Mianowanie na stopnie funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.1372

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 lipca 2018 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 4 lipca 2018 r.
w sprawie mianowania na stopnie funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa

Na podstawie art. 129 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
sposób mianowania na stopnie funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, zwanych dalej "funkcjonariuszami";
2)
sposób sporządzania i wręczania aktów mianowania.
1. 
Mianowanie, z zastrzeżeniem przypadków określonych w art. 118 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej "ustawą", następuje rozkazem personalnym uprawnionego organu.
2. 
Dniem mianowania funkcjonariusza na stopień jest data określona w rozkazie personalnym.
3. 
Funkcjonariusz w służbie przygotowawczej zostaje mianowany na pierwszy stopień w odpowiednim korpusie z dniem rozpoczęcia służby przygotowawczej.
1. 
Funkcjonariusz na pierwszy stopień oficerski Służby Ochrony Państwa i stopnie generalskie Służby Ochrony Państwa zostaje mianowany postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Mianowanie na stopnie oficerskie Służby Ochrony Państwa następuje decyzją ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
1. 
Akty mianowania są sporządzane na piśmie przez kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadrowych.
2. 
Akt mianowania funkcjonariusza na stopień zawiera:
1)
wskazanie podmiotu dokonującego mianowania;
2)
podstawę prawną mianowania;
3)
wskazanie daty mianowania;
4)
imię i nazwisko funkcjonariusza, numer PESEL oraz imię jego ojca;
5)
wskazanie stopnia, na który jest mianowany;
6)
datę sporządzenia aktu;
7)
podpis kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadrowych.
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień wręcza się akt mianowania.
2. 
Akt mianowania na stopnie szeregowych, podoficerskie, chorążych i stopnie oficerskie wręcza funkcjonariuszowi Komendant Służby Ochrony Państwa lub kierownik właściwej komórki organizacyjnej.
3. 
Wręczenia aktu mianowania na stopnie, o których mowa w ust. 2, dokonuje się w sposób uroczysty w czasie obchodów święta Służby Ochrony Państwa, świąt narodowych lub obchodów rocznic ważnych wydarzeń historycznych.
1. 
Jeżeli funkcjonariusz mianowany na stopień nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, powiadamia się go o innym wyznaczonym terminie wręczenia aktu mianowania. Akt mianowania wręcza się w miejscu jego pobytu.
2. 
Akt mianowania na stopień funkcjonariusza, który zmarł przed jego otrzymaniem, lub akt mianowania nadany pośmiertnie wręcza się najbliższym członkom jego rodziny.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 września 2002 r. w sprawie mianowania na stopnie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu (Dz. U. poz. 1321), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 389 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730).