Libia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Trypolis.1976.10.27.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.36.155

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 listopada 1977 r.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Arabskiej Republiki Libijskiej o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Trypolisie dnia 27 października 1976 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 27 października 1976 roku została podpisana w Trypolisie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Arabskiej Republiki Libijskiej o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Arabskiej Republiki Libijskiej o współpracy kulturalnej i naukowej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Arabskiej Republiki Libijskiej kierując się pragnieniem rozwijania współpracy w dziedzinie kulturalnej i naukowej, dążąc do umocnienia więzów przyjaźni i wzajemnego zrozumienia na zasadach równości, poszanowania suwerenności narodowej oraz nieingerencji w sprawy wewnętrzne drugiego kraju, uzgodniły, co następuje:

Umawiające się Strony będą popierać rozwój współpracy w dziedzinach kultury i sztuki, nauki i oświaty, medycyny, służby zdrowia i sportu oraz wymianę informacji i doświadczeń w tych dziedzinach. W tym celu Umawiające się Strony będą popierać:

a)
wymianę profesorów, pracowników naukowych, specjalistów, studentów oraz stażystów;
b)
wymianę delegacji kulturalnych, zespołów artystycznych oraz zespołów ludowych;
c)
organizowanie wystaw oraz imprez kulturalnych, naukowych i artystycznych;
d)
wymianię książek, publikacji oraz materiałów naukowych i kulturalnych;
e)
wymianę zespołów sportowych, delegacji oraz grup młodzieżowych.

Każda ze Stron przyzna drugiej Stronie, w miarę swych możliwości, stypendia i staże na uniwerstytetach i uczelniach technicznych, w instytucjach badawczych i ośrodkach szkoleniowych.

Umawiające się Strony będą dążyć do zawarcia porozumienia o wzajemnym uznawaniu równorzędności świadectw, stopni i tytułów naukowych, przyznawanych przez szkoły, uczelnie i instytucje naukowe obu krajów.

Umawiające się Strony będą dążyć, aby w programach i podręcznikach zatwierdzonych w każdym z obu krajów były zamieszczane prawdziwe i obiektywne informacje o kulturze, historii, geografii i rozwoju społecznym drugiego kraju.

Umawiające się Strony będą udostępniać uczonym i pracownikom naukowym obu krajów biblioteki publiczne, muzea, wykopaliska archeologiczne oraz archiwa, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w obu krajach, oraz będą wymieniać doświadczenia i informacje o odkryciach i dokumentach historycznych mających związek z historią drugiego kraju.

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między organizacjami radia, telewizji, kinematografii, prasy. W tym celu dokonywana będzie wymiana przedstawicieli tych organizacji oraz wymiana programów, informacji i innych materiałów służących wzajemnemu poznaniu się obu narodów.

Umawiające się Strony będą popierać tłumaczenia i wydawanie wybitnych utworów drugiej Strony w dziedzinie literatury, nauki, kultury i sztuki.

W celu realizacji niniejszej Umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać okresowe programy ustalające praktyczne środki wykonania postanowień zawartych w poprzednich artykułach.

Umowa niniejsza jest zawarta na okres pięciu lat i ulega automatycznemu przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie powiadomi pisemnie drugiej Strony na sześć miesięcy przed upływem danego okresu o swym życzeniu wypowiedzenia umowy.

Umowa niniejsza wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Warszawie.

Sporządzono w Trypolisie dnia 27 października 1976 roku, co odpowiada dniu 4 Dhilkada 1396 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i arabskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 12 maja 1977 roku.