Liceum Krzemienieckie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.38.357

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
o Liceum Krzemienieckiem.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 73, poz. 443) postanawiam co następuje:

Organizacja i działalność Liceum Krzemienieckiego, powołanego do życia rozkazem Naczelnego Wodza z dnia 27 maja 1920 r. o otwarciu Liceum Krzemienieckiego (Dz. Urz. Zarz. Cyw. Ziem Wołynia i Frontu Podolskiego Nr. 12, poz. 162), opierać się będzie na postanowieniach rozporządzenia niniejszego.

W skład Liceum Krzemienieckiego wchodzą państwowe zakłady naukowe i wychowawcze o charakterze ogólnokształcącym i zawodowym oraz pracownie i instytucje naukowe, służące celom, wspomnianym w powołanym rozkazie Naczelnego Wodza.

Liceum Krzemienieckie popiera wszelką akcję kulturalno-oświatową w Krzemieńcu i poza jego obrębem.

Zwierzchni nadzór nad całością prac i gospodarki Liceum Krzemienieckiego sprawuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Siedzibą Liceum Krzemienieckiego jest Krzemieniec.

Liceum Krzemienieckie jest osobą prawną.

Majątek Liceum Krzemienieckiego stanowią:

1)
majątek ruchomy i nieruchomy, kapitały, prawa i t. d., które należały do tegoż Liceum w chwili zamknięcia go przez rząd rosyjski; Liceum Krzemienieckie upoważnione jest do podejmowania wszelkich kroków celem wyjaśnienia stanu prawnego, w jakim majątek ten się znajduje oraz celem jego rewindykacji; Liceum Krzemienieckiemu nie służy prawo alienowania nieruchomości wchodzących w skład tego majątku; jednak w wypadkach uzasadnionych potrzebami przebudowy ustroju rolnego Liceum Krzemienieckie może alienować powyższe nieruchomości za zgodą Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego;
2)
majątek, powstały z zapisów i darowizn na rzecz Liceum Krzemienieckiego, które majątkiem tym może samodzielnie rozporządzać w granicach, ustalonych darowizną lub zapisem; nie mogą jednak być przyjęte przez Liceum Krzemienieckie darowizny i zapisy, uwarunkowane takiemi zobowiązaniami, które spowodowałyby wydatki nie znajdujące pokrycia w samych tych darowiznach i zapisach, bądź też w majątku przez Liceum Krzemienieckie nabytym;
3)
majątek, nabyty z własnych funduszów Liceum Krzemienieckiego.

Na ten cel może być przez Liceum Krzemienieckie użyty czysty dochód, osiągnięty z zarządzania wszystkiemi kategoriami majątków, wymienionemi w artykule niniejszym. Majątkiem tym Liceum Krzemienieckie może samodzielnie rozporządzać.

W użytkowaniu Liceum Krzemienieckiego nadto pozostają:

1)
majątki fundacyjne: Białokrynica i Leduchów, w stosunku do których Liceum Krzemienieckie jest obowiązane do dochowania woli fundatorów, o ile to nie sprzeciwia się interesom Rzeczypospolitej, jak również jest uprawnione do podjęcia wszelkich kroków w celu uzyskania i utrwalenia na rzecz Skarbu wszystkich praw majątkowych związanych z temi fundacjami;
2)
państwowe grunty leśne oraz użytki rolne, przekazane Liceum Krzemienieckiemu w punkcie 1 rozkazu Naczelnego Wodza z dnia 27 maja 1920 r. o majątkach Liceum Krzemienieckiego (Dz. Urz. Zarz. Cyw. Ziem Wołynia i Frontu Podolskiego Nr. 12, poz. 163).

Wizytator Liceum Krzemienieckiego w porozumieniu z urzędem wojewódzkim dokona szczegółowego opisu i wytknięcia granic wymienionych wyżej gruntów.

W wypadkach, uzasadnionych potrzebami gospodarczemi Liceum, Minister Rolnictwa może na wniosek Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przekazać w użytkowanie Liceum inne jeszcze grunty państwowe, bądź też dokonać zamiany gruntów, pozostających pod jego zarządem, na grunty przekazane w użytkowanie Liceum.

W razie, gdy to jest uzasadnione potrzebami przebudowy ustroju rolnego, może również Minister Reform Rolnych za zgodą Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dokonać zamiany; gruntów, pozostających pod jego zarządem, na grunty, przekazane w użytkowanie Liceum.

Zakłady Liceum Krzemienieckiego, o których mowa w art. 2. wyłącza się z okręgu szkolnego wołyńskiego i ustanawia się dla nich wizytatora, który w stosunku do tych zakładów ma prawa i obowiązki kuratora okręgu szkolnego.

Wizytator Liceum Krzemienieckiego jest urzędnikiem państwowym i podlega bezpośrednio Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Zarząd Liceum Krzemienieckiego sprawuje wizytator Liceum Krzemienieckiego z pomocą kierownika pedagogicznego (w zakresie spraw szkolnych i wychowawczych) oraz zarządcy dóbr (w zakresie spraw gospodarczych).

