Rozdział 8 - Szczegółowe warunki wydawania licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego oraz uprawnień wpisywanych do licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego - Licencja i świadectwa kwalifikacji personelu służb ruchu lotniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1069 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 czerwca 2023 r.

Rozdział  8

Szczegółowe warunki wydawania licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego oraz uprawnień wpisywanych do licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego

§  56. 
1. 
Prezes Urzędu wydaje licencję praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego kandydatowi, który spełnił wymagania określone w ATCO.B.001 lit. b w załączniku I do rozporządzenia nr 2015/340 oraz wykazał się biegłością językową w zakresie języka polskiego co najmniej na poziomie 4 operacyjnym, poświadczoną odpowiednim dokumentem.
2. 
Przepisu ust. 1 w odniesieniu do wymagania wykazania się biegłością językową w zakresie języka polskiego nie stosuje się do kandydata na praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego, który ubiega się o wydanie uprawnienia wyłącznie w zakresie kontroli obszaru.
§  57. 
1. 
Uprawnienie uzupełniające w zakresie języka polskiego jest ważne przez okres, o którym mowa w ATCO.B.035 lit. a w załączniku I do rozporządzenia nr 2015/340.
2. 
Uprawnienie uzupełniające w zakresie języka polskiego na poziomie 6 biegłym może być wpisane do licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego na podstawie:
1)
świadectwa dojrzałości, po zdaniu egzaminu maturalnego w języku polskim, oraz
2)
wykazania się w trakcie oceny końcowej po szkoleniu wstępnym biegłością językową na poziomie 6 biegłym w zakresie frazeologii lotniczej i zrozumiałej komunikacji.
§  58. 
1. 
Warunkiem uzyskania przez praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego dodatkowego uprawnienia jest:
1)
posiadanie licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego;
2)
posiadanie ważnego uprawnienia uzupełniającego w zakresie języka w odniesieniu do języka polskiego i angielskiego;
3)
posiadanie ważnego orzeczenia lotniczo-lekarskiego odpowiedniej klasy;
4)
odbycie szkolenia w zakresie tego uprawnienia w ramach szkolenia wstępnego, o którym mowa w Podczęści D Sekcji 2 załącznika I do rozporządzenia nr 2015/340.
2. 
Przepisu ust. 1 pkt 2 w odniesieniu do wymagania posiadania uprawnienia uzupełniającego w zakresie języka polskiego nie stosuje się do kandydata na praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego, który ubiega się o wydanie dodatkowego uprawnienia wyłącznie w zakresie kontroli obszaru.