Mianowanie na stopnie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.159.1321

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 2 września 2002 r.
w sprawie mianowania na stopnie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Na podstawie art. 52 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2001 r. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
tryb mianowania na stopnie;
2)
osoby uprawnione do występowania z wnioskami o mianowanie;
3)
sposób przeprowadzania mianowania

- funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, zwanych dalej "funkcjonariuszami".

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu.
1. 
Wnioski w sprawie mianowania funkcjonariuszy:
1)
na stopnie szeregowych, podoficerskie oraz chorążych przedstawiają Szefowi Biura Ochrony Rządu drogą służbową bezpośredni przełożeni tych funkcjonariuszy;
2)
na stopnie oficerskie przedstawiają drogą służbową bezpośredni przełożeni tych funkcjonariuszy Szefowi Biura Ochrony Rządu, który po zaopiniowaniu przedstawia je ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych;
3)
na pierwszy stopień oficerski i stopnie generalskie przedstawia Szef Biura Ochrony Rządu ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, który po zaopiniowaniu przedstawia je Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Szef komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu właściwej w sprawach kadrowych, zwany dalej "szefem komórki kadrowej", dołącza do wniosków, o których mowa w ust. 1, dokumenty potwierdzające spełnienie warunków określonych w art. 44-47 ustawy.
1. 
Akt mianowania sporządza szef komórki kadrowej.
2. 
Wzór aktu mianowania na pierwszy stopień oficerski określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wzór aktu mianowania na pozostałe stopnie oficerskie określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Wzór aktu mianowania na stopnie szeregowych, podoficerskie i chorążych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
1. 
Mianowanie, z zastrzeżeniem przypadków określonych w art. 43 ustawy, następuje rozkazem personalnym uprawnionego organu.
2. 
Dniem mianowania funkcjonariusza na stopień jest data określona w rozkazie personalnym. W przypadku braku wskazania takiej daty dniem mianowania na stopień jest dzień ukazania się rozkazu personalnego.
3. 
Funkcjonariusza w służbie przygotowawczej mianuje się na pierwszy stopień w odpowiednim korpusie z dniem rozpoczęcia służby przygotowawczej.
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień wręcza się akt mianowania.
2. 
Akt mianowania na stopnie szeregowych, podoficerskie, chorążych i stopnie oficerskie wręcza funkcjonariuszowi Szef Biura Ochrony Rządu lub szef komórki kadrowej.
3. 
Wręczenia aktu mianowania na stopnie, o których mowa w ust. 2, dokonuje się w sposób uroczysty w czasie obchodów święta Biura Ochrony Rządu, świąt narodowych lub obchodów rocznic ważnych wydarzeń historycznych, z zastrzeżeniem § 7.
1. 
Funkcjonariusza mianowanego na stopień, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, powiadamia się o innym wyznaczonym terminie wręczenia aktu mianowania.
2. 
Funkcjonariuszowi, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, w szczególności z powodu długotrwałej choroby, akt mianowania wręcza się w miejscu jego pobytu.
3. 
Akt mianowania na stopień funkcjonariusza, który zmarł przed jego otrzymaniem, lub mianowania pośmiertnie wręcza się najbliższym członkom jego rodziny.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR AKTU MIANOWANIA NA PIERWSZY STOPIEŃ OFICERSKI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR AKTU MIANOWANIA NA POZOSTAŁE STOPNIE OFICERSKIE

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR AKTU MIANOWANIA NA STOPNIE SZEREGOWYCH, PODOFICERSKIE I CHORĄŻYCH