborowych,
2)
pozostałych osób podlegających wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu - przesyła się do właściwych wojskowych komend rejonowych.
3.
Organy ewidencji i kontroli ruchu ludności obowiązane są również do zawiadamiania organów określonych w ust. 2 o zgonach osób podlegających wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu oraz do przesyłania wojskowych dokumentów osobistych osób zmarłych do właściwych wojskowych komend rejonowych.
1.
Osoby podlegające wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu obowiązane są do osobistego zgłaszania się w sprawach dotyczących wojskowego obowiązku meldunkowego na wezwanie:
1)
wojskowych komend rejonowych,
2)
organów prowadzących rejestr przedpoborowych,
3)
organów ewidencji i kontroli ruchu ludności.
2.
Organy określone w ust. 1 wzywają osoby podlegające wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu do zgłoszenia się za pomocą wezwań imiennych, które powinny być doręczone nie później niż na 7 dni przed terminem zgłoszenia.
1.
Niezgłoszenie się na wezwanie może być usprawiedliwione tylko z ważnych przyczyn, jak obłożna choroba osoby wezwanej, śmierć lub obłożna choroba członka najbliższej rodziny, klęska żywiołowa albo inne nadzwyczajne okoliczności.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 osoba wezwana obowiązana jest zawiadomić organ wzywający o niemożności zgłoszenia się w wyznaczonym miejscu i czasie oraz przedłożyć dokumenty stwierdzające niemożność zgłoszenia się.
W razie niezgłoszenia się osoby wezwanej bez uzasadnionych powodów, organ wzywający może wystąpić z wnioskiem do organów Milicji Obywatelskiej o przymusowe doprowadzenie tej osoby, niezależnie od skierowania sprawy na drogę postępowania karno-administracyjnego lub karnego.
1.
Zakład pracy obowiązany jest zwolnić od zajęć pracownika wezwanego w sprawach dotyczących wojskowego obowiązku meldunkowego na czas, jaki jest niezbędny, aby pracownik mógł się zgłosić w oznaczonym terminie.
2.
Organ wzywający (§ 10 ust. 1) obowiązany jest potwierdzić fakt zgłoszenia się pracownika na wezwaniu imiennym lub w osobnym zaświadczeniu.
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 1959 r. w sprawie wojskowych dokumentów osobistych (Dz. U. z 1960 r. Nr 2, poz. 10) § 11 otrzymuje brzmienie:

"§ 11. W razie zgonu posiadacza wojskowego dokumentu osobistego osoby, które w myśl przepisów o dowodach osobistych obowiązane są do zwrotu dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości w razie zgonu ich posiadacza (domownicy zmarłego, kierownicy hoteli, domów wypoczynkowych) obowiązane są również do przekazania wojskowego dokumentu osobistego zmarłego osobie prowadzącej książkę meldunkową lub bezpośrednio organowi ewidencji i kontroli ruchu ludności".

Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 marca 1954 r. w sprawie obowiązku meldunkowego osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (Dz. U. Nr 11, poz. 38).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1962 r. Z tym dniem wchodzą również w życie przepisy art. 90 i 98 ust. 1 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108).
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

ZAWIADOMIENIE

ZAŁĄCZNIK Nr 2

ZAWIADOMIENIE O ZGŁOSZENIU ZMIANY