Rozdział 4 - Zasady wydawania, cofania, zawieszania i przywracania licencji oraz wynikających z niej uprawnień - Licencjonowanie personelu lotniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.165.1603

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 2013 r.

Rozdział  4

Zasady wydawania, cofania, zawieszania i przywracania licencji oraz wynikających z niej uprawnień

§  17.
1.
Licencję lub wpisywane do niej uprawnienie lotnicze wydaje się kandydatowi, który:
1)
spełnił wymagania określone w ustawie do wydania tej licencji lub uprawnienia;
2)
posiada świadectwo radiooperatora, odpowiednie dla danej licencji, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Licencję wydaje się na okres 5 lat.
3.
W przypadku gdy do wydania uprawnienia lotniczego wymagane jest odbycie z wynikiem pozytywnym nadzorowanej praktyki lotniczej, kandydat po złożeniu egzaminu praktycznego otrzymuje upoważnienie Prezesa Urzędu do jej odbycia w oznaczonym zakresie i terminie.
4.
Jeżeli kandydat nie zaliczy nadzorowanej praktyki lotniczej w wyznaczonym terminie, Prezes Urzędu wydaje nowe upoważnienie do jej odbycia, po złożeniu przez kandydata kontrolnego egzaminu teoretycznego i praktycznego w zakresie wymaganym do wydania uprawnienia lotniczego.
5.
W uzasadnionym przypadku Prezes Urzędu, na wniosek kandydata, może ograniczyć zakres egzaminu kontrolnego albo przedłużyć termin odbycia nadzorowanej praktyki lotniczej.
§  18.
1.
Licencja członka personelu lotniczego podlega wymianie w następujących przypadkach:
1)
po upływie terminu 5 lat od dnia jej wydania;
2)
po uzyskaniu uprawnienia lotniczego wpisywanego do licencji;
3)
po wznowieniu ważności uprawnienia lotniczego, które uprzednio nie było wpisane do licencji;
4)
w razie zmiany danych osobowych wpisywanych do licencji;
5)
w razie sprostowania błędu;
6)
po zapełnieniu miejsc na wpisy inne niż wymienione w pkt 1-4;
7)
w razie uszkodzenia, zniszczenia albo utraty druku licencji.
2.
Wymiany licencji dokonuje się na wniosek złożony do Prezesa Urzędu. W licencji wydanej w wyniku wymiany wpisuje się uprawnienia lotnicze posiadane przez członka personelu lotniczego w dniu wydania tej licencji.
3.
Wydanie licencji przed upływem dwóch lat, a w przypadku licencji uprawniającej do zarobkowego wykonywania czynności lotniczych - przed upływem jednego roku od dnia upływu ważności poprzedniej licencji, następuje po sprawdzeniu wiadomości i umiejętności lotniczych wnioskodawcy.
4.
Po upływie terminów, o których mowa w ust. 3, wydanie licencji następuje po odbyciu szkolenia wznawiającego w zakresie określonym w programie szkolenia oraz po złożeniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w art. 99 ustawy.
5.
Z zastrzeżeniem ust. 6, członek personelu lotniczego może korzystać z licencji tylko w okresie jej ważności oraz w okresie ważności:
1)
odpowiedniego orzeczenia lotniczo-lekarskiego, jeżeli jest ono wymagane, chyba że w licencji wpisane jest co najmniej jedno z uprawnień specjalnych instruktora, wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
co najmniej jednego uprawnienia lotniczego, z tym że:
a)
w przypadku pilota samolotowego, śmigłowcowego, wiatrakowcowego, sterowcowego, pilota balonu wolnego, nawigatora, mechanika pokładowego, radiooperatora pokładowego - uprawnienia lotniczego odnoszącego się odpowiednio do klasy albo typu statku powietrznego,
b)
w przypadku pilota samolotowego i śmigłowcowego oraz dla licencji nawigatora i mechanika pokładowego - uprawnienia specjalnego instruktora, wymienionego w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
c)
w przypadku kontrolera ruchu lotniczego - do wykonywania określonego rodzaju kontroli ruchu lotniczego albo uprawnienia specjalnego instruktora, wymienionego w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
d)
w przypadku informatora służby informacji powietrznej - do wykonywania czynności informatora co najmniej na jednym lotnisku albo co najmniej w jednym sektorze rejonu informacji powietrznej.
6. 20
 Pilot szybowcowy, dyspozytor lotniczy i operator tankowania statków powietrznych mogą korzystać z licencji tylko w okresie jej ważności oraz jeżeli od dnia sprawdzenia wiadomości lotniczych upłynął okres nie dłuższy niż:
1)
3 lata - w przypadku pilota szybowcowego;
2)
5 lat - w przypadku dyspozytora lotniczego i operatora tankowania statków powietrznych.
7. 21
 Wzory licencji określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
8.
Wzory wniosków o wydanie licencji i uprawnień lotniczych, zaświadczeń o ukończeniu szkolenia lotniczego, upoważnień do odbycia praktyki nadzorowanej i zaświadczeń o jej odbyciu i zaliczeniu oraz innych druków związanych z licencjonowaniem określa podręcznik licencjonowania personelu lotniczego (PEL).
§  19.
1.
Licencję, która została zawieszona, przywraca się na wniosek zainteresowanego, jeżeli:
1)
upłynął okres zawieszenia licencji;
2)
zostały spełnione warunki przywrócenia licencji, określone w decyzji o jej zawieszeniu.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinno być załączone orzeczenie lotniczo-lekarskie, a w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 - również dokumenty potwierdzające spełnienie warunków przywrócenia licencji.
§  20.
1.
Licencję wydaje się na wniosek, do którego załącza się dokumenty potwierdzające spełnienie odpowiednich wymagań dotyczących:
1)
sprawności psychicznej i fizycznej;
2)
praktyki lotniczej;
3)
szkolenia lotniczego teoretycznego i praktycznego.
2.
Po utracie ważności poprzedniej licencji nową licencję wydaje się na wniosek o dopuszczenie do egzaminu i wznowienie ważności uprawnienia.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, załącza się dokumenty, o których mowa w ust. 1, oraz dokumenty potwierdzające ukończenie szkolenia lotniczego wznawiającego wiadomości lub umiejętności lotnicze.
4.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednio zastosowanie do przywracania ważności uprawnienia lotniczego zawieszonego decyzją Prezesa Urzędu, z tym że do wniosku załącza się również dokumenty potwierdzające spełnienie warunków przywrócenia uprawnienia lotniczego, jeżeli zostały określone w decyzji o zawieszeniu tego uprawnienia.
§  21.
1.
W decyzji o zawieszeniu licencji lub uprawnienia lotniczego wpisanego do licencji:
1)
określa się okres zawieszenia;
2)
można określić warunki przywrócenia zawieszonej licencji lub uprawnienia lotniczego.
2.
W decyzji o cofnięciu licencji można określić warunki ponownego wydania licencji.
3.
Osoba, której licencja została cofnięta albo zawieszona, ma obowiązek niezwłocznie przekazać ją Prezesowi Urzędu, za pokwitowaniem, chyba że licencja została już uprzednio zatrzymana.
4.
W razie zawieszenia uprawnienia lotniczego wpisanego do licencji, jej posiadacz ma obowiązek niezwłocznego zwrotu licencji Prezesowi Urzędu w celu dokonania wpisu o zawieszeniu uprawnienia lotniczego.
20 § 18 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.70.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2005 r.
21 § 18 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.113.942) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2009 r.