Należności za podróże służbowe, delegacje (odkomenderowania) i przeniesienia, odbywane poza granicami Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.65.579

Akt jednorazowy
Wersja od: 22 lipca 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lipca 1927 r.
w sprawie należności za podróże służbowe, delegacje (odkomenderowania) i przeniesienia, odbywane poza granicami Państwa.

Na zasadzie art. 10 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. G. R. P. № 116, poz. 924) i art. 6 § 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. o uposażeniu sędziów w sądownictwie powszechnem i administracyjnem oraz prokuratorów (Dz. U. R. P. № 134, poz. 1107) zarządza się co następuje:
§ 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 23 września 1925 r. o należnościach za podróże służbowe, delegacje (odkomenderowania) i przeniesienia, odbywane poza granicami Państwa przez funkcjonarjuszów państwowych, sędziów, prokuratorów oraz wojskowych (Dz. U. R. P. № 101, poz. 711) otrzymuje następujące brzmienie:

"Rozporządzenie niniejsze normuje należności za odbywane poza granicami Państwa podróże służbowe, delegacje (odkomenderowania) i przeniesienia funkcjonarjuszów państwowych, wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 9 października 1923 r., praktykantów w służbie administracyjnej, sędziów, prokuratorów i kandydatów na stanowiska sędziowskie, wojskowych zawodowych, wojskowych, wymienionych w art. 111, 112, 113 i 114 wyżej powołanej ustawy, oraz szeregowych niezawodowych",

§ 2 wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów otrzymuje brzmienie następujące:

"Należności, unormowane niniejszem rozporządzeniem, przysługują w czasie podróży zagranicą od chwili przejazdu do chwili powrotu przez polski punkt graniczny. Za czas podróży i pobytu na obszarze Państwa Polskiego przysługują diety i zwrot kosztów podróży według norm, ustalonych dla podróży służbowych w kraju, z wyjątkiem zwrotu kosztów przejazdu koleją oraz przewozu koleją bagażu podróżnego, a przy podróżach kurjerów dyplomatycznych oraz przesiedleniach także kosztów dorożek i tragarzy, do którego to zwrotu mają zastosowanie §§ 13, 16 ust. 2 i 17 niniejszego rozporządzenia.

Przy podróżach zagranicznych przysługują przez cały czas podróży i pobytu poza granicami Państwa diety, przewidziane dla krańcowego punktu tej podróży. W razie jednak zatrzymania się w drodze dłużej, niż 24 godziny, przysługują za ten czas diety według normy stawek, ustalonych dla państwa, w którem się zatrzymano.

W wypadku podróży z zagranicy do kraju należą się za czas podróży do granicy Państwa Polskiego diety według norm, przewidzianych dla państwa, z którego odbywa się podróż z zastosowaniem przepisu, zawartego w drugiem zdaniu poprzedniego ustępu.

Za podróże służbowe pracowników kolejowych z kraju do stacyj kolejowych (miejscowości) granicznych, położonych na obcem terytorjum, przysługują diety według norm, przewidzianych dla podróży służbowych w kraju",

§ 4 powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów otrzymuje następujące brzmienie: "Diety ustala się jak następuje:

1. Azja z wyjątkiem obszaru, wchodzącego w skład Turcji i Związku Socjalistycznych Republik Rad, Afryka, Ameryka i Australja.

GrupauposażeniaI-IVdol.am.13
""V-VI""11
""VII-IX""9
""X-XII""5
""XIII-XVI""4

2. Wielka Brytanja.

GrupauposażeniaI-IVdol.am.11
""V-VI""9
""VII-IX""7
""X-XII""4
""XIII-XVI""3

3. Danja, Holandja, Norwegja i Szwecja.

GrupauposażeniaI-IVdol.am.10
""V-VI""8
""VII-IX""6
""X-XII""3
""XIII-XVI""

