Obowiązek dokształcania się w zakresie pełnej szkoły powszechnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.70.431

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1947 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 3 września 1947 r.
o obowiązku dokształcania się w zakresie pełnej szkoły powszechnej.

Na podstawie art. 15 i 16 ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 389) oraz art. 1 dekretu z dnia 23 listopada 1945 r. o organizacji szkolnictwa w okresie przejściowym (Dz. U. R. P. z r. 1946 Nr 2, poz. 9) zarządzam, co następuje:
Młodzież, która nie ukończyła co najmniej 6 kl. szkoły powszechnej, a nie jest zatrudniona na podstawie umowy o naukę zawodu i nie uczęszcza do żadnej szkoły państwowej, publicznej lub prywatnej, podlega do 18 roku życia włącznie obowiązkowemu dokształcaniu w zakresie materiału naukowego pełnej szkoły powszechnej.
Dokształcanie to odbywa się w państwowych trzyletnich szkołach dla dorosłych lub na kursach dokształcających według zasad organizacyjnych i programu nauczania zatwierdzonego przez Ministerstwo Oświaty.
Nauka w wymienionych szkołach i na kursach jest bezpłatna.
Od obowiązkowego dokształcania określonego w § 1 niniejszego rozporządzenia zwalnia się młodzież zamieszkałą w miejscowościach, w których nie ma zorganizowanej szkoły dla dorosłych ani odpowiednich kursów dokształcających, bądź zamieszkałą w odległości powyżej 5 km od punktu pobierania nauki.
Osoby obowiązane według niniejszego rozporządzenia do dokształcania się winny zgłosić się w terminie ustalonym przez władze szkolne do rejestracji u kierownika najbliższej publicznej szkoły powszechnej.

Osoby uchylające się od zgłoszenia do rejestracji oraz od obowiązku pobierania nauki podlegają grzywnie do 500 zł miesięcznie do czasu wypełnienia obowiązku. Grzywny ściągane będą przez organa administracji skarbowej na podstawie spisów przygotowanych przez właściwy inspektorat szkolny.

W razie niemożności pobierania nauki w szkołach i na kursach dla dorosłych inspektor szkolny może zezwolić na naukę indywidualną i poddanie się następnie egzaminowi lub całkowicie zwolnić petenta od obowiązku dokształcania się.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1947 r.

Równocześnie traci moc obowiązującą § 7 rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 30 maja 1932 r. o częściowym wykonaniu ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 485).