Kierownikiem pedagogicznym winien być zamianowany jeden z dyrektorów zakładów licealnych.

Organem opinjodawczym i doradczym Wizytatora Liceum Krzemienieckiego w sprawach wychowawczych i szkolnych jest Rada Pedagogiczna, złożona z dyrektorów zakładów licealnych oraz delegatów gron nauczycielskich tych zakładów, wybieranych corocznie w ilości jednego delegata od każdego zakładu.

Radę Pedagogiczną zwołuje oraz kieruje jej obradami Wizytator Liceum Krzemienieckiego.

Kompetencje Rady Pedagogicznej oraz tok sprawowania przez nią czynności ustali regulamin, wydany na wniosek Wizytatora przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Organem opinjodawczym i doradczym Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w zakresie kontroli i nadzoru nad działalnością Liceum Krzemienieckiego będzie Kuratorium Liceum Krzemienieckiego, powołane przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W szczególności zadaniem Kuratorjum Liceum Krzemienieckiego będzie czuwanie nad zgodnością działalności Liceum Krzemienieckiego z jego zasadniczym celem oraz opinjowanie o preliminarzach budżetowych i zamknięciach rachunkowych Liceum.

Skład Kuratorjum Liceum Krzemienieckiego stanowią: przedstawiciel Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, przedstawiciel Ministra Rolnictwa oraz przedstawiciel społeczeństwa województwa wołyńskiego. Tego ostatniego delegować będzie wołyński samorząd wojewódzki, a do czasu jego utworzenia wojewoda wołyński.

Kuratorium Liceum Krzemienieckiego zbierać się będzie co najmniej raz na trzy miesiące na wezwanie i pod przewodnictwem przedstawiciela Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Szczegółowy zakres działania Kuratorjum oraz sposób jego pracy określi regulamin, wydany przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Członkowie Kuratorium Liceum Krzemienieckiego pełnią swe funkcje honorowo.

Członkowie Kuratorjum Liceum Krzemienieckiego, nie będący urzędnikami państwowymi, otrzymują zwrot poniesionych kosztów podróży oraz diety według V stopnia służbowego.

§  11.
Stosunek służbowy personelu naukowego i wychowawczego Liceum Krzemienieckiego regulowany będzie stosownie do obowiązujących przepisów o stosunkach służbowych nauczycieli.

Stosunek służbowy personelu biurowego i gospodarczego Liceum Krzemienieckiego regulowany będzie stosownie do obowiązujących przepisów dotyczących funkcjonarjuszów dyrekcji lasów państwowych i nadleśnictw.

Etaty funkcjonarjuszów Liceum Krzemienieckiego ustala Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego władny jest przyznawać funkcjonariuszom Liceum stale dodatki do uposażenia w naturze lub gotówce.

Liceum Krzemienieckie pokrywa swoje wydatki z dochodów z majątków własnych i przez siebie użytkowanych.

Gospodarkę swoją Liceum Krzemienieckie prowadzi na podstawie rocznych planów finansowo-gospodarczych, zatwierdzanych przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Skarbu, przyczem Wizytator Liceum Krzemienieckiego ma prawo podnosić wydatki zwyczajne gospodarcze planem finansowym przewidziane, o ile to nie spowoduje zmniejszenia preliminowanych wydatków na cele kulturalno-oświatowe. Okresy planów finansowo-gospodarczych będą zgodne z okresami obrachunkowemu lasów państwowych.

Liceum Krzemienieckie wejdzie ze swem corocznem zamknięciem rachunków w formie załącznika do rocznego zamknięcia rachunków Państwa.

Kasa Liceum Krzemienieckiego stanowi specjalną państwową kasę poborowo-płatniczą w rozumieniu obowiązujących władze państwowe przepisów rachunkowych i kasowych.

Sposób przystosowania obowiązujących przepisów rachunkowo-kasowych do specjalnych potrzeb Liceum Krzemienieckiego w zakresie prowadzenia rachunkowości określą przepisy, wydane przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Rolnictwa oraz z Prezesem Najwyższej Izby Kontroli.

Lasy państwowe, przekazane w użytkowanie Liceum Krzemienieckiemu, winny być zagospodarowane na zasadach, ustalonych dla zagospodarowania lasów państwowych, a to na podstawie planów, zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa.

Lasy te stanowią odrębną jednostkę gospodarczą i administracyjną lasów państwowych, w stosunku do której zarząd Liceum Krzemienieckiego posiadać będzie prawa i obowiązki dyrekcji lasów państwowych.

Sposób dostosowania zasad administracji lasów; państwowych do specjalnych potrzeb Liceum Krzemienieckiego w zakresie zarządu lasami państwowemi określą przepisy, wydane przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.