Lokale mieszkalne dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.99.899

Akt utracił moc
Wersja od: 5 sierpnia 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 24 czerwca 2002 r.
w sprawie lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Na podstawie art. 86 ust. 5 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa warunki i tryb przydzielania i opróżniania oraz normy zaludnienia lokali mieszkalnych, a także lokali tymczasowych, o których mowa w art. 76 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu, zwanej dalej "ustawą", przeznaczonych dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, zwanych dalej "funkcjonariuszami".
1. 
Norma zaludnienia przysługująca funkcjonariuszowi wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej, którą stanowi powierzchnia pokoi znajdujących się w lokalu mieszkalnym.
2. 
Przy przydzielaniu funkcjonariuszom lokali mieszkalnych uwzględnia się następujące normy zaludnienia:
1)
generałom oraz innym oficerom zajmującym stanowiska służbowe oznaczone w etacie stopniem generała - lokal o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej trzem normom zaludnienia, nie mniejszy niż 2 pokoje z kuchnią,
2)
oficerom zajmującym stanowiska służbowe oznaczone w etacie stopniem pułkownika oraz oficerom od stopnia majora - lokal o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej dwóm normom zaludnienia, nie mniejszy niż pokój z kuchnią,
3)
innym funkcjonariuszom niż wymienieni w pkt 1 i 2 - jedna norma zaludnienia.
3. 
Przy przydzielaniu funkcjonariuszom lokali mieszkalnych uwzględnia się ponadto po jednej normie zaludnienia dla każdego członka rodziny funkcjonariusza wymienionego w art. 77 ustawy.
1.  1
 Funkcjonariuszowi przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej liczbie przysługujących mu norm zaludnienia.
2.  2
 Szef Biura Ochrony Rządu może przydzielić funkcjonariuszowi, na jego wniosek lub za jego pisemną zgodą, lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej:
1)
większej, do 20 m2,
2)
mniejszej

- w stosunku do powierzchni mieszkalnej przysługującej temu funkcjonariuszowi zgodnie z normami zaludnienia, przy czym przydział lokalu o powierzchni mieszkalnej mniejszej nie pozbawia funkcjonariusza prawa do uzyskania lokalu mieszkalnego o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej normom mu przysługującym.

3. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych może przydzielić Szefowi Biura Ochrony Rządu oraz jego zastępcom lokal mieszkalny o powierzchni większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia.
Przydzielony lokal mieszkalny powinien znajdować się w stanie technicznym i sanitarnym umożliwiającym zasiedlenie.
1. 
Lokal mieszkalny przydziela się funkcjonariuszowi na jego wniosek.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności zawierać:
1)
imię i nazwisko, stopień, stanowisko służbowe, wskazanie komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu, w której funkcjonariusz pełni służbę, datę przyjęcia lub zwolnienia ze służby funkcjonariusza oraz datę mianowania na funkcjonariusza służby stałej,
2)
oświadczenie funkcjonariusza o członkach rodziny, których uwzględnia się przy przydziale lokalu, oraz o przysługujących im lokalach mieszkalnych lub domach jednorodzinnych, a także otrzymanej przez nich pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowie,
3)
oświadczenie funkcjonariusza o ilości przysługujących mu norm zaludnienia,
4)
oświadczenie funkcjonariusza o dotychczas zajmowanym lokalu mieszkalnym, otrzymanej pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe lub ekwiwalencie pieniężnym w zamian za rezygnację z kwatery,
5)
uzasadnienie wniosku,
6)
opinię szefa komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu, w której funkcjonariusz pełni służbę,
7)
adnotacje komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu właściwej w sprawach kadrowych o przebiegu służby funkcjonariusza.
3. 
Wnioski podlegają rejestracji w kolejności wpływu.
4. 
Na podstawie złożonych wniosków corocznie do dnia 31 października sporządza się lub uaktualnia listę oczekujących na przydział lokalu mieszkalnego. Listę zatwierdza Szef Biura Ochrony Rządu.
1. 
Kolejność przydziału lokali mieszkalnych funkcjonariuszom ustala się, z zastrzeżeniem ust. 2, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
1)
brak mieszkania albo konieczność poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych z uwzględnieniem czasu oczekiwania na przydział lokalu mieszkalnego,
2)
kwalifikacje zawodowe, przydatność do służby i okres służby w jednostkach organizacyjnych podległych i podporządkowanych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
2. 
Przydział lokalu mieszkalnego może nastąpić z pominięciem ustalonej kolejności ze względu na ważny interes służby.
1. 
Funkcjonariusz, któremu przydzielono lokal mieszkalny, obowiązany jest zwolnić poprzednio zajmowany lokal pozostający w zasobach jednostki samorządu terytorialnego, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub podległych mu organów oraz innego pracodawcy nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia podpisania protokołu przyjęcia lokalu.
2. 
Z dniem podpisania protokołu przyjęcia lokalu funkcjonariusz ponosi wydatki na czynsz i inne opłaty za świadczenia związane z eksploatacją lokalu.
Przymusowego opróżnienia lokalu mieszkalnego pozostającego w zasobach ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub podległych mu organów dokonuje organ egzekucyjny na wniosek Szefa Biura Ochrony Rządu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Tymczasowy lokal można przydzielić funkcjonariuszowi w służbie przygotowawczej na jego wniosek. Przepisy § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Przydział tymczasowego lokalu w budynku Biura Ochrony Rządu przeznaczonym na cele służbowe lub znajdującym się na terenie obiektu zamkniętego może nastąpić tylko na okres pełnienia służby przez funkcjonariusza.
Funkcjonariuszowi w służbie przygotowawczej można przydzielić tymczasowy lokal, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny nie mają tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego (domu) w miejscowości, w której funkcjonariusz pełni służbę, lub w miejscowości oddalonej od tej miejscowości nie więcej niż 100 km.
Funkcjonariusz, o którym mowa w § 11, ponosi pełne koszty związane z zakwaterowaniem w lokalu tymczasowym.
Decyzję o opróżnieniu tymczasowego lokalu wydaje się w razie:
1)
zwolnienia funkcjonariusza ze służby w okresie służby przygotowawczej,
2)
upływu okresu, o którym mowa w § 10,
3)
wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 4-8 i 10 ustawy.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 lipca 2015 r. (Dz.U.2015.1009) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2015 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 lipca 2015 r. (Dz.U.2015.1009) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2015 r.