Morskie opłaty portowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.32.286

Akt utracił moc
Wersja od: 15 kwietnia 1934 r.

USTAWA
z dnia 15 marca 1934 r.
o morskich opłatach portowych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
(1)
W państwowych morskich portach handlowych mogą być pobierane następujące opłaty portowe:
a)
za wejście i wyjście statku,
b)
za postój statku (postojowe),
c)
za przystanie i nabrzeża (przystaniowe),
d)
za wylądowanie lub przyjęcie pasażera (pasażerskie),
e)
za wyładowanie lub naładowanie towaru (ładunkowe),
f)
za służbę pilotową (pilotowe),
g)
za korzystanie z administrowanych przez władze portowe urządzeń portowych, jak: magazynów, urządzeń przeładunkowych i innych.
(2)
Całkowite lub częściowe wprowadzenie powyższych opłat należy do Ministra Przemysłu i Handlu.
(1)
Taryfy opłat portowych, terminy i sposób pobierania tych opłat, jak również środki odwoławcze ustala Minister Przemysłu i Handlu w drodze rozporządzeń, ogłaszanych w Monitorze Polskim.
(2)
Rozporządzenia te mogą przewidzieć zarazem przypadki lub warunki częściowego lub całkowitego zwalniania od niektórych opłat.
(3)
Uprawnienia, zawarte w ustępach poprzedzających, Minister Przemysłu i Handlu może w całości lub części przekazać Dyrektorowi Urzędu Morskiego.

Opłaty portowe, wymienione w art. 1 pkt. a) - f), nie mogą być pobierane od okrętów wojennych i statków, pozostających w zarządzie marynarki wojennej.

(1)
Do uiszczania opłat, wymienionych w art. 1, obowiązani są:
a)
właściciel statku lub przedsiębiorca żeglugowy (armator), o ile statek nie jest eksploatowany bezpośrednio przez właściciela - co do opłat, wymienionych w pkt. a) - f);
b)
osoba, korzystająca z danego urządzenia - co do opłat, wymienionych w pkt. g).
(2)
Opłaty portowe korzystają z przywilejów, służących podatkom państwowym.
(3)
Nieuiszczone w terminie opłaty portowe ściągają powiatowe władze administracji ogólnej w trybie określonym przez obowiązujące przepisy o postępowaniu przymusowem w administracji.
(4)
Przez czas obowiązywania ustawy z dnia 10 marca 1932 r. o przejęciu egzekucji administracyjnej przez władze skarbowe oraz o postępowaniu egzekucyjnem władz skarbowych (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 328) ściąganie opłat portowych przeprowadzają zamiast organów, wymienionych w ustępie poprzedzającym, urzędy skarbowe, zgodnie z przepisami, dotyczącemi postępowania egzekucyjnego władz skarbowych.

Taryfy opłat dla portów, stanowiących własność gminną, zatwierdza Urząd Morski.

(1)
Pisma, stwierdzające należność lub uiszczenie opłat, wymienionych w art. 1 pkt. a)-f), są wolne od opłat stemplowych.
(2)
Minister Skarbu władny jest zwolnić od opłat stemplowych pisma, stwierdzające zawarcie lub wykonanie umów, przewidzianych w art. 1 pkt. g), i to także wówczas, gdy urządzenie portowe jest własnością gminną.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie traci moc obowiązującą ustawa z dnia 25 lipca 1924 r. o morskich opłatach portowych (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 764). Taryfy opłat, ustalone na podstawie ustawy z dnia 25 lipca 1924 r., obowiązują do czasu wejścia w życie taryf, wydanych na podstawie art. 2 ustawy niniejszej.