4. Turcja i Związek Socjalistycznych Republik Rad.

GrupauposażeniaI-IVdol.am.9
""V-VI""7
""VII-IX""5
""X-XII""3
""XIII-XVI""2,25

5. Szwajcarja.

GrupauposażeniaI-IVfr.szw.32
""V-VI""27
""VII-IX""21
""X-XII""15
""XIII-XVI""10

6. Niemcy.

GrupauposażeniaI-IVmk.n.28
""V-VI""22
""VII-IX""17
""X-XII""12
""XIII-XVI""8

7. Belgja, Francja, Grecja, Hiszpanja, Portugalja i Włochy.

GrupauposażeniaI-IVfr.szw.30
""V-VI""26
""VII-IX""21
""X-XII""13
""XIII-XVI""10

8. Austrja, Finlandja i Węgry.

GrupauposażeniaI-IVfr.szw.25
""V-VI""22
""VII-IX""18
""X-XII""12
""XIII-XVI""8

9. Bułgarja, Estonja, Jugosławja, Łotwa i Rumunja,

GrupauposażeniaI-IVfr.szw.23
""V-VI""19
""VII-IX""16
""X-XII""10
""XIII-XVI""8

10. Czechosłowacja.

GrupauposażeniaI-IVkor.cz.150
""V-VI""125
""VII-IX""95
""X-XII""60
""XIII-XVI""50

Diety należne przy podróżach do państw, wymienionych pod 7), 8) i 9), płatne są we frankach francuskich lub w walucie tego kraju, do którego wyjeżdża funkcjonariusz, lub w którym się zatrzymuje po drodze dłużej niż 24 godzin, według przeciętnego kursu franka szwajcarskiego w dniu, poprzedzającym rozpoczęcie podróży na giełdzie stolicy tego kraju, do którego podróż się odbywa. Przy podróżach dłużej trwających oraz delegacjach (odkomenderowaniach), przy których wypłata diet ma miejsce miesięcznie, obliczanie diet następuje według kursu franka szwajcarskiego z ostatniego dnia miesiąca, poprzedzającego wypłatę.

Ustęp pierwszy § 6 wyżej wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów otrzymuje następujące brzmienie:

"Po upływie dwu pierwszych tygodni delegacji (odkomenderowania), liczonych od następnego dnia po przybyciu do miejsca delegacji (odkomenderowania), wypłaca się utrzymującym godzinę w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 9 października 1923 r. diety zmniejszone o 20%, samotnym w rozumieniu powyższego artykułu - diety zmniejszone o 40%".

§ 7 tegoż rozporządzenia Rady Ministrów otrzymuje następujące brzmienie:

"Jednostką obliczenia diet jest 24-godzinny okres czasu, liczący się od chwili rozpoczęcia podróży do chwili ukończenia podróży.

Za czas krótszy, niż 24 godziny, wypłaca się całą dietę, jeżeli czynność służbowa łącznie z podróżą lub sama podróż odbywała się w porze nocnej co najmniej przez 6 godzin między 21-ą a 6-tą godziną, w przeciwnym razie wypłaca się tylko połowę diet, o ile czynność służbowa łącznie z podróżą lub sama podróż trwała co najmniej 6 godzin.

Jeżeli w ciągu 24 godzinnego czasu podróż służbowa odbywała się zarówno na obszarze Państwa Polskiego, jak i na terytorjum zagranicznem, a pobyt na terytorjum zagranicznem trwał co najmniej 6 godzin, należą się diety zagraniczne",

Po § 10 wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów dodaje się następujący § 10a.

"Przepisy, zawarte §§ 9 i 10, stosują się również do podróży, pozostających w związku z przeniesieniem na inne miejsce służbowe (§ 3 ust. 3)".

§ 11 wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów otrzymuje następujące brzmienie:

"Wojskowym, odkomenderowanym zagranicę, przysługują po nieprzerwanym rocznym pobycie zagranicą w charakterze odkomenderowanego w każdym następnym roku pobytu zagranicą diety za czas urlopu wypoczynkowego, spędzonego zagranicą, nie za dłuższy jednak okres czasu, niż za cztery tygodnie".

§ 12 wyżej wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów uchyla się.
Po ustępie piątym § 13 wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów wstawia się następujący ustęp:

"Funkcjonariuszom państwowym i wojskowym, którym w myśl postanowienia zawartego w ustępie drugim niniejszego paragrafu przysługuje zwrot ceny biletu I kl., zwraca się przy podróżach, pozostających w związku z przeniesieniem na inne miejsce służbowe (§ 3 ust. 3), faktycznie przeniesiony i udowodniony koszt przejazdu wozem sypialnym, o ile zachodzą warunki, ustalone w punktach a) i d) ustępu piątego niniejszego paragrafu".

Po § 13 wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów wstawia się następujące paragrafy 13a i 13b.

