Niektóre podatki i inne należności pieniężne pobierane w formie łącznego zobowiązania pieniężnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.29.173

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1979 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 sierpnia 1976 r.
w sprawie niektórych podatków i innych należności pieniężnych pobieranych w formie łącznego zobowiązania pieniężnego.

Na podstawie art. 1 ust. 4, art. 3 ust. 2, art. 7 i art. 8 ustawy z dnia 11 listopada 1965 r. o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz. U. Nr 46, poz. 288) w związku z art. 95 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1975 r. Nr 26, poz. 139) oraz na podstawie art. 123 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami) i art. 10 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
Przez użyte w rozporządzeniu określenie "zobowiązanie pieniężne" rozumie się zobowiązanie pieniężne określone w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 listopada 1965 r. o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz. U. Nr 46, poz. 288), zwanej dalej "ustawą".
Listą należności określonych w art. 1 ustawy obejmuje się również należności z tytułu:
1) 1
składek na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń za obowiązkowe ubezpieczenia rolników od odpowiedzialności cywilnej,
2)
opłat za urządzenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorcze urządzenia kanalizacyjne wsi wykonane przez Państwo w nieruchomościach stanowiących własność (będących w posiadaniu lub użytkowaniu) osób fizycznych; należności te ujmuje się w nakazach płatniczych pod nazwą "opłaty za urządzenia wodne",
3) 2
składek na fundusz emerytalny rolników.
Przepisy ustawy stosuje się do gospodarstw rolnych na obszarach miast (dzielnic) w zakresie należności z tytułu:
1)
podatku gruntowego łącznie z opłatą leśną,
2)
podatku od nieruchomości od budynków zajętych w całości przez właściciela,
3) 3
składek na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń za obowiązkowe ubezpieczenia rolników od odpowiedzialności cywilnej, jak również za obowiązkowe ubezpieczenia budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych,
4)
funduszu gminnego miasta (dzielnicy),
5)
należności Państwowego Funduszu Ziemi,
6)
opłaty melioracyjnej,
7) 4
składek na fundusz emerytalny rolników.
Osobą, na którą wystawia się nakaz płatniczy, prowadzi rachunkowość, wystawia tytuły wykonawcze w postępowaniu egzekucyjnym i załatwia inne sprawy ze skutkiem dla pozostałych osób, na których ciąży obowiązek uiszczenia zobowiązania pieniężnego, jest:
1)
jeżeli w skład zobowiązania pieniężnego wchodzi podatek gruntowy - podatnik podatku gruntowego w rozumieniu przepisów o tym podatku; jeżeli gospodarstwo stanowi własność (współwłasność) kilku osób - ta spośród nich, która to gospodarstwo w całości prowadzi, a jeżeli gospodarstwo rolne prowadzą wszyscy lub niektórzy spośród właścicieli (współwłaścicieli) albo inne osoby nie będące właścicielami (współwłaścicielami) gospodarstwa - którykolwiek z właścicieli (współwłaścicieli) gospodarstwa rolnego,
2)
jeżeli w skład zobowiązania pieniężnego nie wchodzi podatek gruntowy, a wchodzi podatek od nieruchomości - podatnik podatku od nieruchomości w rozumieniu przepisów o tym podatku; przepis pkt 1, dotyczący właścicieli (współwłaścicieli) gospodarstwa rolnego, stosuje się odpowiednio do właścicieli (współwłaścicieli) nieruchomości,
3)
w wypadkach nie wymienionych w pkt 1 i 2 - osoba, z którą wiąże się zobowiązanie pieniężne, a gdy jest kilka osób - ta osoba, na którą przypada największy wymiar należności wchodzącej w skład zobowiązania pieniężnego.
Przepisy § 4 nie mają zastosowania do zobowiązania pieniężnego w części dotyczącej składki na fundusz emerytalny rolników, jeżeli gospodarstwo rolne prowadzą współwłaściciele lub osoby nie będące właścicielami (współwłaścicielami) tego gospodarstwa. W tym wypadku nakazy płatnicze na zobowiązanie w części dotyczącej składki na fundusz emerytalny rolników wystawia się na osobę lub osoby prowadzące gospodarstwo rolne lub jego część i doręcza tej osobie lub tym osobom.
