Letnie bluzy dla oficerów i szeregowych Policji Państwowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.58.374

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1936 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 20 lipca 1935 r.
w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych o letnich bluzach dla oficerów i szeregowych Policji Państwowej. *

Na podstawie art. 65 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej w brzmieniu obwieszczenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 grudnia 1930 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 5, poz. 27) wprowadza się następujące przepisy o letniej bluzie dla oficerów i szeregowych Policji Państwowej.
Zasadniczym materjałem letniej bluzy dla oficerów i szeregowych Policji Państwowej jest lekka tkanina bawełniana, lniana lub sukienna, barwy granatowej. Oznaki tylko na rękawach - zgodnie z art. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych z dnia 2 marca 1920 r. w przedmiocie umundurowania i uzbrojenia Policji Państwowej (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 159) i § 12 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych z dnia 3 listopada 1927 r. w sprawie umundurowania i uzbrojenia Policji Państwowej (Dz. U. R. P. Nr. 99, poz. 862). Oficerowie Policji Państwowej, z uwagi na wykonanie rękawa letniej bluzy przy mankiecie (sfałdowanie), mogą nosić nieco wyżej mankietu oznaki w postaci kątów, zwróconych ku dołowi, o ramionach 8 cm.
Letnia bluza dla szeregowych Policji Państwowej powinna być sporządzona według następujących przepisów:

krój zbliżony do zwykłej kurtki sukiennej, bez podszewki. Bluza składa się z następujących części: pleców, boków, rękawów z mankietami, kołnierza stojąco - wykładanego oraz naramienników; powinna być skrojona do. figury, lecz nie leżeć obcisłe, jest zasadniczo luźna, zwłaszcza w piersiach i rękawach. Z przodu zapina się bluza na 6 dużych przepisowych guzików, przyszytych do przodka prawego, odpowiednio do dziurek, wyciętych w przodku lewym. Z tyłu szwy zaszycia boków z plecami nie dochodzą do dolnego brzegu bluzy, skutkiem czego tworzą się dwa rozporki długości 15 cm każdy, licząc od dolnego brzegu bluzy. Górna część bluzy na przodzie - bez kieszeni, natomiast z boku, na dolnych połaciach przodków bluzy są naszyte dwie zewnętrzne kieszenie z mieszkami, opatrzone z góry klapami, zapinanemi każda na jeden mały przepisowy guzik. Kołnierz - stojąco - wykładany, bez wypustek, wysokości słupka, z przodu 3 - 4 cm, z tyłu 5 - 6 cm, zapinany pod szyją na dwa małe przepisowe guziki. Rozwartość kołnierza z przodu powinna tworzyć kąt około 54° tak, aby guziki zapinające go leżały na linji dziurek dużych guzików na przodzie bluzy i były widoczne. Na kołnierzu żadnych dystynkcyj nie naszywa się. Długość bluzy - dotyka płaszczyzny poziomu w pozycji siedzącej.

Rękawy - kroju amerykańskich kurtek sportowych, składają się z właściwego rękawa i mankietu; powinny one być luźne, zakończone mankietami z rozporkami i zapinanemi na dwa przepisowe małe guziki. Mankiet kształtu obrączkowego, długości 7 - 8 cm, długość zaś rozporka rękawów, wybiegającego poza mankiet, 14 cm. Rękawy dołem, w miejscu przyszycia mankietu, sfałdowane odpowiednio do szerokości mankietu.

Naramienniki - z tegoż co bluza materjału, bez wypustek, kroju i wykonania jak u zwykłych kurtek sukiennych. Na naramiennikach powinny się znajdować numery okręgów wojewódzkich, litery u szeregowych Komendy Głównej Policji Państwowej - takie same i w tych miejscach, jak w zwykłych kurtkach sukiennych.

Na rękawach oznaki takie same, jak w zwykłych kurtkach sukiennych szeregowych Policji Państwowej.

Letnia bluza dla oficerów Policji Państwowej powinna być sporządzona według następujących przepisów:

krój taki sam, jak bluzy letniej dla szeregowych Policji Państwowej, z tą różnicą, że prócz kieszeni bocznych znajdują się kieszenie zewnętrzne, naszyte na przodzie bluzy, posiadające pośrodku fałdy pionowe, opatrzone. zgóry klapami. Górne kieszenie i boczne zapinane są każda na jeden duży przepisowy guzik. Mankiet na zewnętrznej stronie rękawa wydłużający się i zakończony zębem, jak u frenczów sukiennych oficerów Policji Państwowej. Na rękawach przy mankietach oznaki takie same, jak w sukiennych frenczach oficerów Policji Państwowej. Na naramiennikach numery okręgów wojewódzkich, litery u oficerów Komendy Głównej, jak u frenczów sukiennych oficerów Policji Państwowej.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

* Z dniem 1 sierpnia 1936 r. nin. rozporządzenie traci moc w części dotyczącej oznak stopni służbowych oficerów i szeregowych Policji Państwowej oraz oznaki pełnienia służby i numerów ewidencyjnych (na czapkach i hełmach) szeregowych Policji Państwowej, zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 czerwca 1936 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych w sprawie zmiany przepisów o umundurowaniu i uzbrojeniu Policji Państwowej (Dz.U.36.51.364).