Meksyk-Polska. Umowa o wymianie kulturalnej, naukowej i technicznej. Warszawa.1970.07.24.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.32.288

Akt utracił moc
Wersja od: 23 września 1971 r.

UMOWA
o wymianie kulturalnej, naukowej i technicznej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Stanami Zjednoczonymi Meksyku
sporządzona w Warszawie dnia 24 lipca 1970 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 24 lipca 1970 r. podpisana została w Warszawie Umowa o wymianie kulturalnej, naukowej i technicznej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Stanami Zjednoczonymi Meksyku o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

o wymianie kulturalnej, naukowej i technicznej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Stanami Zjednoczonymi Meksyku.

Rządy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Stanów Zjednoczonych Meksyku

pragnąc dalszego zacieśnienia korzystnych dla obu krajów więzów przyjaźni i rozszerzenia wzajemnych stosunków w dziedzinie kultury, sztuki, oświaty, nauki i techniki, środków informacji masowej i sportu;

świadome, że wzajemne poznanie postępów obu Stron o wyżej wymienionych dziedzinach przyczyni się do rozwoju materialnego i kulturalnego narodu polskiego i meksykańskiego;

postanowiły zawrzeć Umowę o wymianie kulturalnej, naukowej i technicznej i w tym celu wyznaczyły Pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie pełnomocnictw uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie postanowili, co następuje:

Wysokie Umawiające się Strony rozszerzać będą współpracę kulturalną, naukową i techniczną między obu krajami.

Strony ułatwiać będą wymianę doświadczeń i najnowszych osiągnięć w dziedzinie kultury, sztuki, oświaty, nauki i techniki, środków informacji masowej i sportu.

Strony przyczyniać się będą do:

a)
ustanowienia i rozwoju stosunków między właściwymi instytucjami w dziedzinie kultury, sztuki, oświaty, nauki i techniki, środków informacji masowej i sportu;
b)
wymiany materiałów między tymi instytucjami.

Strony udzielać będą sobie wzajemnej pomocy w przygotowaniu specjalistów w dziedzinie oświaty, nauki, techniki i sztuki i w tym celu postanawiają:

a)
popierać wymianę naukowców, specjalistów z zakresu oświaty oraz innych przedstawicieli kultury, techniki i sztuki;
b)
stymulować wymianę studentów, a szczególnie stażystów podyplomowych, poprzez przyznawanie stypendiów.

Strony popierać będą i ułatwiać negocjacje między właściwymi instytucjami w sprawie wzajemnego uznania i nostryfikacji studiów wyższych, tytułów i stopni naukowych, zgodnie z odpowiednimi przepisami prawnymi każdej ze Stron.

Strony rozwijać będą wymianę artystów, zespołów artystycznych i działaczy z dziedziny kultury i sztuki.

Strony rozwijać będą wymianę sportowców, trenerów i specjalistów w zakresie kultury fizycznej.

Zgodnie z właściwymi przepisami prawnymi każdego kraju Strony będą ułatwiać podróże osób wymienionych w artykułach IV, VI, VII i warunki niezbędne dla osiągnięcia zamierzonych przez nich zadań.

Strony będą rozszerzać wymianę:

a)
podręczników, materiałów specjalistycznych i informacji na temat oświaty, potrzebnych w nauczaniu i badaniach naukowych;
b)
materiałów audiowizualnych o charakterze niekomercyjnym;
c)
publikacji i informacji z dziedziny kultury, nauki i techniki;
d)
materiałów i publikacji między bibliotekami i muzeami;
e)
wystaw w dziedzinie sztuki, humanistyki, nauki i techniki.

Strony rozpowszechniać będą, w ramach swoich możliwości, język drugiego kraju w obrębie swego terytorium i ułatwiać będą poznanie kultury drugiego kraju, jak również przekłady dzieł o charakterze naukowym, kulturalnym i technicznym.

1.
Strony postanawiają utworzyć Mieszaną Komisję Kulturalną złożoną z przedstawicieli wyznaczonych przez każdą z nich, która zbierać się będzie co dwa lata na przemian w Polsce i w Meksyku.
2.
Zadaniem Komisji będzie opracowywać, w ramach niniejszej Umowy, dwuletnie programy wymiany, które uwzględnią procedurę przyznawania stypendiów za zgodą obu Stron; przyczyniać się do realizacji tegoż programu zgodnie z treścią niniejszej Umowy poprzez współpracę właściwych organów oficjalnych - kulturalnych, naukowych i technicznych - oraz innych instytucji i organów, które w opinii zainteresownej Strony mogłyby przyczynić się do wykonania programu. Po zaakceptowaniu przez Komisję, program stanie się prawomocny w miesiąc po zakończeniu jej prac, pod warunkiem że w tym czasie żadna ze Stron nie wysunie propozycji zmian.
3.
Program opracowany przez Komisję nie będzie wykluczał możliwości realizacji innych imprez w nim nie przewidzianych, jeśli ich charakter będzie zgodny z duchem niniejszej Umowy i jeśli zostaną one uzgodnione drogą dyplomatyczną.

Niniejsza Umowa będzie mogła ulec zmianie za obopólną zgodą Stron, z inicjatywy którejkolwiek z nich. Zmiany wejdą w życie w dniu notyfikacji przez Strony o spełnieniu odpowiednich wymogów konstytucyjnych.

Niniejsza Umowa wejdzie w życie w terminie, w którym Strony dokonają notyfikacji o spełnieniu odpowiednich wymogów konstytucyjnych.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat i ulega automatycznemu przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna ze Stron nie zakomunikuje Stronie drugiej na rok przed upływem ustalonego okresu zamiaru jej wypowiedzenia.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach, w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Sporządzono w mieście Warszawie dnia 24 miesiąca lipca roku 1970.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową, Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 9 stycznia 1971 r.