§ 1. - Obniżka podatku dochodowego od dochodów zagranicznych podmiotów gospodarczych i przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.3.18

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.
§  1.
1.
Podatek dochodowy od zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym, zwanych dalej "podatnikami", od dochodów z działalności gospodarczej, wykonywanej na podstawie przepisów o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne, obniża się o:
1)
5% kwoty obrotu ze sprzedaży wytworzonych wyrobów o charakterze antyimportowym, określanych corocznie w odrębnych przepisach w sprawie wykazu wyrobów o charakterze antyimportowym,
2)
6% kwoty obrotu ze sprzedaży wytworzonych wyrobów oznaczonych państwowym znakiem jakości "Q",
3)
3% kwoty obrotu ze sprzedaży wytworzonych wyrobów oznaczonych państwowym znakiem jakości "1",
4)
3% kwoty obrotu z tytułu działalności gospodarczej w dziedzinach określonych jako preferowane, na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz. U. Nr 41, poz. 325).
5)
2% kwoty obrotu:
a)
ze świadczenia usług dla ludności oraz usług w zakresie rolnictwa,
b)
ze sprzedaży wyrobów na rynek,
c)
z wykonania robót w zakresie budownictwa mieszkaniowego i obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej,
d)
ze sprzedaży materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, określonych przez Ministra Przemysłu w odrębnych przepisach.
2.
Przez usługi dla ludności, o których mowa w ust. 1 pkt 5 lit. a), rozumie się usługi określone w "Skróconej klasyfikacji usług", wprowadzonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do stosowania w planowaniu, statystyce i ewidencji.
3.
Przez usługi w zakresie rolnictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 5 lit. a), rozumie się:
1)
usługi związane z produkcją roślinną i zwierzęcą oraz inne związane z gospodarką rolniczą, określone w "Klasyfikacji usług", wprowadzonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do stosowania w planowaniu, statystyce i ewidencji,
2)
usługi związane z ciągnikami i maszynami rolniczymi oraz urządzeniami i narzędziami dla rolnictwa.
4.
Przez roboty w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej, o których mowa w ust. 1 pkt 5 lit. c), rozumie się roboty budowlano-montażowe dotyczące inwestycji i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej.
5.
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne oznaczone jako rodzinne w "Klasyfikacji obiektów budowlanych", ustalonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
6.
Przez obiekty infrastruktury towarzyszącej rozumie się podstawowe obiekty socjalno-usługowe towarzyszące budownictwu mieszkaniowemu, wymienione w odrębnych przepisach dotyczących zasad realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego, oraz obiekty infrastruktury technicznej, do których zalicza się:
1)
sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych i obiektów socjalno-usługowych,
2)
urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego (drogi, dojścia, dojazdy, zieleń, mała architektura itp.),
3)
urządzenia i obiekty ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci: wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne, jeżeli warunkują one oddanie do użytku obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz socjalno-usługowych.