Liczenie czasu spędzonego w służbie państwowej niesędziowskiej, tudzież czasu spędzonego w służbie państwowej sędziowskiej i prokuratorskiej w wypadkach przejścia z jednej kategorji służby do drugiej w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.32.321

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 marca 1924 r.
w sprawie liczenia czasu spędzonego w służbie państwowej niesędziowskiej, tudzież czasu spędzonego w służbie państwowej sędziowskiej i prokuratorskiej w wypadkach przejścia z jednej kategorji służby do drugiej w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na mocy art. 13 ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. o uposażeniu sędziów w sądownictwie powszechnem i administracyjnem oraz prokuratorów (Dz. U. R. P. № 134 poz. 1107) zarządza się co następuje:
W wypadkach, gdy osoby z prawniczem wykształceniem i kwalifikacjami sędziowskiemi, których uposażenie określone jest ustawą z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. № 116, poz. 924) przechodzą z zarządu wymiaru sprawiedliwości na stanowisko sędziego lub prokuratora, należy im w celu oznaczenia grupy uposażenia sędziowskiego i szczebla w obrębie danej grupy, liczyć czas spędzony w polskiej służbie państwowej niesędziowskiej w sposób następujący:
I.
Czas spędzony na stanowisku:

urzędnika państwowego I, II, III lub IV stopnia służbowego należy liczyć tak, jak gdyby byt spędzony na stanowisku D grupy uposażenia sędziów i prokuratorów z przyznaniem tego samego szczebla w obrębie tej grupy, jaki był przyznany w służbie niesędziowskiej;

II.
Czas spędzony na stanowisku: urzędnika państwowego V stopnia służbowego ponad 3 lata, - należy liczyć tak, jak gdyby był spędzony na stanowisku O grupy uposażenia sędziów i prokuratorów, 2 zaliczeniem tego szczebla tej grupy, jaki był przyznany w służbie niesędziowskiej;
III.
Czas spędzony na stanowisku: urzędnika państwowego w V stopniu służbowym do 3 lat należy liczyć tak, jak gdyby był spędzony na stanowisku B grupy uposażenia sędziów i prokuratorów z zaliczeniem tego szczebla tej grupy, jaki był przyznany w służbie niesędziowskiej.
IV.
Czas spędzony na stanowisku: urzędnika państwowego VI stopnia służbowego należy liczyć tak, jak gdyby był spędzony na stanowisku A grupy uposażenia sędziów i prokuratorów, z zaliczeniem tego szczebla tej grupy, jaki był przyznany w służbie niesędziowskiej.
Jeżeli ilość punktów danego szczebla w służbie sędziowskiej jest niższa, niż ilość punktów szczebla poprzednio zajmowanego, urzędnik mianowany na stanowisko sędziowskie otrzymuje szczebel co do ilości punktów nie niższy od poprzedniego, jednakże szczebel uposażenia przyznany w myśl § 1, nie może być w żadnym wypadku wyższy, niż najwyższy szczebel przewidziany w uposażeniu sędziów i prokuratorów w danej grupie.
Jeżeli osoby z prawniczem wykształceniem i kwalifikacjami sędziowskiemi, o których mowa w § 1, otrzymują nominację na stanowiska w służbie sędziowskiej lub prokuratorskiej w grupie niższej, niż ta, która wedle § 1 odpowiada zajmowanemu przez daną osobę stanowisku w służbie państwowej niesędziowskiej, wówczas otrzymują uposażenie grupy odpowiadającej ich stanowisku w służbie państwowej niesędziowskiej, a w tej grupie szczebel zgodnie z zasadami określonemi w § 1.
Czas spędzony na stanowisku prezesa sądu okręgowego, tudzież na stanowisku sądziowskiem lub prokuratorskiem w grupie C lub D należy liczyć tak, jak gdyby był spędzony w IV grupie uposażenia funkcjonarjuszów państwowych z zaliczeniem tego szczebla, jaki był przyznany w grupie sędziowskiej.
Czas spędzony na stanowisku sędziowskiem lub prokuratorskiem w grupie B uposażenia sędziowskiego należy liczyć tak, jak gdyby był spędzony w V grupie uposażenia funkcjonarjuszów państwowych z zaliczeniem tego szczebla, jaki był przyznany w grupie sędziowskiej.

Przepis ten nie ma zastosowania do sędziów i prokuratorów, zaliczonych do grupy B na podstawie art. 21 ustawy z dn. 5 grudnia 1923 r., do których stosuje się przepis § 6.

Czas spędzony na stanowisku .sędziowskiem lub prokuratorskiem w grupie A uposażenia t sędziowskiego należy liczyć tak, jak gdyby był spędzony w Vi" grupie uposażenia funkcjonarjuszów państwowych z zaliczeniem tego szczebla, jaki był przyznany w grupie sędziowskiej.
Jeżeli sędzia lub prokurator otrzymuje nominację na stanowisko w służbie niesędziowskiej w grupie niższej niż ta, która odpowiada stanowisku, określonemu w § 4, 5 i 6, wówczas otrzymuje uposażenie grupy i szczebla odpowiadających zasadom w §§ 4, 5 i 6 ustalonym.
Przepis § 2 ma w wypadkach przejścia ze służby sędziowskiej lub prokuratorskiej do służby niesędziowskiej analogiczne zastosowanie.
Uchyla się moc obowiązującą rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 8 poz. 48).
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Sprawiedliwości i Ministrowi Skarbu.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od dnia 1 października 1923 r. i ma zastosowanie również przy pierwszem zaliczeniu do poszczególnych grup i szczebli.