Rozdział 2 - Zawarcie umowy offsetowej - Niektóre umowy zawierane w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1218 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 czerwca 2022 r.

Rozdział  2

Zawarcie umowy offsetowej

1. 
Umowę offsetową zawiera się po przeprowadzeniu negocjacji na podstawie oferty offsetowej zagranicznego dostawcy, która jest zgodna z wymaganiami, o których mowa w art. 8 ust. 3 pkt 1, określonymi przez Ministra Obrony Narodowej.
2. 
W negocjacjach prowadzonych przez Ministra Obrony Narodowej uczestniczy zamawiający.
3. 
Umowę offsetową zawiera Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Obrony Narodowej, po zasięgnięciu opinii Komitetu Offsetowego. Zawarcie umowy nie może nastąpić na warunkach mniej korzystnych niż określone w ofercie offsetowej.
4. 
Zastosowanie offsetu wymaga uzasadnienia stosownie do art. 346 ust. 1 lit. b TFUE.
5. 
Przed zawarciem umowy offsetowej, minister kierujący działem administracji rządowej, któremu jednostka organizacyjna będąca zamawiającym podlega lub jest przez niego nadzorowana, przedkłada Radzie Ministrów uzasadnienie jej zawarcia.
6. 
Jeżeli kierownikiem zamawiającego jest centralny organ administracji rządowej, który nie podlega ministrowi kierującemu działem administracji rządowej ani nie jest przez tego ministra nadzorowany, podmiotem właściwym do przedłożenia uzasadnienia, o którym mowa w ust. 5, jest ten organ.
7. 
Rada Ministrów, na wniosek Ministra Obrony Narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych, działających w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki, określi, w drodze rozporządzenia, tryb i zasady postępowania w zakresie sporządzenia uzasadnienia i oceny konieczności zastosowania offsetu w celu ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa, mając na uwadze obowiązek zapewnienia prawidłowego stosowania art. 346 ust. 1 lit. b TFUE.
1. 
Zamawiający niezwłocznie informuje Ministra Obrony Narodowej o zamiarze wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia dotyczącego produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi, o których mowa w art. 346 ust. 1 lit. b TFUE. Informacja obejmuje co najmniej przedmiot postępowania o udzielenie zamówienia oraz dokument zawierający ocenę występowania podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa.
2. 
Minister Obrony Narodowej, na podstawie informacji, o której mowa w ust. 1, oraz uzasadnienia, o którym mowa w art. 7 ust. 5, po uzyskaniu opinii Komitetu Offsetowego, niezwłocznie przekazuje zamawiającemu założenia do oferty offsetowej wraz z projektem umowy offsetowej.
3. 
Założenia do oferty offsetowej określają w szczególności:
1)
wymagania dla utrzymania lub ustanowienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potencjału w zakresie zdolności produkcyjnych, serwisowych i obsługowo-naprawczych, a także innych, niezbędnych z punktu widzenia ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa;
2)
sposób i kryteria dokonywania oceny oferty offsetowej;
3)
przewidywany okres dokonania oceny ofert offsetowych i przeprowadzenia negocjacji w celu zawarcia umowy offsetowej.
4. 
Założenia do oferty offsetowej i projekt umowy offsetowej stanowią element warunków postępowania o udzielenie zamówienia o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.
5. 
Zagraniczny dostawca składa ofertę offsetową Ministrowi Obrony Narodowej nie później niż w terminie złożenia zamawiającemu oferty na dostawę.
6. 
Minister Obrony Narodowej dokonuje oceny ofert offsetowych, a jej wyniki niezwłocznie przekazuje zamawiającemu.
7. 
Zamawiający dokonuje wyboru oferty na dostawę, uwzględniając ocenę oferty offsetowej. O wyborze oferty na dostawę zamawiający niezwłocznie informuje Ministra Obrony Narodowej.
8. 
Minister Obrony Narodowej prowadzi negocjacje w celu zawarcia umowy offsetowej z zagranicznym dostawcą wybranym przez zamawiającego.
9. 
Przedmiotem negocjacji z zagranicznym dostawcą są w szczególności:
1)
przedmiot zobowiązań offsetowych;
2)
terminy wykonywania zobowiązań offsetowych.
10. 
Minister Obrony Narodowej niezwłocznie przekazuje zamawiającemu informację o zakończeniu negocjacji i zawarciu umowy offsetowej.
11. 
Umowa dostawy nie może być zawarta przed datą wejścia w życie umowy offsetowej.
12. 
W przypadku braku porozumienia co do postanowień umowy offsetowej w terminie określonym przez zamawiającego w warunkach postępowania, z przyczyn leżących po stronie zagranicznego dostawcy, Minister Obrony Narodowej informuje zagranicznego dostawcę o wykluczeniu go z postępowania. Za przyczynę leżącą po stronie zagranicznego dostawcy uznaje się w szczególności niezgodność proponowanych przez zagranicznego dostawcę postanowień umowy offsetowej z wymaganiami, o których mowa w art. 8 ust. 3 pkt 1.
13. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 12, dalsze postępowanie prowadzi się z zastosowaniem procedury, o której mowa w ust. 8-12, z udziałem zagranicznego dostawcy, który przedstawił kolejną najkorzystniejszą ofertę zgodnie z oceną zamawiającego.

W przypadku gdy postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawę jest prowadzone w trybie negocjacji z jednym zagranicznym dostawcą, procedurę zawarcia umowy offsetowej określa Minister Obrony Narodowej po zasięgnięciu opinii Komitetu Offsetowego.