"§ 13a: Przy przejazdach linjami kolejowemi Związku Socjalistycznych Republik Rad zwraca się funkcjonariuszom państwowym i wojskowym, pobierającym uposażenie według grupy od I-XII cenę t. zw. miękkiego miejsca, zaś pobierającym uposażenie według grupy od XIII-XVI cenę, t. zw. twardego miejsca. Przy przejazdach wymienionemi linjami zwraca się ponadto, pod warunkami ustalonemi w punktach a) i d) ustępu piątego § 13, pobierającym uposażenie według grupy I-VI koszt przejazdu wozem sypialnym na miejscu I kategorji, zaś pobierającym uposażenie według grupy od VII-XII koszt przejazdu wozem sypialnym na miejscu II kategorji. Funkcjonarjusze państwowi i wojskowi, pobierający uposażenie według grupy od XIII-XVI, otrzymują pod warunkiem, ustalonym w punkcie a ustępu piątego § 13, zwrot ceny t. zw. "miejscówki",

§ 13b: Wyszczególnieni w § 1 wojskowi, wyjeżdżający pierwszy raz zagranicą służbowo, otrzymują tytułem ryczałtu na uzupełnienie ubrania cywilnego kwotę 250 zł. Wojskowi, wyjeżdżający zagranicę ponownie po upływie 3 lat od daty otrzymania ryczałtu oraz przebywający służbowo zagranicą bez przerwy dłużej, niż rok, otrzymują jako ryczałt na uzupełnienie ubrania cywilnego kwotę 145 zł.

W ustępie pierwszym § 16 wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów zastępuje się cyfrę "100" cyfrą "50".
Ustęp przedostatni § 20 powyższego rozporządzenia Rady Ministrów otrzymuje następujące brzmienie:

"Skarb Państwa zwraca udowodnione koszty ubezpieczenia przewożonego urządzenia domowego do wysokości, nieprzekraczającej w stosunku do kierowników poselstw i konsulatów 15%, w stosunku zaś do pozostałych urzędników i oficerów 10% norm, o których mowa w pierwszych trzech ustępach niniejszego paragrafu. Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego łącznie ze zwrotem kosztów ubezpieczenia nie może jednak przekraczać tychże norm".

Po § 26 wyżej wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów wstawia się § 26-a o brzmieniu następującem:

"Funkcjonarjusze państwowi i wojskowi, odbywający podróże w charakterze kurjerów dyplomatycznych do miejscowości, objętych normalnemi rutami kurjerskiemi, otrzymują ryczałt, którego wysokość dla poszczególnych rut ustali Minister Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Ryczałt ten obejmuje: diety obliczone za czas podróży, ustalony rutą kurjerską, cenę biletów kolejowych (statku) najwyższej klasy (na obszarze Państwa cena połowy biletu), oraz miejsca w wozach sypialnych, o ile jest to dla danych rut kurjerskich ze względów służbowych konieczne, jak również przypuszczalne koszty dojazdów do i z dworców kolejowych, względnie przystani oraz usług tragarzy przy każdym dojeździe i odjeździe. Waluty, w jakich będzie wypłacany powyższy ryczałt, ustali Minister Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

W razie częściowego tylko odbycia podróży kurjer obowiązany jest zwrócić odpowiednią część ryczałtu.

Za absolutorjum dla wydanego ryczałtu służy Stwierdzenie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, że podróż, na którą kurjer otrzymał ryczałt, została odbyta.

Oprócz ryczałtu, o którym wyżej mowa, otrzymują kurjerzy zwrot faktycznie poniesionego i udowodnionego kosztu przewozu t. zw. bagażu administracyjnego, o ile przedłożą odpowiedni rachunek w nieprzekraczalnym terminie 14-dniowym, który liczy się od dnia następującego po dniu powrotu z podróży. Przekroczenie terminu powoduje utratę prawa do zwrotu powyższego wydatku. Zaliczki na pokrycie kosztów przewozu bagażu przyznaje się w drodze wyjątku w wypadkach, w których kurjer zmuszony jest zabrać znaczną ilość bagażu".

W § 27 wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów zastępuje się wyrazy "Prezes Rady Ministrów" słowami "Minister Skarbu".
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie również do jeszcze niezlikwidowanych należności za podróże, odbyte przed tym dniem.