Mongolia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1974.02.18.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.34.197

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1974 r.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Warszawie dnia 18 lutego 1974 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 18 lutego 1974 roku została podpisana w Warszawie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM MONGOLSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ I NAUKOWEJ

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i

Rząd Mongolskiej Republiki Ludowej

uwzględniając dotychczasowe doświadczenia i osiągnięcia uzyskane w toku realizacji Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej, podpisanej w Warszawie dnia 23 grudnia 1958 roku,

dążąc do umocnienia jedności krajów wspólnoty socjalistycznej w drodze dalszego rozwoju ich wszechstronnej współpracy w dziedzinie kultury, nauki, oświaty, sztuki, prasy, radia i telewizji, kultury fizycznej, sportu i turystyki,

w celu dalszego umocnienia oraz pogłębienia braterskiej przyjaźni i wszechstronnej współpracy między obu narodami na gruncie zasad marksizmu-leninizmu i socjalistycznego internacjonalizmu,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych pełnomocników, mianowicie: (pominięto),

którzy uzgodnili, co następuje:

Umawiające się Strony będą popierać dalszy rozwój współpracy w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty, ochrony zdrowia, kultury i sztuki, prasy, radia i telewizji, kultury fizycznej i sportu oraz turystyki.

Umawiające się Strony będą popierać dalszy rozwój współpracy między Polską Akademią Nauk i Akademią Nauk Mongolskiej Republiki Ludowej oraz innymi instytucjami naukowymi, opartej na bezpośrednich porozumieniach zawartych między nimi.

Umawiające się Strony, w celu dalszego rozwoju współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie szkolnictwa wyższego i oświaty, będą popierać:

a)
współpracę między szkołami wyższymi i średnimi - wszystkich typów,
b)
wymianę doświadczeń między właściwymi organami obu krajów w zakresie wychowania dzieci i młodzieży szkolnej oraz wymianę doświadczeń, dotyczących organizacji szkolnictwa i oświaty,
c)
wymianę pracowników naukowych, nauczycieli, studentów i stażystów,
d)
wymianę lektorów i wykładowców języka i literatury obu krajów,
e)
wymianę materiałów dydaktycznych, literatury specjalistycznej i pomocy naukowych.

Każda z Umawiających się Stron podejmie niezbędne kroki w celu zapoznawania swego narodu z życiem, historią i osiągnięciami narodu drugiej Umawiającej się Strony, a szczególnie przez uwzględnienie odpowiednich informacji w podręcznikach szkolnych.

Umawiające się Strony, w celu dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie kultury i sztuki, będą popierać:

a)
wymianę doświadczeń centralnych instytucji i organizacji kulturalnych obu Stron,
b)
wzajemne zapraszanie działaczy kultury i sztuki oraz artystów w celu wymiany doświadczeń, odbycia tournees artystycznych, reżyserowania sztuk teatralnych, organizowania imprez muzycznych i przeglądów filmów, jak również dla udziału w festiwalach, dniach kultury oraz innych imprezach kulturalnych,
c)
współpracę między wydawnictwami i organizacjami do spraw handlu książką w zakresie tłumaczenia i publikowania dzieł literatury pięknej drugiej Strony,
d)
współpracę między uczelniami artystycznymi, teatrami oraz organizacjami kulturalnymi i artystycznymi,
e)
organizowanie wystaw artystycznych, fotograficznych i książek drugiej Strony,
f)
współpracę kinematografii obu krajów,
g)
wymianę doświadczeń w zakresie kształcenia oraz podwyższania kwalifikacji działaczy we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki,
h)
nawiązywanie bezpośrednich kontaktów i współpracy między organizacjami twórców obu krajów.

Umawiające się Strony będą:

a)
przyczyniać się do dalszego doskonalenia wielostronnej współpracy w dziedzinie kultury i sztuki między krajami wspólnoty socjalistycznej,
b)
współdziałać w ramach międzynarodowych organizacji kulturalnych.

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między bibliotekami, archiwami, muzeami i innymi podobnymi instytucjami.

Umawiające się Strony będą popierać rozwój bezpośredniej współpracy między stowarzyszeniami dziennikarzy, agencjami prasowymi, redakcjami dzienników i czasopism, wymianę dziennikarzy i stałych korespondentów oraz wymianę informacji, artykułów publicystycznych i materiałów fotograficznych obu krajów.

Umawiające się Strony będą popierać dalszy rozwój współpracy między organizacjami do spraw radia i telewizji obu krajów.

Umawiające się Strony będą popierać wymianę informacji o kongresach, konferencjach i innych imprezach międzynarodowych, organizowanych w swoich krajach.

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w zakresie ochrony zdrowia i medycyny, wymianę lekarzy, pracowników naukowych i innych, a także wymianę informacji i publikacji z tej dziedziny.

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między centralnymi organizacjami kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz wymianę sportowców i trenerów, a także informacji naukowej i doświadczeń z zakresu międzynarodowych zawodów sportowych.

Umawiające się Strony będą popierać rozwój bezpośrednich kontaktów i współpracy między związkami zawodowymi, organizacjami młodzieżowymi i kobiecymi obu krajów.

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Mongolskiej i Towarzystwem Przyjaźni Mongolsko-Polskiej.

W celu realizacji niniejszej Umowy będą opracowywane i podpisywane międzyrządowe okresowe plany realizacji współpracy kulturalnej i naukowej z podaniem warunków finansowych.

Na podstawie tych planów instytucje państwowe i organizacje społeczne obu Strony mogą zawierać między sobą odrębne postanowienia z zakresu swej działalności.

Traci moc Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej, podpisana w Warszawie, dnia 23 grudnia 1958 roku.

Zawarte dotychczas porozumienia między instytucjami i organizacjami obu państw dotyczące współpracy kulturalnej i naukowej pozostają w mocy, o ile nie są sprzeczne z postanowieniami niniejszej Umowy.

Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron i wejdzie w życie w dniu wymiany not stwierdzających to przyjęcie.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres dziesięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Warszawie dnia 18 lutego 1974 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i mongolskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 6 czerwca 1974 roku.