1. 
Zamawiający zawiadamia Ministra Obrony Narodowej o każdej istotnej zmianie umowy dostawy. Przepisy art. 8 ust. 1 i 11 stosuje się odpowiednio.
2. 
W przypadku zmiany, o której mowa w ust. 1, Minister Obrony Narodowej, po zasięgnięciu opinii Komitetu Offsetowego, podejmuje decyzję w sprawie zmiany umowy offsetowej.
1. 
W przypadku gdy co najmniej jedna oferta na dostawę nie podlega obowiązkowi zawarcia umowy offsetowej, zamawiający dokonuje oceny wszystkich ofert bez uwzględniania kryterium offsetowego. W przypadku gdy w wyniku takiej oceny najkorzystniejsza okaże się oferta niepodlegająca obowiązkowi zawarcia umowy offsetowej, zamawiający zawiera umowę dostawy z pominięciem procedury, o której mowa w art. 8. W przypadku gdy w wyniku dokonanej oceny najlepsza okaże się oferta podlegająca obowiązkowi zawarcia umowy offsetowej, dalsze postępowanie jest prowadzone zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 8.
2. 
Jeżeli negocjacje oferty na dostawę nie doprowadzą do zawarcia umowy, dalsze postępowanie jest prowadzone z udziałem dostawcy, który przedstawił kolejną najkorzystniejszą ofertę, zgodnie z oceną zamawiającego. Przepis ust. 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.
3. 
W przypadku gdy najkorzystniejsza oferta na dostawę nie podlega obowiązkowi zawarcia umowy offsetowej, Minister Obrony Narodowej wstrzymuje procedurę oceny ofert offsetowych. Procedura oceny ofert offsetowych zostaje wznowiona, gdy dalsze postępowanie jest prowadzone z udziałem zagranicznego dostawcy w przypadku, o którym mowa w ust. 2.
1. 
Ofertę offsetową sporządza się w języku polskim, z zachowaniem formy pisemnej pod rygorem nieważności.
2. 
Oferta, o której mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
informacje na temat formy prawnej oraz sposobu reprezentacji zagranicznego dostawcy;
2)
informację o wynikach finansowych za ostatnie 3 lata działalności zagranicznego dostawcy, a w przypadku gdy zagraniczny dostawca istnieje przez okres krótszy niż 3 lata, informację o wynikach finansowych za cały okres działalności;
3)
informacje dotyczące wykonanych lub wykonywanych przez zagranicznego dostawcę umów offsetowych;
4)
określenie przedmiotu zobowiązań offsetowych;
5)
wskazanie terminów wykonywania zobowiązań offsetowych;
6)
listy intencyjne lub inne dokumenty potwierdzające uzgodnienia zawarte między offsetodawcą a offsetobiorcami w sprawie wykonania zobowiązań offsetowych.
3. 
Brak listów intencyjnych lub innych dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 6, skutkuje pominięciem zobowiązania offsetowego w ocenie oferty offsetowej.
4. 
Jeżeli oferta offsetowa nie spełnia wymagań określonych w założeniach, Minister Obrony Narodowej wzywa do jej uzupełnienia, określając termin i zakres tego uzupełnienia. Ofertę nieuzupełnioną w wyznaczonym terminie pozostawia się bez rozpoznania.
1. 
Zagraniczny dostawca składa Ministrowi Obrony Narodowej wniosek o zaliczenie zobowiązania offsetowego na poczet umowy offsetowej nie później niż w terminie 90 dni od daty wykonania zobowiązania offsetowego.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie zobowiązania offsetowego;
2)
przedmiot zobowiązania offsetowego;
3)
terminy wykonywania zobowiązania offsetowego;
4)
zakres zobowiązania offsetowego;
5)
sposób wykonania zobowiązania offsetowego w zakresie, o którym mowa w pkt 4;
6)
oświadczenie offsetodawcy o wykonaniu zobowiązania offsetowego zgodnie z umową offsetową.
3. 
Zagraniczny dostawca dołącza do wniosku, o którym mowa w ust. 1, oświadczenie offsetobiorcy o wykonaniu zobowiązania offsetowego.
4. 
W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w ust. 1, nie spełnia wymogów określonych w ust. 2 i 3, Minister Obrony Narodowej, w terminie 14 dni od daty wpłynięcia wniosku, wzywa zagranicznego dostawcę do uzupełnienia wniosku w terminie nie dłuższym niż 30 dni.
5. 
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, został złożony po terminie, o którym mowa w ust. 1, albo nie został uzupełniony w wyznaczonym terminie Minister Obrony Narodowej pozostawia wniosek bez rozpoznania.
6. 
Minister Obrony Narodowej, dokonując oceny wniosku, o którym mowa w ust. 1, może:
1)
żądać przedstawienia przez zagranicznego dostawcę dodatkowych dokumentów oraz informacji niezbędnych do dokonania oceny zasadności wniosku;
2)
zasięgać opinii biegłego rewidenta lub innej osoby niebędącej pracownikiem urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej, dysponującej odpowiednią wiedzą specjalistyczną w sprawie wykonania zobowiązania offsetowego.
1. 
Minister Obrony Narodowej określa okres wykonania umowy offsetowej; okres ten nie może przekraczać 10 lat.
2. 
Umowę offsetową zawiera się w formie pisemnej pod rygorem nieważności.