Zobowiązanie pieniężne jest płatne:
1)
jeżeli kwota zobowiązania za dany rok nie przekracza 600 zł - w całości jednorazowo w terminie do dnia 15 lutego,
2)
jeżeli kwota zobowiązania pieniężnego za dany rok przekracza 600 zł - w czterech ratach: I rata do dnia 15 lutego, II rata do dnia 15 maja, III rata do dnia 15 września i IV rata do dnia 15 listopada.
1.
Rozliczeń z wpływów na poczet należności wchodzących w skład zobowiązania pieniężnego z poszczególnymi wierzycielami dokonuje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego. Podziału łącznych wpływów (bieżących i na poczet zaległości) na poszczególne tytuły należności dokonuje się według procentowego udziału przypisu netto poszczególnych należności w roku kalendarzowym w ogólnej sumie przypisu zobowiązania pieniężnego w tym roku.
2.
Zasady rozliczeń terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń z tytułu należności za inkaso składek, dodatku za zwłokę oraz z tytułu różnic między kwotą wpływów a kwotą przypisu składek zostaną określone odrębnie.
Jeżeli w skład zobowiązania pieniężnego wchodzi należność Państwowego Funduszu Ziemi z tytułu nadania gospodarstwa (działki), przy wydawaniu zaświadczenia o całkowitej spłacie tej należności zaległość w spłacie zobowiązania pieniężnego w granicach wymagalnych rat Państwowego Funduszu Ziemi uważa się za zaległość na rzecz Funduszu.
Przepisów § 2-4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 1976 r. w sprawie niektórych podatków i opłat terenowych (Dz. U. Nr 18, poz. 112) nie stosuje się do podatników podatku od nieruchomości w odniesieniu do nieruchomości położonych na obszarze:
1)
gmin,
2)
miast, jeżeli nieruchomości te nie są wynajęte lub wydzierżawione, lecz zajęte w całości przez właściciela, a podatnik jest równocześnie podatnikiem podatku gruntowego.
1.
Podatnicy określeni w § 8 są obowiązani składać terenowemu organowi administracji państwowej stopnia podstawowego corocznie w terminie do dnia 10 października według stanu z dnia 1 października wykazy nieruchomości lub oświadczenia, o których mowa w § 1 rozporządzenia Ministra Finansów powołanego w § 8.
2.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego mogą zwolnić wszystkie lub niektóre kategorie osób od obowiązku, o którym mowa w ust. 1, na okres nie dłuższy niż trzy lata.
3.
Jeżeli w ciągu roku podatkowego zaszła zmiana w podstawie opodatkowania, która będzie miała wpływ na wysokość podatku od nieruchomości na rok następny, podatnicy są obowiązani zawiadomić o tym właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego w ciągu miesiąca od zajścia zmiany.
4.
Jeżeli obowiązek podatkowy z tytułu podatku od nieruchomości powstał w ciągu roku (np. w stosunku do budynków nowo wzniesionych lub odbudowanych), podatnicy są obowiązani złożyć właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej stopnia podstawowego wykazy nieruchomości wymienione w § 1 rozporządzenia Ministra Finansów powołanego w § 8 w terminie dwóch tygodni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Tracą moc rozporządzenia Ministra Finansów:
1)
z dnia 10 grudnia 1970 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz. U. z 1970 r. Nr 30, poz. 255, z 1971 r. Nr 31, poz. 284 i z 1973 r. Nr 2, poz. 19),
2)
z dnia 10 września 1975 r. w sprawie włączenia do zobowiązania pieniężnego należności z tytułu składek za obowiązkowe ubezpieczenia rolników od nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej (Dz. U. Nr 31, poz. 167).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1977 r., z wyjątkiem przepisów § 9 ust. 1 i 2, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
2 § 2 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
3 § 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
4 § 3 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
5 § 4a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1979 r.