Minimalna funkcjonalność dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1404

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 lipca 2017 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 7 lipca 2017 r.
w sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej

Na podstawie art. 23a ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa minimalną funkcjonalność dla systemów teleinformatycznych umożliwiających świadczeniobiorcom realizację usług umawiania się drogą elektroniczną na wizyty, monitorowanie statusu na liście oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej oraz powiadamiania o terminie udzielenia tego świadczenia, w tym sposób identyfikacji i uwierzytelniania świadczeniobiorców.
1. 
Systemy teleinformatyczne świadczeniodawców, zwane dalej "systemami", w zakresie swojej minimalnej funkcjonalności zapewniają następujące usługi:
1)
automatycznego wyszukiwania wolnych terminów udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej oraz możliwości rejestrowania na wizytę, wybierania terminu wizyty podczas rejestracji oraz powiadamiania o terminie planowanego udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej;
2)
monitorowania przez świadczeniobiorcę statusu na liście oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej przez umożliwienie świadczeniobiorcy dostępu do informacji o:
a)
terminie planowanego udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej,
b)
liczbie osób oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej;
3)
wyszukiwania według określonych kryteriów:
a)
kodu i nazwy charakteryzujących specjalność komórki organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 105 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1638, 1948 i 2260),
b)
miejsca udzielania świadczenia opieki zdrowotnej,
c)
terminu planowanego udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej;
4)
powiadamiania świadczeniobiorców za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2017 r. poz. 1219) o zmianie terminu wizyty;
5)
przeglądania i drukowania przez świadczeniobiorcę zaplanowanych przez niego wizyt;
6)
identyfikowania i uwierzytelniania świadczeniobiorców w systemach z użyciem:
a)
nadanego identyfikatora i hasła z zastrzeżeniem, że założenie kont świadczeniobiorców w systemach teleinformatycznych następuje po potwierdzeniu ich tożsamości, lub
b)
profilu zaufanego ePUAP;
7)
dokonywania przez świadczeniobiorców korekty danych wprowadzanych podczas rejestracji, w tym powiadamiania świadczeniodawcy o niemożności stawienia się w określonym terminie albo rezygnacji z realizacji świadczenia opieki zdrowotnej.
2. 
Kryteria, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie muszą być wybierane łącznie.
Systemy w zakresie swojej minimalnej funkcjonalności zapewniają usługi z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2013 r. w sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego (Dz. U. poz. 516), które utraciło moc z dniem 2 stycznia 2016 r. zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1138 i 1491, z 2015 r. poz. 2198, z 2016 r. poz. 1355 oraz z 2017 r. poz. 1200).