Nowa klasyfikacja papierosów gatunku luksusowego, wyrabianych przez prywatne fabryki wyrobów tytoniowych, tudzież sposoby ustalenia i ogłaszania cennika wyrobów tytoniowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.34.225

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 3 marca 1923 r.
w przedmiocie nowej klasyfikacji papierosów gatunku luksusowego, wyrabianych przez prywatne fabryki wyrobów tytoniowych, tudzież sposobie ustalenia i ogłaszania cennika wyrobów tytoniowych.

Na podstawia art. 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. Na 47 poz. 409) zmieniając częściowo rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № poz. 916) zarządza się co następuje:
Ustalony w § 6 ustęp 2 litera a rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100 poz. 916) podział papierosów na gatunki otrzymuje następujące brzmienie:

"a) papierosy:

gatunek średni A

" przedni B

" przedni A

" najprzedniejszy B

" najprzedniejszy A

" luksusowy B z ustnikiem

" luksusowy B bez ustnika

" luksusowy A z ustnikiem

" uksusowy A bez ustnika

Na każdy z powyższych gatunków papierosów podobnie jak i przy tytoniach dopuszcza się tylko 2 fermaty różne, zaś dla każdego formatu tylko jedną nazwę.

Przy papierosach gatunku luksusowego B i A należy przepis ten rozumieć w ten sposób, że papierosów gatunku luksusowego B wolno wyrabiać łącznie tylko 2 formaty bez wzglądu na to, czy oba będą bez ustnika, czy z ustnikiem, czy też jeden bez ustnika, a drugi z ustnikiem.

To samo odnosi się analogicznie do papierosów gat. luksusowego A".

Ustęp 3 § 6 powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Skarbu otrzymuje następujące brzmienie:

"Cennik detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych według powyższej klasyfikacji ustanowi Minister Skarbu na wniosek Generalnej Dyrekcji Monopolu Tytoniowego na podstawie kalkulacji przedłożonych przez prywatnych fabrykantów, a przez Generalną Dyrekcje Monopolu Tytoniowego zatwierdzonych".

Ustąp 11 § 6 cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Skarbu otrzymuje następujące brzmienie:

"Potrzebne do oklejania wyrobów tytoniowych opaski monopolowe winni fabrykanci zakupywać zgóry za gotówką w kasach skarbowych, o ile nie korzystają z udzielonych im przez władzę skarbową kredytów.

Oprócz ceny opaski, która oblicza się z określonego w § 6 ustęp 1 stosunku procentowego zysku monopolowego do każdorazowego cennika wyrobów, tytoniowych obowiązani są fabrykanci prywatni opłacić koszta nakładu opasek monopolowych, które aż do odwołania ustala się w wysokości 5 (pięć) mk. za 1 opaskę.

Przed każdą zmianą cennika wyrobów tytoniowych winny izby skarbowe przeprowadzić w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych tudzież w tychże fabryk składach fabrycznych zbadania zapasu opasek monopolowych tak. w stanie wolnym jak i naklejonych na gotowych wyrobach i ściągnąć za te zapasy opasek dopłatę w razie podwyżki cennika, lub leż zbonifikować różnicę ich ceny w razie zniżki cennika".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 27 lipca 1923 r. zwrot kosztów nakładu opasek monopolowych podwyższa się do Mk. 25 za sztuką, zgodnie z § 4 rozporządzenia z dnia 10 lipca 1923 r. w przedmiocie podwyższenia opłaty pobieranej od prywatnych fabrykantów wyrobów tytoniowych za stały dozór skarbowy i podwyższenia opłat kontrolnych od wyrobów tytoniowych wywożonych zagranicę oraz w przedmiocie zwrotu " kosztów nakładu opasek monopolowych (Dz.U.23.73.570).

Z dniem 10 października 1923 r. ) zwrot kosztów nakładu opasek monopolowych, przeznaczonych do oklejania wyrobów tytoniowych, ustala się w wysokości mk. 150 (sto pięćdziesiąt) za jedną opaską, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 24 września 1923 r. w przedmiocie nowego unormowania zwrotu kosztów nakładu tytoniowych opasek monopolowych (Dz.U.23.102.799).

Z dniem 15 listopada 1923 r. zwrot kosztów nakładu opasek monopolowych, przeznaczonych do oklejania wyrobów tytoniowych, ustala się w wysokości mk. 1.000 (tysiąc) za jedną opaskę, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 6 listopada 1923 r. w przedmiocie nowego unormowania zwrotu kosztów nakładu tytoniowych opasek monopolowych (Dz.U.23.116.927).

Z dniem 1 stycznia 1924 r. zwrot kosztów nakładu opasek monopolowych, przeznaczonych do oklejania wyrobów tytoniowych, ustala się w wysokości za 1.000 (tysiąc) sztuk opasek 1 (jeden) frank złoty, płatny w markach polskich, według kursu franka złotego, ustalonego przez Ministra Skarbu i obowiązującego dla cen artykułów monopolowych w tym tygodniu, w którym wypada dzień zapłaty powyższego zwrotu nakładu opasek monopolowych, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1923 r. w przedmiocie nowego unormowania zwrotu kosztów nakładu tytoniowych opasek monopolowych (Dz.U.23.137.1151).