§ 13. - Maklerzy przysięgli na giełdach towarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.23.203

Akt utracił moc
Wersja od: 7 kwietnia 1938 r.
§  13.
(1)
Maklerzy przysięgli powinni przed rozpoczęciem wykonywania czynności złożyć na ręce prezesa rady giełdowej pisemne zobowiązanie, że poza czynnościami wykonywanymi przez nich w granicach uprawnień, określonych rozporządzeniem niniejszym, nie będą ubocznie wykonywali żadnych czynności, związanych z prowadzeniem przemysłu i handlu, ani też zajmowali stanowisk w przedsiębiorstwach przemysłowych i handlowych i nie będą uczestnikami spółek handlowych.
(2)
Rada giełdowa może w drodze wyjątku i za zgodą komisarza giełdowego zezwolić na prowadzenie przez maklera przysięgłego własnego lub cudzego przedsiębiorstwa przemysłowego lub handlowego, jeżeli prowadzenie rzeczonego przedsiębiorstwa z natury swej nie może ujemnie wpływać na jego bezstronność w spełnianiu czynności maklera przysięgłego. Przedmiotem obrotu tego przedsiębiorstwa nie mogą być w żadnym razie artykuły dopuszczone do obrotu na danej giełdzie.
(3)
Odwołanie tego zezwolenia następuje w ten sam sposób, jak udzielenie, - z powodu niedopełnienia warunków albo zmiany przedmiotu lub prawnej organizacji prowadzonego przez maklera przysięgłego przedsiębiorstwa. Udzielone zezwolenie zostaje odwołane bezzwłocznie na żądanie komisarza giełdowego, zgłoszone do rady giełdowej w formie pisemnej. Komisarz giełdowy nie ma obowiązku uzasadniać swego żądania.